Franchise Değerinde Karlılık

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:17

Franchise değeri şirketin yatırımcıları için zenginlik yaratmasını sağlayabilir. Değeri belirlemek için finans raporlarından çok daha fazlasına ihtiyaç duyulduğundan ötürü biraz daha sezgisel davranmak gerekebilir. 

Franchise Değerinde Karlılık
Enes Öksüz admin

Bazı işletmeleri diğerlerinden ayıran özellikleri arasında franchise değerine sahip olmaları yer alır. Franchise değeri olan şirketler ürün ve hizmetlerini daha rahat pazarlama şansına sahip olurlar. Bu sayede gelirleri ve karlılıkları yükselen şirketlerin bulundukları sektörde elde ettikleri ne kazanç rakiplerinden daha fazla olabilir. Yüksek franchise değeri olan bir şirketin sermaye yapısı başarılı bir şekilde yönetilirse bu tür şirketler dünyayı etkileyen ekonomik krizlerde bile hayatta kalmayı başarırlar. 

Yüksek franchise değerine sahip olan bir şirketin ayırt edici özelliklerini bilmek yatırımcılar açısından büyük önem taşır. Kendi işini kurmak isteyen bir girişimciyseniz karşınızdaki sistemin ne konumda olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. 

Franchise Değer Nasıl Tanımlanır 

Franchise değeri bir firmanın franchise satmak için istediği değer olarak tanımlanmaz. Bu değer franchise işletmenin sahip olduğu popülerliği ifade etmek için kullanılır. Bu tanım belirli bir finansal veri ile değil tüketicinin zihninde yer alan firma imajı ile daha rahat tanımlanabilir. Coca-Cola, Pepsi, McDonald’s, Starbucks ya da Lindt tüketiciler arasında ürünleri ile dikkat çeken markalar arasında yer alır. Bu markaların ürettikleri ürünleri üreten pek çok üretici olsa da markaların insanlara verdiği his çok farklı olmayı başarmaktadır. Dünyanın dört bir yanında insanlar diş macunu denildiği zaman belirli birkaç markayı hatırlarlar. Bu markaları ve ürünleri diğerlerinden üstün kılan bir sebebe sahipler. Bu sebep sayesinde insanlar satın alma tercihi yaparken tam olarak bu bilinmeyen sebep ile hareket ediyorlar. İşte bu bilinmezlik franchise değeri olarak adlandırılıyor. 

Bir İş veya Marka Alanında Franchise Değerini Nasıl Anlarsınız?

Bir işletmenin yüksek franchise değerine sahip olup olmadığını anlamak için soru sormak yeterli olur. Bu sorular ise;

  • Markanın daha ucuz bir muadili varken bu markaya para vermeye hazır mısın?
  • İstediğim marka bu mağazada yoksa istediğimi bulana kadar farklı mağazalara gidebilir miyim?
  • Bir ürün ya da hizmetle rekabete girerek işe başladım. Başarı şansım nedir? Pazar payında sıkıntı yaşar mıyım yoksa rekabet edebilir miyim?

Bu soruların cevapları ile karşınızdaki markanın değerini görebilme şansına sahip olursunuz. Franchise değeri gelirin yüksek olduğu şirketler için çok önemlidir. Bu değerin hesaplanması çok kapsamlı olmakla birlikte pek çok tartışmayı da beraberinde getirir. Burada düşünülmesi gereken iki adet depolama memuru varken bu memurlar arasında prestije ve dikkat çekici üne sahip olanın her zaman kazanacağı gerçeğidir. 

Yüksek Franchise Değeri Olan  Şirketler Daha Fazla Kazanır

Yüksek franchise değerine sahip olan bir işletme sahibi ile benzer bir ürün ya da hizmet üreten işletmenin sahibi arasında referans farkı olur. Bu farkın nedeni ürün ya da hizmetlerin tüketici talebine yakınlığı olarak bilinir. Tüketici talebi güçlü ise hizmet ya da ürünü sunan şirket ekonomik durgunluklardan etkilenmez, durgunluk ya da kriz dönemlerde fiyat politikasını değiştirebilir. Güç bir firmaya fiyat rekabeti yapma şansı verir. Rakiplerinin fiyatının altına düşebilen ya da rakiplerinin fiyatının üstüne çıksa da tercih edilen bir markanın değeri oldukça yüksek hesaplanır. 

Önerilen İçerik: Düzenli Reklam Veren Markaların Bayiliklerini Almak

Franchise değeri olmayan işletmeler ise sektöründe bağlı kalamayacağı fiyat ve hizmet politikaları ile rekabet etmek zorunda kalabilir. Bu durum ilk başlarda mümkün gibi gözüküyor olsa da uzun vadede imkansızlığını görmek kolaylaşır. 

İşletme Sahibi Olduğunuz Franchise Değerini Uzun Vadeli Düşünün

Yatırım kesinlikle ne kadar ödediğiniz ile ilgilidir. Herhangi bir varlığın tahmini değerinde daha yüksek bir ödeme yapmak yatırımcının spekülasyona düşmesine neden olur. Franchise değeri olan bir işletmeye yatırım yapıldığında ise ödenen rakam ve beklenenler daha normal karşılanır. Makul bir değeri olan bir firmaya yatırım yapmak ile değeri yüksek bir firmaya yatırım yapmak arasındaki temel fark bu şekilde açıklanır. Eğer şüpheniz varsa her zaman mükemmel olana yatırım yapabilirsiniz.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler