McDonald’s Franchise’ı Olmak İster misiniz?

Son Güncellenme: Sun Jun 2024 07:33

McDonald’s Franchise’ı Olmak İster misiniz?
Enes Öksüz admin

Yeme-içme sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimcilerin çoğu için McDonald’s temsilciliğini yapmak ulaşılması imkansıza yakın; ancak ulaşılırsa da hayat değiştirme potansiyeli olan bir fırsat olarak düşünülür. Hayalleri süsler, beklentileri yükseltir ve neredeyse herkes tarafından kârlılığı konsensüs ile kabul edilir.

McDonald’s markası adı altında ticari faaliyetlerinize başlamak istiyorsanız bu değişim hayatınızın deneyimi olabilir. Ancak burada sormanız gereken asıl soru McDonald’s Franchise’ına sahip olabilmek için yeterli derecede zamanınızın, kalifikasyonunuzun ve paranızın olup olmadığıdır. Bu yazımızda McDonald’s ürünlerinin satış yetkisini alabilmek için gereken şartları bulabilirsiniz.

McDonald’s Franchise Sistemi Hakkında

1955 yılından beri franchise sistemini işleten ve bu sistem sayesinde dünya genelinde en çok bilinen markalardan biri olmayı başaran McDonald’s ABD dışındaki 17000 franchise ile hizmet vermeye devam ediyor.

Eğer siz de bu sistemin bir parçası olmak istiyorsanız muhtemelen hali hazırda McDonald’s markası ile hizmet veren bir restoranı satın almayı düşünmüşsünüzdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde McDonald’s ürünlerinin satışını yapmak isteyen girişimcilerin ilk stratejisi budur! Sisteme yeni bir franchise alarak giren girişimcilerin sayısının ise oldukça az olduğu bilinmektedir.

McDonald’s Franchise’ı Olabilmek İçin Finansal Gereklilikler

McDonald’s Franchise’ı olabilmek için yeni bir restoran açacaksanız toplam maliyetin %40’ını, mevcut bir restoran üzerinden devam edecekseniz toplam maliyetin %25’ini peşinat olarak ödemeniz gerekmektedir.

Peşinat ödemelerini kişisel kaynaklarınızdan temin etmemiş olmanız markanın aradığı şartlardan biridir. Diğer bir deyişle kişisel mülkünüzü, gayrimenkullerinizi ya da işletmenizi teminat göstererek bu maliyetleri karşılamamış olmanız şartı aranmaktadır.

Ödemeniz gereken toplam tutar ve dolayısıyla peşinat olarak ödemeniz gereken miktar restoranınıza göre değişiklik gösterecektir.

Genel olarak minimum 500 bin USD McDonald’s franchise açabilmek için yeterli gelecektir. 2016 yılı için bu verileri paylaşmamız gerekirse yatırım başlangıç maliyetinin en az 45 bin USD olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok franchise sisteminde yeni bir lokasyonda faaliyet gösterilecekse franchise veren markanın standartlarını karşılamak franchise alan girişimcilerin sorumluluğundadır. McDonald’s kendi kurallarını kendi belirliyor ve yer teminini kendisi gerçekleştiriyor.

McDonald’s Şubesi Açabilmek için Karşılanması Gereken Diğer Gereksinimler

İş Deneyimi; McDonald’s franchise ‘lığı almak istiyorsanız daha öncesinde bir ya da birden fazla işletmede yöneticilik yapmanız beklenecektir. Sizin deneyiminiz bu marka için önemlidir. Marka imajlarını deneyimsiz bir yöneticinin eline bırakmak istemezler.

Hızlı Büyüme; McDonald’s için franchise verecekleri girişimcinin hızlı kalkınmayı kafasına koymuş olması şarttır. Hedefleriniz seçilip seçilemeyeceğinizi belirleyebilir.

İş Planı; İş planı yapıp sürdürülebilir stratejileriniz olması bu marka için olmazsa olmazlar arasında yer alacaktır.

Finansal Kaynakların Yönetimi; Franchise almayı düşünen kişilerin finansal kaynakların yönetimi konusunda deneyimli olmaları ve finans yönetimi konusunda mali tabloları kapsamlı bir şekilde anlayacak kapasitede olmaları da gerekir.

Eğitim; McDonald’s restoranların işleyişleri ile ilgili eğitimli olmak aranan şartlar arasında yer alır.

Müşteri ilişkileri; McDonald’s markası müşteri ilişkilerinde mükemmelliğe önem verir. Bu nedenle franchise vereceği girişimcilerin müşteri deneyimini iyileştirecek çözümler üretebilmesini bekler.

McDonald’s Tarafından Düzenli Alınan Ödemeler

Franchise olarak faaliyet gösteren firmalardan aylık satışların oranına göre %4 oranında hizmet bedeli alınmaktadır. Bunun haricinde McDonald’s genellikle restoranların mülkünü satın aldığı için aylık kira bedeli de firmaya ödenmektedir.

 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler