Finansal Açıdan Eylemsizlik En Büyük Finansal Kayıpları Getirebilir

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:28

Para konusunda sorun yaşıyorsanız bu konuda bir şeyler yapma vaktiniz gelmiş demektir. Muhtemelen en kötü seçiminiz hiçbir şey yapmamak olacaktır.

Finansal Açıdan Eylemsizlik En Büyük Finansal Kayıpları Getirebilir
Enes Öksüz admin

Yatırımlarınızı çoğaltmak ve daha rahat yaşamak için finansal stratejilerinizi doğru belirlemelisiniz. Hiçbir şey yapmamak ve beklemek sizi zaman içerisinde finansal koşullara karşı savunmasız hale getirebilir. Yeni ve yüklü bir yatırım yapmak için kararsız kalsanız dahi küçük ölçekli yatırımlara yönelerek boşa zaman geçirmeden aksiyon alabilirsiniz.

Finansal açıdan eylemsizlik birçok farklı unsuru kapsar. Örneğin düşük ücret alarak çalıştığınız bir iş yerinde çok uzun kalmak da bir nevi finansal eylemsizlik örneğidir. Gereğinden fazla zaman kaybetmek; yüksek kazanç potansiyelinizi kaybetmeniz anlamına gelir. Eylemsizlikten kurtulmak ve yatırımlarınıza değer katmak istiyorsanız yanlışlarınızı bulmalı ve harekete geçmelisiniz.

Peki eylemsizlikten nasıl kurtulabilirsiniz? Küllerinizden yeniden doğmak istiyorsanız kendinize karşı dürüst olmanızı ve yanlış giden ne varsa düşünmenizi öneriyoruz. Ay sonu maddi sıkıntılar yaşamanız kronik hale geldiyse ve zaman ilerlese de sizin maddi şartlarınız aynı kalıyorsa sizi eylemsizliğe iten unsuru bulmalı ve önlem almalısınız.

Para Biriktirmek ve Yatırım Yapmak İçin Beklemek

Maddi konularda çok garantici olan kişiler için eylemsizlik sorunu ile mücadele etmek çok zordur. Yatırımlarına başlamadan önce tüm senaryoları düşünürler ve genellikle en kötüsüne odaklandıkları için başarı elde etme şansları azalır. Halbuki söz konusu yatırım yapmak olduğunda sürece başlanmadan tüm soruların yanıtları alınamaz.

Önerilen İçerik: Sermaye Biriktirmek İçin Yapılabilecekler

Yatırım ertelendikçe de fırsatlar kaçırılabilir. Her yatırımın kendine göre riskleri vardır ancak fanus içerisinde bir yaşam sürdürmek de mümkün değildir. Beklentileri düşürmek bir tercih olsa da maddi konularda rahatlamak istiyorsanız bir miktar riske girmelisiniz. Birikimlerinizin tamamını değil, bir kısmını yatırıma dönüştürmek riski dağıtmanızı sağlar. Tüm paranız bitmediği için yine güvenliğinizden emin kalırsınız ve iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Yatırım için seçtiğiniz aracı ya da alanı yakından takip ederek riske attığınız birikimlerinizi yakından takip edebilirsiniz.

Düşük Ücretli Bir İşte Uzun Zaman Çalışmak

Çalışmanızın karşılığını alamadığınız ve düşük ücreti kabul ettiğiniz bir şirkette uzun yıllar çalışmak size işinizin güvende olduğu hissini verebilir. İş kaybetme korkusu yaşamamak özellikle günümüzde önemli bir avantaj olarak görülse de düşük ücreti kabul etmek uzun vadede daha yüksek kazanç fırsatlarını değerlendirmenizi engelleyebilir. Aynı pozisyonda yıllarca kalmak hem kariyer gelişiminizi örseler hem de aldığınız zam tatmin edici olmadığı için alım gücünüz hızla düşer.

Önerilen İçerik: Kendinize İtiraf Etmeseniz De İşinizden Nefret Ettiğinizin Göstergeleri

Siz de aynı sorunla karşı karşıyaysanız değerinizi bilmeli ve işte yaptıklarınızın farkına varmalısınız. Başarılarınızı tespit etmeli ve hak ettiğiniz maaşı alabileceğiniz şirketleri aramaya başlamalısınız. Mevcut şirketinizde zam alma olasılığınız varsa isteğinizi dile getirmeli yoksa yeni ufuklara yelken açmalısınız. Fırsatları kollamalı, size gelen teklifleri detaylı bir şekilde düşünmelisiniz. Olduğunuz konumda kalmak için ısrarcı olursanız zaman içerisinde körelirsiniz.

Gayrimenkul Planlamasında Erteleme

Gayrimenkul almak güvenli yatırım yapmak isteyen kişilerin öncelikli tercihi olsa da kredi oranlarının yüksek olması ve gayrimenkul fiyatlarının yüksekliği en çok ev sahibi olmak isteyenlerin bile önünü kesiyor. Güvenceye sahip olmadan ev sahibi olmak istemeyenlerin sayısı artarken ev almak için uzun yıllar beklemek finansal eylemsizliğin kendisine dönüşüyor. Siz de aynı kısır döngü içerisinde kaldıysanız ve evliyseniz eşinizin gelir getirecek ek işler yapmasını ya da düzenli olarak çalışmasını isteyebilirsiniz. Böylece kazanç kanallarınız artacak ve ev alma sürecinde eliniz bollaşacaktır. Tek başına ev alma sorumluluğu üstlenmek kolay değildir, dönemsel strese girilmesi bu sürecin zorluğunu arttırabilir. Bu nedenle ne kadar proaktif davranılırsa ev alma zorluğu o kadar azaltılabilir. Kredi ile ev alacaksanız aylık ödeme miktarınızı sizi çok zorlamayacak şekilde ayarlamayı da unutmamalısınız! Böylece yaşantınızdan çok taviz vermenize gerek kalmadan somut bir yatırım yapmış olursunuz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler