Aynı Şirkette Uzun Süre Kalmak Kariyerinizi Kötü Mü Etkiler?

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:43

Aynı işte uzun süre çalışmak genel olarak olumlu bir şeymiş gibi gözükebilir ancak işinizi değiştirmek durumunda kaldığınızda yeni işvereniniz bu duruma aynı gözle bakmayacaktır.

Aynı Şirkette Uzun Süre Kalmak Kariyerinizi Kötü Mü Etkiler?
Enes Öksüz admin

Bir şirkette çalışma sürenizle ilgili çok ince bir ayrım vardır. Eğer çalışma süreniz kısa ise bir sonraki iş vereniniz sizi sürekli iş değiştiren birisi olarak algılayabilir. Eğer çok uzun süre çalışırsanız da başka bir tecrübeniz olmadığını düşünebilir. Birçok iş için işverenler hem iyi bir görev süresi hem de kariyer olarak ilerleme ister. Bu sizin hem karar verme hem de gerektiğinde harekete geçme yetiniz olduğunu gösterir. Son yıllarda artık işletmeler daha önceki işinde terfi almayanlar için son beş yılda en fazla iki işte çalışmış olmak gibi kriterler ekliyor. Ancak çok fazla görev süresi de bir problem. Eğer aynı işte çok uzun süre çalışırsanız yeni iş verininiz motive olmadığınızı ya da istedikleri yere ulaşamayacağınızı düşünmektedir. Buna ek olarak daha geniş kapsamlı bir iş alanına sahip olan birine kıyasla daha az çeşitlilik gösteren birisi olduğunuz gözükmektedir.

Önerilen İçerik: “Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?

Terfi Aldığınızda Ne Olur

Mevcut işinizde terfi aldıysanız ve kariyer basamaklarını tırmanıyorsanız bu mevcut işvereniniz için iyi bir şeydir. Bu yolla hem yeni zorluklara açık olduğunuzu hem de daha fazla sorumluluk almaya hazır olduğunuzu gösterebilirsiniz. Ancak yeni bir iş veren için bu daha fazla maaş ödeme zorunluluğu anlamına gelebilir.

Önerilen İçerik: Bir Yabancının Gözünden İş Hayatınızı ve Çalışmanızı Görmek İster Misiniz?

Bir İşte İdeal Kalma Süresi Nedir?

Herkesin kariyeri farklı yönde ilerler ancak bir çalışanın aynı işte ortalama bir çalışma süresi de bulunmaktadır. Bu süre yapılan göreve, mesleğe, sektöre, yaşa ve cinsiyete göre değişir. Teknoloji alanında hizmet veren işletmelerde bu süre en düşükken kamu sektöründe en yüksektir. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre bir çalışanın aynı işverenle çalışma süresi ortalama 4.2 yıl kadardır. Yönetimle ilgili mesleklerde ortalama görev süresi 5.1 yıldır. Hizmet sektöründe çalışanlarda ise bu süre 2.9 yıla düşmektedir. Çalışanların %21’i aynı iş yerinde ortalama olarak 1 sene kalıyor. Çalışanların %29’u ise aynı işte 10 yıl kadar çalışıyor. Özel sektörüde aynı iş yerinde ortalama çalışma süresi 3.7 yıl iken kamu sektöründe bu süre 7.7 yıl civarındadır. Erkeklerinin bir işte çalışma süresi ortalam 4.3 yıldır. Bu süre kadınlarda ise 4 yıl kadardır.

Yeni Bir İş Aramak İçin Kişisel ve Profesyonel Nedenler

Görev süreniz dışında yeni bir işe geçmenizi gösteren farklı işaretlerde bulunmaktadır. İş yerinde yeni bir şeyler öğrenmeyi bırakmak bu göstergelerden birisidir. İşinizde hedefler koyarken sorun yaşıyorsanız ve yeni projelere başlamak için artık hevesli değilseniz, başka bir işe gitmeyi düşünebilirisinz.

Önerilen İçerik: Kendinize İtiraf Etmeseniz De İşinizden Nefret Ettiğinizin Göstergeleri

Mesleğiniz ya da işvereniniz hakkında söyleyecek birşey bulamamak da bunlardan birisidir. Bu gibi durumlar ortaya çıkmaya başladığınız mevcut iş yeriniz için çalışma süreniz dolmuş olabilir ve yeni bir maceraya atılmanız gerekebilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler