Bir Yabancının Gözünden İş Hayatınızı ve Çalışmanızı Görmek İster Misiniz?

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:00

Alışkanlıklara yeni bir bakış açısıyla yaklaşmak hem iş hem de sosyal hayatta son derece önemlidir. Bir adım geri atın ve yeniden değerlendirmekten korkmayın. Bunu yaparak düzenli bir gelişme kaydedebilirsiniz.

Bir Yabancının Gözünden İş Hayatınızı ve Çalışmanızı Görmek İster Misiniz?
Enes Öksüz admin

Birşeye farklı gözlerle bakmak yeni bir bakış açısı getirir. Mevcut duruma yeni bir perspektiften bakabilmek için bazen bir adım geri çekilmek ve durumu dışarıdan incelemenin birçok yararı bulunmaktadır. Alışmış olduğumuz iş yaşantısı aslında idealden uzak olabilir. Her zaman çalışmanın daha iyi bir yolu olabileceğinizi, bir alışkanlık elde ettikten sonra unutabiliriz. Ancak dışarıdan bakmak mevcut bir kelimenin eş anlamlılarını öğrenmek gibidir. Alışkanlıkların neye  benzediğini göstermek için yardımcı olabilir. Ayrıca bu bakış bir güncelleme gibidir. Çünkü on yıldır aynı şekilde çalışanlar aynı şekilde yönetenler güncellikten, değişimden ve yeinlikten uzak kalmaktadır. İş ve çalışma hayatına uzaktan bakmak için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz.

Örnek Gösterin

Bir işletmede ani ve büyük bir değişikliğe çalışanlar ayak uyduramayabilir. Burada yöneticilerin yapması gereken bu değişiklik daha pürüzsüz olmasını sağlamaktır. Herhangi bir organizasyonun zihniyetini değiştirmenin en iyi yolu ise küçük bir not koymak değil örnek göstermektedir. Bir yöneticinin ne olduğunu yeniden tanımlamak isterseniz, tanımlamak istediğiniz türdeki yönetici olarak işe başlayabilirsiniz. Çalışanlara açık olun, iyi geribildirim verin ve kendinizi hazır bulundurun. Kendi tanımınızı yeniden yapmak çalışanlarında kendi içlerinde böyle bir değerlendirme yapmalarını sağlayacaktır. Bu sayede yaşanan değişikliklerin üstesinden kolayca gelinlebilir.

Olumlu Olun

Birçok insan yaptığı işten zevk alamamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de pek çok iş yeri olumsuz durumların ürediği bir zemin hale gelmiştir.

Önerilen İçerik: “Burada Çalışmayı Çok Seveceksiniz!” İddiasındaki Şirketler Neden Yalan Söylüyor?

İş arkadaşlarınız, müşterileriniz ya da görevleriniz hakkında şikayet etmek kolaydır. Bunun yerine yaptığınız işin olumlu yönlerini görmeye çalışmanız gerekmektedir. Bu da yeni bir perspektif kazanmanızda önemli bir adımdır. Bu ilk başta yapması zor bir uygulama olsa da son derece basit günlük görevler bile acınacak bir davranış olmak yerine olumlu bir şekilde görülebilir.

Görev Değişikliği Yapın

İşletmenin faaliyetleri, misyonu ve hedefleri genellikle kültür kaynaklıdır. Bir şirketin misyonunu değiştirerek ya da yeniden ayaralayarak yöneticilerin ve çalışanların kendileri ve işleri hakkında düşünme şeklini değiştirebilirsiniz. Birçok şirket bu alandaki başarıyı, şirketin nasıl performans gösterdiğini ve çalışanlara etkisini değerlendirerek yakalamaktadır. Çeşitli geri bildirimlerle şirket, iş tanımını değiştirmek ve daha mutlu çalışanlar sağlamak mümkündür. Bunun güzel tarafı ise köklü bir değişiklik yapmak zorunda olmamanızdır.

Kusurlara Objektif Yaklaşın

İşletmenize ve çalışma alışkanlıklarınıza bir adım uzaktan bakmak daha önce görmediğniiz kusurların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu kusurların bir kısmı kolay bir şekilde giderilebilir. Ancak bir kısmı sizin ya da çalışanlarınız için can sıkıcı olabilir. Bu tarz kusurları gözlemlediğinizde adım atmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü bunları görmezden değildiğinizde bu kusurlar daha da büyüyerek size ve işletmenize zarar vermeye başlayacaktır. Bu uygulamayı düzenli olarak yapmak ise hem kusurların belki de daha ortaya çıkmadan keşfedilmesini sağlayacaktır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler