Başarılı Yöneticilerin Kullanması Gereken 3 Kelime

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 04:22

Her girişimci işinin başarılı olmasını ister. Başarıya giden yolda öncelikli ihtiyacınızın insanlar yani çalışanlarınız olduğunu aklınızdan çıkarmazsanız güzel sonuçlar alabilirsiniz. 

Başarılı Yöneticilerin Kullanması Gereken 3 Kelime
Enes Öksüz admin

Başarılı olmak için iyi bir patron olmanın yanı sıra iyi bir yönetici olmanız da gerekir. Eğer kurduğunuz işletmenin yükselmesini istiyorsanız bu yükselişin bir ekip ile mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Personel ilişkilerini güçlü tutmak, doğru şekilde iletişim kurmak başarınız için her zaman önemlidir. Çalışanları doğru bir şekilde yüceltmek her zaman olumlu bir şekilde karşılık bulur. Yaptıkları işlerden dolayı çalışanları tebrik etmek önemli bir yönetici özelliğidir. Ayrıca yapıcı geri dönüşler vermek çalışanları her zaman yüreklendirmektedir. Ancak her gün söylenecek üç basit kelime çalışanlarınız üzerinde önemli bir etki yaratacaktır. Bu üç kelimenin sizi çalışanlarınıza karşı zayıf göstereceğini düşünebilirsiniz ancak tam da uyandırmanız gereken düşünce bu.

Önerilen İçerik: Çalışanlarınızı Takdir Edin ve Üretkenliklerini Arttırın

Talep Edin 

“Bana yardım edebilir misin?” hiçbir açıklama ya da öncül olmadan sadece yardım istemenin büyük bir fark yaratacağını rahatlıkla görebilirsiniz. Peki bu kelimeler neden bu kadar güçlü? Yöneticiler genelde tecrübeli, yüksek öğrenim görmüş ve dünyada kendisine bir yer kazanmış kişilerdir. Kendi işinizi kurduğunuz zaman çalışanlarınız gözünde bir idol olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu yüzden bir yönetici figürü yardım istediğinde bu önemli bir durum olarak görülmektedir. Örneğin yatırımcılara yapacağınız bir sunum için PowerPoint ile ilgili yardım istemek aslında sizi zayıf göstermez. Yatırımcılara sunumu siz yapacaksınız, işin zor kısmını siz halledeceksiniz ancak küçük bir pürüz var ve yardım istiyorsunuz. İşte bu yardım çalışanlarınızın motivasyonunu, özgüvenini ve verimliliğini arttırır. 

Önerilen İçerik: Her Şeyi Üstelenen Patron, Her Şeyi Yapabilen Değildir

Yardım İstemenin Getirileri

Saygı İletmek: Yardım isteyerek çalışanlarınıza olan saygınızı iletebilirsiniz. Yardım istemek karşınızdakine sizin bilmediğiniz bir şeyi biliyor olma, sizin yapamadığınız bir şey yapabiliyor olma hissini ve sizin bunlara saygı duyduğunuz hissini uyandırır. Bu en güçlü saygı gösterme yöntemlerinden bir tanesidir. 

Güven Göstermek: Birinden yardım istediğinizde ona bazı konularda zayıf olduğunuzu ve bunu kabul ettiğinizi gösterir. Zayıf olduğunuz bir konuda başka birine danışmak o kişiye güven duyduğunuzun ispatıdır. 

Dinlemeye Açık Olduğunuzu Göstermek: İnsanlara nasıl yardım edebileceklerini söylemeden bunu seçme özgürlüğünü onlara bırakarak onları dinlemeye hazır olduğunuzu gösterebilirsiniz. “Bana yardım edebilir misin?” demek karşınızdakine “Bana duymak istediğimi düşündüğün şeyi söyleme, bana ne yapmam gerektiğini düşündüğünü söyle.” anlamına gelmektedir ve bu seviyede bir özgürlük çalışanlar üzerinde inanılmaz bir etki yaratır. 

Diğer insanlara saygı göstermek, güven duymak ve onların düşündüklerini özgürce dile getirmesini sağlamak yöneticilere sadece istediklerini vermez aynı zamanda ihtiyaç duydukları şeyi de verir. Bu da bir işletme için paha biçilemez kazançlardan bir tanesinindir. Bu aynı zamanda işletme çalışanlarının da ihtiyaçları doğrultusunda sizden veya bir başkasından yardım istemeye yönelik cesaretlendirir. Bir işletme yöneticisi olarak zayıflık göstermenin anlayışla karşılandığı bir ortam tahsis etmek çalışanların genel verimine önemli ölçüde etki eder. 

İnsanlardan yardım isterken özellikle neyi yapamayacağınızı belirtmek önemli konulardan bir tanesidir. “Salı günü teslimat yapmamız gerekiyor ve ben bunu nasıl yapacağımızı bilmiyorum.” demek insanların sizin açık bir iletişime hazır olduğunuzu anlamasını sağlar. 

Önerilen İçerik: İşletmelerde Ekip Ruhu

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler