Mükemmel Patronların 7 Alışkanlığı

Son Güncellenme: Fri May 2024 07:04

Mükemmel Patronların 7 Alışkanlığı
Enes Öksüz admin

İyi bir lider olmakla iyi bir patron olmak arasında çok fark olabilir ancak ikisini birden olabilmek imkansız değildir. Çalışanlarına ilham verebilen liderlerin diğer özellikleri arasında çalışkan, bilgili ve ileri görüşlü olmak yer alır. Patron olmak ise belki biraz daha geri planda durmak anlamına gelse de lider olmanın şartlarıyla birlikte başka özelliklere de sahip olmak zorunda kalırlar. Büyük patron olmak demek güçlü bir şirketi ya da sermayeyi yönetmek anlamına gelmez, büyük patron olmak demek tüm çalışanları tarafından saygı duyulan ve örnek alınan kişi olmak anlamına gelir. 

1. Onaylayın

Çalışanlarınızın başarılarını onayladığınız zaman gerçekten takdir eden ve çalışanlarını gözlemleyen bir patron olabilirsiniz. Şirketinizde ya da departmanınızda yer alan çalışanların elde ettikleri başarıları kutlamak ve açıklamak büyük bir incelik göstergesi olmanın yanı sıra sizin egonuzun da sanılanın aksine yersiz olmadığını da gösterir. Basit detaylar insanların hakkınızda ne düşündüğünü kolayca değiştirebildiğinden dolayı mutlaka başarılı ve saygı duyulan bir patron olmak için yapmanız gerekenleri aklınızdan çıkarmayın. 

2. Motivasyon

Çalışanlarınızı teşvik etmeniz ekip ruhunun çalışma alanında yayılmasını ve istediklerinizi daha çabuk elde etmenizi sağlar. Mümkün olan en yüksek performansı alabilmek için insanlara doğru adımlar atmalısınız. Patronlar genellikle beğenmedikleri yönleri söylemek ve eleştirmek noktasında rahat davranırlar ancak aksi durumlarda çekimser kalabilirler. Başarılı bir patron olmak için eleştirilerinizin yanında motive edici konuşmaları eklemeyi unutmamalısınız. Eğer birbirine bağlı, hedefleri olan bir takım yaratmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey her ne olursa olsun o takımın başında olduğunuzu herkese göstermek ve hissettirmek olmalıdır. 

3. İletişim Kurun

İletişim kurmak sizi kötü ya da fazla samimi yapmaz. Duruşunuzu, beden dilinizi ve cümlelerinizi doğru seçerseniz laubalilik seviyesinden uzaklarda etkili bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Çalışanlarınız takdir edildiklerini ne kadar çok hissederler o kadar çok motive olurlar. İnsanların olumlu geri bildirimler alması performanslarına doğrudan yansıdığından dolayı bunu sağlamak iyi bir patron olmanın önemli bir unsuru olarak karşınıza çıkar. 

4. Güven Duyun

İyi bir ekip olmak için ekipteki herkesin birbirine güvenmesini sağlamanız gerekir. Güven çabuk kırılan ve kolay oluşturulmayan bir duygu olduğundan dolayı iyi bir yönetici olmak için bu noktada hassas davranmalısınız. Çalışanlarınızın sorumlu oldukları işi yapmak için elinden geleni yapacağına inanmalı ve onların yeteneklerine güvenmelisiniz. 

5. Geliştirin

Ekibinizin sürekli başarılı olmasını istiyorsanız onların sürekli gelişmesi için çalışmalısınız. Sürekli iş ve proje odağında olan insanlar hem kariyerleri hem de sosyal hayatları için ciddi adımlar atacak zamana ve enerjiye sahip olamazlar. Bu zamanı iyi bir patron olarak siz sunmalısınız. Çalışanlarınıza eğitim fırsatları sunun bu sayede hem ekibinizin kalitesi her zaman yüksek olur hem de çalışanlarınız sahip oldukları işin kendilerine de çok fazla şey kazandırdığını deneyimler. 

6. Dahil Olun

Net olduğunuz zaman tüm ekibe adil davranma şansı elde edersiniz. Takımınızı karşınıza alıp yapılacaklar listesini sunmak ve onların kendi içlerinde dağılım yapmasını beklemek bir noktaya kadar doğru olsa da bu haksızlıklara ve yanlış anlaşılmalara neden olabilir. Hakkaniyetli dağılımlar yapılması için işleri uzaktan bile olsa kontrol etmeniz en doğrusu olur. 

7. Ortak Çalışın

Çalışanlarınızın dahil olduğu bir çalışma sistemi kurgularsanız her zaman özel olduklarını hissetmelerini sağlarsınız. Böylece kendilerini daha çok adayan bir takıma sahip olabilirsiniz. İnsanlar yeteneklerini kullanırken elbette sonuç odaklı davranırlar ancak kendilerini dahil hissettikleri işlerde yeteneklerinin yanı sıra yaratıcılıklarını da kullanmaya özen gösterirler.
 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler