Kendinize İtiraf Etmeseniz De İşinizden Nefret Ettiğinizin Göstergeleri

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 11:45

İşinizden farkında olmasanız bile nefret ediyor olabilirsiniz. Bir işe olan ilginizi kaybettiğinizde bunun hayatınıza olan yansımasını dikkatli baktığınızda rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Kendinize İtiraf Etmeseniz De İşinizden Nefret Ettiğinizin Göstergeleri
Enes Öksüz admin

Her işin kendine has bir zorluğu vardır. Çok iyi anlaştığınız yöneticiniz işten ayrılabilir ve yeni bir yöneticiye alışmak zorunda kalıyor olabilirsiniz ya da yer aldığınız sektörde bazı değşiklikler meydana geliyor olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle ekstra mesaiye kalmak ya da proje bitiş tarihlerini yakalamak son derece zor olabilir. Bunun yanında bazı olumlu durumlarda iş psikolojinizi etkileyebilir. Terfi almak bunlardan birisidir. Her ne kadar bu iyi bir şey olsa da yeni durumlara alışmak işin daha zor olması anlamına gelir.

Önerilen İçerik: İş Yerinizin Size Zarar Verdiğinin 7 Kesin Kanıtı

Pazar Günleri Kabus Gibi Gelebilir

İşinizi istediğiniz kadar sevin. Yaptığınız şeyden istediğiniz kadar memnun olun. Pazar geceleri hemen hemen herkes için oldukça zorlayıcıdır. Haftasonu yaklaştığında ve pazartesi sabah yapılacak işler listesi tezgahta birikmeye başladıkça biraz zorluk hissedebilirsiniz. Yalnız bu his sadece pazar günü değil diğer günlerde de baş göstermeye başladığında muhtemelen işinizden nefret etmeye başlamışsınız demektedir.

Fiziksel Göstergeler

Birkaç ay önce yaşamadığınız ağrılar ortaya çıkabilir. Uykusuzluk çekebilirsiniz ya da iştahsız olabilirsiniz. Bütün bunlar depresyonun fiziksel emareleridir. Ancak bunun için hemen işinizi suçlamak gerekmekz herhalde. Ancak hayatınızın her alanı aynıysa ve işinizde bazı değişiklikler yaşadıysanız problemi işinizde aramaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda kısa sürede doktora görünmeniz de gerekmektedir.

Heyecan Kalmadıysa

Hergün işe gitmek aşırı derecede eğlenceli olmayabilir. Ancak işiniz hakkında en ufak bir heyecanınız kalmadığında bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Başınızı yukarıda tutmak, yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi kullanmak ya da sadece bir tanıdığınıza yardımcı olmak için çalışıyor olabilirsiniz. Ancak işiniz ile ilgili o sabah yataktan kalkmak için bir amaç duymamaya başladığınızda işinizden soğumaya başladığınızı çıkarabilirsiniz.

Artık Eskisi Kadar İyi Değilseniz

Daha önce hiç yapmadığınız küçük hataları sürekli olarak yapmaya başlayabilir ya da işinizle daha az ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Bu birçok şeye bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak, işinizde genel performansınız giderek düşüş göstermeye başladığıysa bir değişiklik yapmak için doğru zamanın geldiğini düşünebilirsiniz.

Konsantre Olmakta Zorlanıyorsanız

Bir şeyle gerçekten bütünleştiğinizi hissettiğinizde tam onunla tam konsantrasyonda uğraşmak daha kolaydır. Bunun ötesinde nefret ettiğiniz işlerle uğraşmak aşırı enerji isteyen bir iştir. Yapmanız gerekenleri bitirmek için kendinizde yeterli enerjiyi hissetmiyorsanız bu işle uğraşma size tabiri caizse ölüm gibi gelecektir.

Sosyal Hayatınıza İlgi Duymuyorsanız

Depresyonda olduğunuz ya da enerjik hissetmediğiniz için sosyal hayatınıza zaman ayırmak içinizden gelmiyor olabilir. Tabii buna çok çalıştığınız için hobilerinizle ilgilenememek ya da ailenizle ya da arkadaşlarınızla yeteri kadar görüşmemek de eklenebilir. Bu durumun nedeni ister iş olsun ister olmasın iyi bir işaret değil.

Sürekli Çalışıyor Gibi Hissediyorsanız

Nefret ettiğiniz bir işte sıkışıp kalmanın bir diğer ironisi de sanki uyanık kaldığınız her anda çalışıyormuş gibi hissetmenizdir. O gün tatil bile olsa bu hisse sahip olabilirsiniz. Hoşlandığınız bir işte çalışırken iş ve sosyal hayatın dengesini kurmak daha kolaydır. Bir noktada işin fişini çekerek sosyal hayatınızda eğlenmeye başlayabilirsiniz ancak sıkıldığınız bir işte durum böyle değildir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler