Risk Almak mı? Başarılı Olmak mı?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:23

Peki azalan risklerle birlikte başarılı bir işletme sahibi olmak için neler yapmak gerekir? Ya da işletme sahibi olmanın sağladığı avantajları başarı için nasıl kullanırız? 

 Risk Almak mı? Başarılı Olmak mı?
Enes Öksüz admin

Her insan hayatının bir döneminde kendi işinin sahibi olmayı hayal etmiştir. Bu hayallerin sebebinin temelinde zorlu bir sınav, mutsuz bir patron ya da insanı tatmin etmeyen bir maaş olabilir. Her şey bir kenara sadece özgürlük istemek bile işletme sahibi olmak için yeterlidir. 

İstekleri bir kenara bıraktığınızda “el alem ne der?” sorusunun hiç gündeme gelmediği bir seçimdir işletme sahibi olmak. Bir mekanın ya da işletmenin sahibi olmak bir çok toplumda güçlü, karizmatik ve güvenilir bir duruşa sahibi olmak ile aynıdır. Bunun nedeni işletme sahiplerinin kendilerine has sorumlulukları ve riskleri olmasıdır. Ancak günümüzde ortaya çıkan girişimcilik fikirleri ve avantajlı bayilik imkanları işletme sahibi olmanın risklerini oldukça azaltmıştır. 

Peki azalan risklerle birlikte başarılı bir işletme sahibi olmak için neler yapmak gerekir? Ya da işletme sahibi olmanın sağladığı avantajları başarı için nasıl kullanırız? 

Bu noktada karşımıza çıkan en önemli fırsatlar daha önce denenmiş ve başarılı olmuş iş fikirleridir. Bir iş fikrini ortaya çıkarmak, fizibilite çalışmasını yapmak, risklerini ve ihtiyaçlarını analiz etmek zorlu olabilir. Zorluktan daha fazlası bu alanda deneyim sahibi olan kişiler bile ciddi yanılgılara düşebilir. Bu nedenle Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine keşfedilmiş toprakların veriminden yararlanmak daha faydalıdır.

İşletme Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

Kendini işini yapmak isteyenlere günümüzde pek çok fırsat sunulmaktadır. Bayilik seçenekleri de bu fırsatların başında gelmektedir. Daha önce denenmiş ve başarılı olmuş fikirleri niş bir lokasyonda denemek başarılı olmanın anahtarına sahip olmakla aynı değere sahiptir. Kendi işini kurmak isteyen insanlar ilgi alanları doğrultusunda bayilik seçeneklerini araştırabilirler. Kişiler kendi yaratıcılıklarına ve çalışma isteklerine göre geliştirebilecekleri bayilik fırsatlarını değerlendirebildikleri gibi menüsünden dekorasyonuna tam paket halinde sunulan seçenekleri de değerlendirebilirler. Zincir mekanlara katılmak o markanın gücünden yararlanmak doğru lokasyon seçimi ile başarının garantilenmesi anlamına gelir. Hali hazırda bayilik veren pek çok firma da lokasyon seçimi konusunda yönlendirmeler yaparak riskleri azaltmak için fikir vermektedir.

Bayilik Alarak İşletme Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

İşletme ya da mekan sahibi olmanın getirdiği prestiji taçlandırmanın tek yolu başarılı olmaktan geçer. Başarılı olmanın temelinde ise çalışmak ve sorumluluk almak vardır. Bayilik fırsatlarını değerlendirerek kendi işletmesini açan kişiler her zaman kendi potansiyellerini görme şansına sahiptir. Maaşlı çalışanların aksine çalıştığı ya da işine yatırım yaptığı kadar kazanacağını bilmek insanın çalışma ve yaşam enerjisini arttırır. 
Elbette bir işte başarıl olmak için sadece maddiyat yeterli değildir. İnsanların yapmaktan mutluluk duydukları işleri yapmaları önemlidir. Hizmet sektöründen konfeksiyona kadar pek çok alanda bayilik seçenekleri bulunmaktadır. İşletme sahibi olmak isteyenler hangi alanda çalışmak istediklerini kendi ilgi alanları ve hayalleri doğrultusunda hem seçerek severek yapacakları hem de yatırım yaptıkça kazanacakları bir iş sahibi olabilirler. 

İşletme sahibi olmak işletmenin tüm kontrolüne sahip olmak anlamına gelir. İşe aldığınız kişilerden seçtiğiniz kırtasiye malzemelerine kadar eğer isterseniz her şey sizin sorumluğunuz altında olabilir. Tam aksine sizin için yeterli seviyede insanları işe alarak sorumluluklarınızı sadece raporlamaları takip etme düzeyine indirebilirsiniz. İnsanlara para kazanırken yaşama özgürlüğü sunan patron olma kavramı ile tanışanlar bu rahatın sağladığı mutluluktan vazgeçmez istememektedir. 

Bayilik Sistemi Riskleri Nelerdir?

Bayilik alan işletmeler ya da işletme sahipleri riskleri farkında olmadan kendileri yaratabilirler. Oldukça açık bir şekilde sunulan bayilik sistemlerinde işletme ile ilgili her süreç önceden belirlenmiştir. İlgilenmekten keyif alacağınız, fikir yürütebileceğiniz ve ilgi alanlarınıza çok uzak olmayan bir alanda sunulan bayilik seçeneklerini değerlendirmek riskleri minimize etmek anlamına gelir. Yeni teknolojileri kullanmayı seven birisi için ödeme merkezleri ya da ön ödemeli kart satış noktaları üzerine bayilik almak mantıklı bir seçim olabilir. Kişilerin gerçekten zaman harcamaktan keyif alacakları ve her an geliştirmek için fikir üretebilecekleri iş kollarını tercih etmeleri bayilik sisteminde doğan riskleri azaltacaktır. Bu önerilerin aksine tercihler yapmak ya da bir işe sadece çok kazandırdığı için girmek risk almak anlamına gelebilir. Hizmet sektöründe olmaktan keyif almayacak birisi personel çalıştıracak olsa bile bu kararı emin bir şekilde vermelidir. Doğru karar ile alınan riskler zaten başarı ve fayda olarak geri dönmektedir.

p>Bir önceki yazımız olan; Küçük yerleşim yerlerinde bayilik fikirleri konusuna da bir göz atmanızı öneririz.

 

 


 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler