Küçük Yerleşim Yerleri İçin Bayilik Fikirleri

Son Güncellenme: Sun May 2024 06:10

 Küçük Yerleşim Yerleri İçin Bayilik Fikirleri
Enes Öksüz admin

Bayilik yatırımları denilince genellikle akıllarda büyük markalar, mağaza zincirleri ve yüksek yatırımlar belirir. En bilindik bayiliklerin bu imajı verdiği doğrudur; ancak bayilikler çok çeşitlidir ve her bütçeye her lokasyona göre farklılık gösterebilirler.

Ne demek istediğimizi tam olarak şöyle açıklayabiliriz.

Şehirden uzak, nüfusu az olan bir yerleşim yerinde yaşıyorsunuz ya da yaşama hayali kuruyorsunuz. Geçinmek, temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için doğal olarak para kazanmanız lazım. Kendi işinizi kurmak ve hayatınıza yön vermek istiyorsunuz. Sonra? “Yok arkadaşım, yaşadığın yer küçük bu sebeple sen otur, çalışma! Para kazanmaya da ihtiyacın yok“ mu diyecek insanlar? Hiç sanmıyoruz.

Diğer bir senaryoda; bayilik açmak istiyorsunuz, yatırım alanınızı da buldunuz. Marka yetkilileriyle görüşmeye gideceksiniz, “size hayır yaşadığın yer küçük bayilik veremeyiz, orada çok az insan var.” cevabıyla mı karşılaşacaksınız?

Doğru bir sektör belirlediyseniz ve yatırım analizini en etkin şekilde yaptıysanız böyle bir cevap da almazsınız.

O zaman; her yazımızda altını çizdiğimiz gibi yapılması gereken ilk şey, hedef kitlenize uygun bir iş fikrini bulmanızdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru tespit edebilir veya neye ihtiyaç duyduklarını onlara hissettirebilirseniz başarılı olmamanız için hiçbir engeliniz yoktur. 

Küçük Yerler Büyük Fırsatlar Barındırır

Küçük yerlerde nüfus az olur, bu yüzden iş potansiyeli yoktur? Yok mudur acaba?

Her küçük yerleşim yeri aynı değildir kuşkusuz; bazıları yazın ya da yıl boyu hafta sonları kalabalık bir nüfus tarafından ziyaret edilir, bazıları ise her daim sakinlerinin cenneti olarak kalır. 

Yaşadığınız ya da yaşamak istediğiniz yerin özel durumlarını hesaba katıp, bayilik fikirlerinizi genişletebilir ve yaşayan kişilere iyi hizmet sağlayarak kendi işinizi yürütmenin zevkini yaşayabilirsiniz.

Büyük şehirlerdeki kadar yüksek kazanç elde edemeyebilirsiniz, ancak yaşam standartlarınızı düşürmeden, kendi işinize sahip olmanın mutluluğunu nerede olursanız olun yaşayabilirsiniz.

Küçük Yerlerde Kârlı Olabilecek Bayilik Fikirleri

O zaman fazla uzatmadan neler yapabilirsiniz, gelin beraber inceleyelim.

Çiğköfte Bayilikleri

O fikir eskidi diyebilirsiniz, özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız ve her iki mahallede bir çiğköfte bayileri ile karşılaşıyorsanız! 
Ancak burada söz konusu olan küçük yerleşim yerleri, üstelik çiğ köfte bayilikleri oldukça kârlıdır. (Bu konuyu daha sonraki yazılarımızda detaylı olarak ele alacağız.) Küçük yerleşim yerlerine özellikle de okullara yakın bir lokasyona çiğköfte bayisi açarsanız, yakın zamanda yatırımınızın geri dönüşünü alabilirsiniz. Üstelik aynı hızla kâra geçmeniz ise işten bile değildir. Hem yöresel lezzet sunan, hem karın doyuran hem de hemen tüketilebilen çiğköfteler ekmek tekneniz haline gelebilir, bu iş fikri kesinlikle es geçilmemeli!

Kozmetik Bayilikleri 

Kadın her yerde her zaman kadındır. Diğer bir deyişle her zaman güzel ve bakımlı olmak ister çünkü onların doğasında bu vardır. Elbette “gidin o kasabaya, köye 4 katlı bir AVM kurun ve kozmetik ürünleri satarak zengin olun” demiyoruz; ancak gereksinimleri doğru değerlendirerek açtığınız bir iş yerinde, kozmetik bayilikleri alırsanız pişman olmazsınız. Özellikle bu fikir için, yazları yerli yabancı turistleri çeken sahil kasabalarını seçerseniz, bu bayilik fikri tadından yenmeyecektir. 

Oyun Salonları Bayilikleri

 

Evet bu fikrimizle özellikle 8-25 yaş erkekleri biraz kayırmış olabiliriz ama şimdiye kadar aldığımız geri bildirimler bu iş fikrinin oldukça yerinde olduğunu doğruluyor. Küçük de olsa bir yerleşim yerine oyun salonları bayiliği açtığınızda, gençler teknolojiye karşı duramayacaktır. Hafta içi okuldan önce ya da sonra ve hafta sonu işletmenizin hep kalabalık olmasını istemez misiniz? 

Sonuç olarak; küçük yerleşim yerlerinde de para kazanabileceğiniz bayilikleri alarak işletebilirsiniz. Ancak her daim vurguladığımız gibi işletmenizi açacağınız yerler iş fikirleriniz üzerinde etkili olacaktır.

Lokasyonu belirledikten sonra o bölgede zaman geçirmeniz, bir süre yaşamanız ve sonrasında yerel halkın ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. 

Bayilikler kârlı yatırım araçlarıdır, ancak iş fikriniz doğru kurgulanmamışsa başarı kazanmanız çok da mümkün değildir.

Örneğin İzmir’de sakinliği ile bilinen bir sahil kasabasında yaşıyorsanız, dağcılık ürünlerinin satıldığı, kar ve soğuktan koruyucu özellikleri ile bilinen markaların bayiliklerini almak mantıklı mıdır?

Tartışmasız sorgulanırsınız. 

Küçük yerlerde bayilik açmanın temel koşulu da aslında bu ironiden çıkarılabilir. Hedef kitlenin ihtiyacını bul, ilgi oranını öğren ve sonrasında bayiliği al. Başarı düşündüğünüzden daha kolay elde edilebilir…

Bir önceki yazımızda bayan giyim ve aksesuar sektöründe karlı bayilik fikirleri bulabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler