Bu Aktiviteler İle Çalışanlarınız Arasında Sağlam Bir Ekip Ruhu İnşa Edin

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 01:23

Bu Aktiviteler İle Çalışanlarınız Arasında Sağlam Bir Ekip Ruhu İnşa Edin
Enes Öksüz admin

Daha mutlu çalışanlar daha verimli işler çıkarırlar. Çalışma ortamında huzur olması, tüm çalışanların daha rahat çalışmasına ve daha üretken olmasına yol açar. Ekip üyelerinin birbiriyle kaynaşması ekip ruhunun güçlenmesine ve şirkete duyulan bağlılığın artmasına sebep olur.

Önerilen İçerik: Dedikodu Yapmak Çalışanların Üretkenliğini Arttırıyor!

Ekip ruhunu güçlendirmek için ise şirket yetkililerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Nadir olarak bir işyerinde çalışan tüm kişiler sosyalleşmek için kendileri organize olurlar, çoğunlukla şirketlerin organizasyon düzenlemesi ve tüm personellerin birlikte zaman geçirebilecekleri aktiviteler hazırlaması gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda ekip ruhunun güçlenmesini tetikleyen sosyal aktivitelerin şirket çalışanları arasındaki duygusal bağı güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

Siz de şirketinizde uyumlu bir çalışma ortamı olmasını ve çalışanlarınız arasında bağlılık oluşmasını istiyorsanız elinizi taşın altına koymalısınız. Az sonra sayacağımız aktivitelerden esinlenmeli; yılın belli dönemlerinde çalışanlarınızın katılımıyla şirketinizin geleceği için önemli adımlar atmalısınız.

Atölye Çalışmaları

Çalışanlarınızın hem eğlenmesini sağlayan hem de şirketinize olan bağlılıklarını arttıran atölye çalışmalarını siz de tercih edebilirsiniz. Sektörünüzle ilgili olsun olmasın çeşitli konularda personellerinizin günlük eğitimler almalarını ve takım halinde çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Karikatür ve resim, mum yapımı, hat sanatı, magnet yapımı, ebru, kokteyl ve kukla yapımı gibi birbirinden eğlenceli konularda atölye çalışmaları organize ederek şirket içi atmosferi değiştirebilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Şirketlerin imajları üzerinde oldukça belirleyici olan sosyal sorumluluk projelerinin ekip ruhunu canlandırmak üzerinde de önemli etkileri vardır. Şirketinizin belirlediği bir günde tüm şirket çalışanlarınızla sosyal sorumluluk projelerine dahil olabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Şirket İmajınızın Çalışanlarınızın Verimliliği Üzerine Etkileri

Kuraklaşan arazilere fidan dikebilir, barınaklara ziyarette bulunabilir, yardıma ihtiyacı olan kişiler adına belirlediğiniz bir konuda özel çalışmalar yapabilir ya da toplumu bilinçlendirmek adına çalışabilirsiniz. Sosyal sorumluluk projelerine bir gün ayırmanız bile şirket ortamınızın havasını değiştirecektir. Aynı zamanda şirket yetkililerinin topluma fayda sunan kararları karşısında çalışanlar şirketlerini eskisine göre daha fazla benimseyecektir.  

Şirket Piknikleri

En büyük şirketlerin çalışanlarının motivasyonunu arttırmak, personellerle yöneticileri kaynaştırmak ve şirket ruhunu körüklemek için şirket piknikleri düzenlediklerini hepimiz biliyoruz. Genellikle mevsim dönümlerinde gerçekleştirilen piknik organizasyonları ile şirket çalışanları hem eğlenceli bir gün geçiriyor hem de hiyerarşik düzenden uzaklaşabiliyor.

Önerilen İçerik: Motivasyonunuz Düştüğünde Yapmanız Gerekenler

Takım ruhu canlanırken, çalışanlar arasındaki sosyal ilişkiler de şirket piknikleri ile iyileşiyor. Üstelik bu organizasyonlarda sadece piknik de yapılmıyor. Çalışanlar aralarında oyun oynuyor, farklı departmanlar kendi aralarında ya da karma ekipler birbirleriyle yarışıyor. Sonuçta kim kazanırsa kazansın bu organizasyonların en olumlu etkilerini şirketler yaşıyor.

Oyun Turnuvaları

Şirket çalışanlarınız Y kuşağı ise bilgisayar oyunlarına büyük ihtimal merakları vardır. Bu durumda ekip ruhunu güçlendirmek oldukça kolay olacaktır. Organizasyon şirketleriyle anlaşıp bir günü bilgisayar oyunları turnuvaları düzenleyerek geçirirseniz çalışanlarınızın yüzündeki mutluluğu görebilirsiniz. Stres atan, birbiriyle işbirliği yapmanın faydasını deneyimleyen ve size minnettar kalan çalışanlarınız ertesi gün işe tam performanslarıyla başlayacaklardır.

Korku Evi Deneyimi

Son yıllarda oldukça tutan iş fikirlerinden biri olan korku evi oyunları ile siz de çalışanlarınızın kalbini fethedebilirsiniz. Sadece bir gününüzü şirket çalışanlarının motivasyonunu arttırmak için ayırırsanız onlara yıllarca unutamayacakları bir macera yaşama fırsatı sunabilirsiniz. Korku evi hizmeti veren firmalarla iletişime geçebilir, çalışan sayınıza uygun özel bir senaryo geliştirilmesini isteyebilir ve sonrasında tüm şirket çalışanlarınızla birlikte korku evlerinde ipucu toplayarak verimli bir takım çalışması örneği sergileyebilirsiniz.

Kamp

Şirket kültürünüz izin verirse ve çalışan sayınız azsa yılın istediğiniz döneminde ekip olarak kamp yapabilirsiniz. Kamp sırasında çadır kurulumunda, ateş yakılmasında veya yemek yapılmasında ekip ruhunun alevleneceğine emin olabilirsiniz. Diğer şirketlerden farklılaşmak ve çalışanlarınızı doğa ile barıştırmak istiyorsanız kamp aktiviteleri düzenleyerek eğlenceli ve verimli zaman dilimleri geçirebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler