Amerikan Fast Food Franchise’ları Nasıl Yurt Dışına Yayıldı?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:32

Amerikan mutfağı, dünyanın her yerine başarılı franchise markaları ile taşındır. Bu başarının ardında ürün ve iş modelini yerelleştirmedeki başarı var.

Amerikan Fast Food Franchise’ları Nasıl Yurt Dışına Yayıldı?
Enes Öksüz admin

1970'lerin başından beri, Amerikan fast-food franchise'larının, Amerikan konseptini anavatanlarına getirmek isteyen diğer ülkelerdeki iş adamları nedeniyle uluslararası pazarlara girdiği biliniyor. Birçok uluslararası pazarda franchising, markanın ABD'deki şirketlere sağladığı avantajların aynısını sağlıyor. Franchise alanın işletme standartları üzerindeki kontrolü korunurken şirketin ticari markasını ve işletim sistemini kullanma hakkını lisanslama yeteneğini paylaşma hakkı veriyor. Buna ek olarak, franchise şirketleri, yerel pazar için ürünler oluşturmak için franchise verenin yönlendirilmesine katkıda bulunabiliyorlar. Franchise verenin standartlarını franchise sahibinin pazar bilgisi ile birleştirmesi sonucu tüketicilere, menüdeki öğeler biraz farklı olsa bile aynı kalite ve hizmet seviyelerini sunmak mümkün hale gelebiliyor.

Bugün, fast food endüstrisindeki en tanınmış markaların bazıları, ABD dışında, ABD sınırları içinde olduğundan daha fazla sayıda işletmeye sahiptir. Örneğin, ABD içinde 14,344 McDonald's varken uluslararası alanda 21.914 restoran bulunmaktadır. 20.029 adet KFC restoranından 19.420’u ABD dışında yer almaktadır.

Toplam lokasyonlar için değerlendirildiğinde rekorun 43.154 işletme ile Metro’da olduğu görülüyor. Ve Metro uluslararası olarak büyümeye hala devam ediyor.


İlginizi Çekebilir: Fast Food Üzerine Doğan İş Fikirlerini Hızı ile Değil Kalitesiyle Öne Çıkarın


Big Mac'ler ve Fried Chicken'ın Whoppers and Buckets'ları ile tanınan bu fast food şirketleri, konseptlerini uluslararası pazarlarda nasıl büyütüyor?

Uluslararası platformlarda hizmet vermekte olan bu markaların başarılarındaki gizli bileşen, girdikleri her kültürde tüketicileri benimsemeleri ve onların ihtiyaçlarını, beklentilerini titizlikle incelemeleridir. Girdikleri yeni pazarlardaki yerel tüketicilere bir Amerikan tadı sunsalar da, uluslararası pazarlarda en fazla başarılı olan şirketlerin, menülerini ve kullandıkları malzemeleri yerel tüketicilerin lezzet tercihlerini karşılayacak şekilde uyarlayarak bu tüketicileri sadık müşteri kitlesi haline getirenler olduğu biliniyor.

Yerelleştirilmiş Menü Öğeleri

Dünyadaki 30 ülkede, yerel talebe göre uyarlanmış ürünler sunan 3.100 Dunkin Donuts restoranı tüketicilerine hizmet vermeye devam ediyor. Atlanta'da Blueberry Cobbler Croissant Donut alabilir, Çin'deki kuru domuz ve deniz yosununu veya Lübnan'da mango çikolatalı donutları deneyebilirsiniz.


Yeni Fikirlere Göz Atın: Bayilik Konseptine Uygun Yerli Fastfoodlar


Peki şimdiki öğününüzde pizza ister misiniz? Dünya çapında bu çağrınıza cevap vermeye hazır 3.469 Domino’s Pizza bulunuyor. Hindistan'daki tüketiciler en yakındaki Domino’s Pizza restoranından körili pizza sipariş edebilirler ve Avustralya'daki tüketiciler pizza hamurlarında karides ve ananas isteyebilirler; Japonya'da ise en çok ton balıklı pizza popülerdir. Aslında, Asya genelinde popüler malzemeler arasında deniz ürünleri ve balıklar üst sıralarda geliyor. Tabii ki, geleneksel Amerikan peyniri, biberli ve mantarlar da tam Amerikan lezzetini deneyimlemek isteyenler için menüde bulunuyor.

Aynı tip menü uyarlamaları, farklı pazarlarda hizmet veren Pizza Hut gibi diğer popüler şirketler tarafından da uygulanıyor. Örneğin Japonya'daki Pizza Hut siparişlerinde teriyaki tavuk, mısır, deniz yosunu gibi malzemeler kullanılabiliyor.

McDonald’nın küresel genişlemesinin ardındaki pazarlama stratejisi basitçe belirtilmiştir: İş yaptıkları dünyadaki her pazar için bir bütünlük sağlarlar. İkonik Big Mac her yerde bulunur, ancak Filipinler'de McSpaghetti de menüde yer almaktadır ve Teri Tama Burger ve Tsukimi Burger, Japonya'da mevsimlik, sınırlı süreli tekliflerdir. Asya pazarları için bir başka değişiklik ise, Chicken McNuggets veya bir tavuk Big Mac için Asya tadı tercihlerini daha iyi yansıtan farklı bir lezzet profiline sahip sosları tüketicilere sunabilmektir.

Orta Doğu ülkeleri boyunca, geleneksel McDonald's hamburgerine gözleme yerleştirilir. İsrail’de, McDonald’s Kosher restoranlarını açarken, Endonezya ve Pakistan’da ise restoranlar helal sertifikalıdır.

McDonald's’ın Almanya’da, Belçika’da, Avusturya’da ve Fransa’da hizmet veren restoranlarında yemek yerken bir bira veya şarap alabilirsiniz. Ayrıca Fransa'da altı çeşit Macaronsas çeşidi veya İsviçre'de Toblerone ile yapılan bir McFlurry ile kendinizi şımartabilirsiniz. İtalyanlar ise hamburgerlerini zeytinyağında pişirilmiş ve parmesan peyniri ile süslenmiş olarak sipariş edebilirler.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler