1. Bayilik Veren Firmalar
  2. Fast Food
  3. McDonald’s

McDonald’s

Dünyanın en bilinen ve en çok sevilen hamburger zinciri olarak kabul edilen McDonald’s dünya genelinde franchise vermeye devam ediyor.

Fast Food

1000000 ₺

McDonald’s Bayilik Hakkında

Kendi işinin sahibi olmak ve McDonald’s franchise zincirine katılmak isteyenler için hazırladığımız bu yazımızda McDonald’s franchise şartlarıMcDonald’s franchise ücretleri ve McDonald’s franchise süreci ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. 

Dünyanın en sevilen fast food zincirleri arasında ilk sıralarda yer alan McDonald’s franchise vererek büyümeyi sürdürüyor. 1937 yılında hot dog satışı yaparak müşterileriyle buluştuğu ilk günden beri lezzetinden ve kaliteli ürünlerinden ödün vermeyen firma için 1948 yılı tam anlamıyla bir dönüm noktası olma özelliği gösteriyor. 1948 yılında hamburger satışına başlayan McDonald’s bugün dünya genelinde 70 milyon kişi tarafından tercih ediliyor. 

Çalışanlarının ve restoran işletmecilerinin eğitimine büyük önem veren; ürün tedariki konusunda franchiseelere sorun çıkartmayan ve kendi franchise sistemini uygulayan McDonald’s işletmecilerini dikkatli bir şekilde seçen bayilik veren firmalar arasında konumlanıyor. Gerekli yatırım bedelini karşılamanın yanı sıra farklı sorumluluklar üstlenen girişimciler dünyanın en büyük markalarından birini temsil hakkına kavuşuyor. Ürün çeşitliliği, diyet yapanlara özel menüleri, çocuklara hitap eden menü ve oyuncak seçenekleri ile beğeni toplayan McDonald’s bayilik alabilmek için eğitim sürecinin başarı ile tamamlanması büyük önem taşıyor. 

McDonald’s franchise süreci McDonald's’ın kendi geliştirdiği restoranların işletmeciliği ile ilgili lisans verilmesine dayanıyor. İşletmecilik hakkını şirketlere vermeyen marka; girişimcilerin bireysel başarılarına odaklanıyor. İşletmecilerin işlerinin başında durmasını isteyen McDonald’s; müşteri ilişkilerinin verimli bir şekilde yürütülmesine de değer veriyor. 

McDonald’s Bayilik Şartları

Girişimci bir ruha sahip olan, şirket bünyesinde yatırım yapmayan, finans yönetimi konusunda başarılı olan, hizmet kalitesini yüksek tutan, McDonald’s markasını temsil etme niteliklerine sahip girişimciler McDonald’s franchise başvurusürecini başlatabilirler. McDonald’s bayilikalabilmek için gerekli yatırım bütçesine mutlaka sahip olunması gerekir. Toplam yatırım bedeli restoranın konumuna, büyüklüğüne ve tipine göre değişebilir. Genel anlamda McDonald’s restoran işletmecisi olabilmek için 400 bin USD ile 500 bin USD arasında değişen miktarlarda sermaye gerektiğini söyleyebiliriz. 

Franchisee olması uygun görülen yatırımcılarla 10 yıllık sözleşme imzalayan McDonald’s işletmeci adayından 30 bin USD + KDV tutarında franchise giriş ücreti istemektedir. Restoran açıldıktan sonra işletmeci lisans hakkına sahip olduğu sürece markaya iş geliştirme, reklam ve isim hakkı için düzenli ödemeler yapar. 

McDonald’s bayilik almak isteyen girişimciler kriterleri karşılayan bir gayrimenkul bulmalıdır. McDonald’s gayrimenkulü değerlendirdikten sonra ya kiralar ya da satın alır. Tadilat projeleri ve inşaat işleri marka tarafından tamamlanır. Girişimcinin; dekor, reklam panoları, mutfak ekipmanları ve oturma grupları gibi unsurlar için yatırım yapması gerekir. 

McDonald’s franchising süreci lokasyon, dekorasyon ve sermaye gereksinimin haricinde eğitim programını da kapsar. Girişimciye lisans verilmeden önce McDonald’s sistemi ile ilgili tüm detaylar aktarılır. Eğitimler restoranlarda ve merkez ofislerde verilir. Girişimci son olarak Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu katılımı sağlayarak eğitim yükümlülüğünü yerine getirir. 

McDonald’s Franchise Başvuru Süreci

McDonald’s franchise almak isteyen girişimcilerin ilk olarak McDonald’s franchise başvuru formu doldurmaları gerekir. Doldurulan formu değerlendiren marka yetkileri yatırımcıları ilk mülakata alırlar. Mülakattan geçen adaylar 5 gün devam eden İş Başında Değerlendirme programına dahil olurlar. Akabinde üst yönetim ile son mülakat gerçekleştirilir. Her şey eksiksiz olur ve girişimci onay alırsa 6 – 8 ay sürecek olan asıl eğitim programına dahil edilir. 

McDonald’s girişimcilere karlılığı ve prestiji yüksek bir iş imkanı sunmaktadır. Bu süreçte yüksek marka bilinirliğini korumak ve hizmet kalitesinin yüksek olacağından emin olmak üzere kapsamlı bir süreç uygular. McDonald’s franchise açmak için başvuru sürecinden itibaren yaklaşık 1 yıllık sürenin geçmesi gerekir. 

  1. Hamburger

McDonald’s Bayilik Destekleri

Personel Desteği
Personel Desteği
Eğitim Desteği
Eğitim Desteği
Pazarlama Desteği
Pazarlama Desteği
Bölge Koruması
Bölge Koruması
Yer Seçimi
Yer Seçimi
Reklam Desteği
Reklam Desteği

McDonald’s Şartlar & Koşullar

Fast Food Sektöründeki Diğer Bayilikler

Öne Çıkan Gönderiler

Tümünü Gör