Sosyal medya pazarlamalarının getirdiği en büyük yarar geri dönüşlerinin detaylı bir şekilde okunabilmesi ve hedef bir kitlenin belirlenebilmesidir. İşletmelerin sosyal medya platformlarında verdiği reklamlar sadece belirlenen kitlelere gösterilir ve bu da reklama daha az para harcayarak daha fazla getiri anlamına gelir. Sosyal medyanın bu avantajları ilk defa küçük ve lokal işletmelerin, büyük ve globalleşmiş markalar ile rekabet edebilmesinin önünü açıyor.

Önerilen İçerik: Zaman İçinde Ucuzlayan Reklam Fiyatları

Küçük işletmeler mesajlarını doğru seçerek ve doğru hedef kitle belirleyerek geleneksel yöntemlerle ulaşabileceği potansiyel müşteri sayısından çok daha faza sayıya ulaşıyor. Sosyal medya pazarlamasının en önemli adımların birisi olan hedef kitle belirlemek ise ancak müşteri profilini doğru tanımlayarak mümkün oluyor.

Hedef Kitle Analizi

Reklamlarınızın kimlere hitap edeceğini belirlemek özellikle ürün veya hizmetinizin bilinirliğini arttırmada etken rol oynar. Bu yüzden ürün veya hizmetinizin özelliklerinin aynı zamanda hedef kitlenin özellikleri ile uyuşması gerekir. Hedef kitle belirlemek için öncelikle potansiyel müşterilerinizi demografik ve psikografik olarak ikiye ayırabilirsiniz. Demografik kısımda potansiyel müşterilerinizin yaş aralığı, cinsiyeti, medeni durumu, gelir düzeyi, mesleği ve eğitimi yer alırken psikografik kısımda ilgi alanları ve tüketim alışkanlıklarının ne olduğu gibi bilgiler yer alabilir. Bu bilgiler üzerinden sosyal medya reklamlarınızı hedef kitlenize uygun bir biçimde düzenleyerek daha fazla geri dönüş elde edebilirsiniz.

Ürün Analizi

İşletmenizin sunduğu ürünlerin ve hizmetlerin analizi hedef kitlenizi ilk başta hedef kitlenizi belirlemek için en önemli yardımcıardır. Sunduklarınızın neler olduğu, müşterilerin hayatındaki yeri, faydaları, hangi cinsiyete ve yaş kitlesine hitap ettiği gibi detaylar bilindiği takdirde ürününüzün pazardaki yerini daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Hangi Ürün İçin Hangi Sosyal Medya

Sosyal medya kampanyalarını arttıracağınız ya da düşüreceğiniz tarihler ve lokasyonlar yine ürününüz ile yakından alakalıdır. Ürününüzü ya da hizmetinizi cazip bulacak hedef kitlenize ulaştırmak için hedef kitleniz bildiğiniz kadar ürününüzü ve ürününüzün hedef kitle üzerinde bıraktığı etkiyi de bilmeniz gerekir. Bu sayede daha doğru hedeflemeler ve hedef kitle analizleeri yapabilirsiniz.

Hedef Kitle Oranlarının Analizi

Sosyal medya planlamasını yaptıktan sonra mesajlarınızın, hedef kitleniz tarafından nasıl ve ne kadar anlaşıldığını anlamak için kampanya süresince ufak çaplı testler yapabilirsiniz. Bu analiz ile beraber hedef kitlenizin kampanyanıza verdiği geri dönüşü görerek çeşitli değişiklikler gerçekleştirmek gerekebilmektedir.

Önerilen İçerik: Reklam Bütçenizin Geri Dönüşü Nasıl Hesaplarsınız?

Bunu yaparken yürüttüğünüz kampanyayı kaç kişiye hedeflediğiniz ve bu hedeflerden yapılan geri dönüş en önemli rolü oynar. Ayrıca kampanya başladıktan sonraki büyüme hızı, gösterilen ilgi ve sürdürülebilirlik de bu ufak testler sonucu yapacağınız düzenlemeler ile arttırılabilir. Google Analytics, Facebook Audience Manager ve Twitter Audience Insgihts gibi sosyal medya platformları tarafından sunulan çeşitli araçlar hedef kitle analizinde olduğu kadar hedef kitle oranlarının analizinde de büyük ölçüde yardımcı olabilir.