Küçük İşletmelere Özel Pazarlama Stratejileri

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 08:54

İş dünyasında var olmak ya da varlığınızı güçlendirip kazancınızı arttırmak istiyorsanız pazarlama stratejilerini hayata geçirmekten başka bir alternatifiniz yok!

Küçük İşletmelere Özel Pazarlama Stratejileri
Enes Öksüz admin

Girişimci olarak kendi işinizi açmayı başardıysanız ve artık işletmenizin kendi ayakları üzerinde duracağından eminseniz, ikinci ve belki de en önemli aşamaya çok daha fazla zaman ayırabilirsiniz. İşletmenizin hacmini büyütmek ve daha çok para kazanmak için birbirinden farklı pazarlama stratejilerini uygulamaya bir an önce başlamalısınız. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak ve daha çok kişiyi şirketinizle ilgili bilgilendirmek için birçok farklı pazarlama yönteminden yararlanabilirsiniz. Faaliyet gösterdiğiniz sektörde var olmak ve kazançlarınızı çoğaltmak istiyorsanız pazarlama stratejilerinizi zaman kaybetmeden belirlemeli ve uygulamalısınız. Bu yazımızda maliyeti düşük olmasına rağmen verimli pazarlama stratejileri hakkında bilgi vereceğiz.  

Pazarlama Planlaması İlk Aşama

Markanızı daha çok kişi bilsin ve marka imajınız giderek güçlensin istiyorsanız yol haritanızı çizmeniz gerekir. Etkili bir pazarlama planı hazırlayarak pazarlama faaliyetlerinizi ateşleyebilirsiniz. Pazarlama planını nasıl hazırlayacağınızla ilgili detaylı bilgiye sahip değilseniz öncelikle pazar araştırması yapmalısınız. Hedef kitlenizi belirlemeli ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak ürün veya hizmetleri çoğaltmalısınız. Başlangıç aşamasında kartvizit bastırarak, işletmenizin reklamı yapması için broşürler dağıtarak ve elbette web sitenizi oluşturarak pazarlama planlarınızın işlevsel hale gelmesini hızlandırabilirsiniz. 

Çevrenizi Genişletin

İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız kişisel ilişkilerinizi güçlendirmeli, yeni kişilerle tanışmalı ve potansiyel müşterilerinize kendinizi ifade etmelisiniz. Ticaret odalarına, meslek odalarına, bağış toplantılarına, mesleki seminerlere, yerel futbol kulüplerinin gecelerine vb. organizasyonlara katılarak sosyalleşme sürecinize ivme kazandırabilirsiniz. İşletmenizin bulunduğu konumda ne kadar çok tanıdığınız olursa, ne kadar kişi ile temasa geçerseniz reklamınızı o denli çok yapmış olursunuz. Tanıştığınız her kişi; sizin için yeni bir ağa katılma şansı demektir. Aranızdaki ilişkileri verimli bir şekilde yönetebilirseniz kendilerinden referans isteyebilir ya da sizi doğru kişilerle tanıştırmalarını mümkün hale getirebilirsiniz. 

Reklam Verin

Reklam verin! Platform ayrımı yaparsanız avantaj sağlarsınız ancak hedef kitlenize erişebileceğiniz spesifik bir kanal bulunmuyorsa; “tabiri caizse” her yolu deneyin. Radyolara, yerel gazetelere, billboardlara, araçlara, sosyal medya platformlarına ve faaliyetlerinizle ilgili web sitelerine reklam verebilirsiniz. Başlangıç için maliyetleri kısıtlı tutmak zorunda olabilirsiniz; zaman içerisinde zaten reklamlar kendilerine ayrılan bütçeyi arttıracaktır. 

Dijital Pazarlamayı Es Geçmeyin

Çağımızın pazarlama yöntemi olarak kabul edilen dijital pazarlama stratejilerini mutlaka pazarlama planınıza dahil etmelisiniz. Google reklamlarının, blogların ve Youtube gibi kanalların potansiyelini sonuna dek kullanmalısınız. Doğru yönetilen internet reklamlarının getirisinin düşündüğünüzden çok daha fazla olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Yaratıcı Olun

Pazarlama stratejilerinin başarısını en çok etkileyen faktörlerden biri tartışmasız yaratıcılıktır. Yaratıcılık diğer şirketlerle aranıza mesafe koymanızı, onlardan farklılığınızı ifade edebilmenizi sağlar. İster içerik pazarlamasını ister sosyal medya paylaşımlarını isterseniz gazete reklamlarını tercih edin; yaratıcılığın tüm dikkatleri üzerinize çektiğini deneyimleyebilirsiniz. Kimi zaman “Asla tutmaz” dediğiniz bir fikir hedef kitlenizin tercihlerini lehinize döndürebilir. Yaratıcılığınızla ön plana çıkmak istiyorsanız markanızla özdeşleştirdiğiniz bir maskot tasarımı yaptırabilir, aracınızı reklamlarınızla kaplatabilir ya da ürünlerinizin lansmanını alışılmışın dışında gerçekleştirebilirsiniz. Tercih sizin; hedef kitlenizi doğru analiz ederek büyük paralar harcamadan da başarılı bir pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Bu esnada yardım almaktan da çekinmeyin; pazarlama uzmanlarından profesyonel destek almanın faydasını hafife almamalı ve gerekirse işletmenizin bünyesine satış pazarlama alanında uzmanlığını ispatlamış kişileri dahil etmelisiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler