Pazarlama Stratejileriniz için İnternet Fenomenleri Neden Önemli?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:07

Pazarlama stratejilerinde internet fenomenlerinin rolü nedir? Detaylar yazımızda…

Pazarlama Stratejileriniz için İnternet Fenomenleri Neden Önemli?
Enes Öksüz admin

Neredeyse tüm sektörler için halka ilişkiler ve pazarlama faaliyetlerinin dinamikleri değişiyor. Yeni bir ürün ya da hizmet çıkarıldığında; yeterli bilgilendirmeleri yapmak, gazetelere reklam vermek hatta televizyon programlarına çıkmak bile kapsamlı pazarlama faaliyetlerini yürütebilmek için yeterli gelmiyor. Pazarlama stratejileri son dönemde “influencer” yani internet fenomenleri etrafında şekilleniyor. Giydikleri moda oluyor, taktıkları dillerden düşmüyor, esprileri dilden dile ulaşıyor ve paylaşım beğenileri yüzbinleri geçiyor; internet fenomenleri dijital dünyaya tam anlamıyla damga vuruyor.

Müşterilerine ulaşmak isteyen şirketler; sosyal medyada takip edilen, videoları izlenen ve gündemde kalan fenomenleri pazarlama stratejilerinin merkezinde konumlandırıyor. Bu değişim elbette yersiz değil, gelin internette takip edilen kişilerin pazarlama stratejilerindeki önemini inceleyim!

İnternet Fenomenleri Neden Bu Kadar Önemli?

Uzmanlıkları, kişilikleri, marjinallikleri, önerileri ya da yaratıcılıkları sebebiyle takip edilen bu kişiler sosyal medya kullanımının hızla artmasıyla birlikte yavaş yavaş adlarını duyurdular. Blog açtılar, Youtube’da kanallarına video yüklediler ve sosyal medya platformlarını en etkin şekilde kullanarak zaman içerisinde takipçilerini binlerden yüzbinlere hatta milyonlara çıkardılar.

Önerilen İçerik: Youtube İle Para Kazanmak

Her geçen gün takipçileri üzerindeki etkileri arttı; onların satın aldığı ürünleri takipçileri de almaya başladı. Konuşmalarını taklit etmeye ve gün içerisinde ne yaptıklarını merak etmeye kadar gitti aralarındaki ilişki. Durum böyle olunca şirketler için yeni bir pazarlama stratejisi oluşmaya başladı; internet fenomenlerinin önerdiği markalardan biri olmak için kıyasıya bir rekabete giriştiler. Onlara hediyeler gönderdiler, indirim yaptılar ve karşılığında ise tanıtımlarının yapılmasını sağladılar. Zamanla şirketler ve internet fenomenleri arasındaki ilişki de profesyonelleşti. Aralarındaki anlaşmalar resmileşti haliyle internet fenomenlerinin taleplerini de karşılamak zorlaştı. 

Pazarlama İçin İnternet Fenomenlerinin Seçimi

Şirketinizin tanıtımı yaptırmak için internet fenomenlerinden hangisiyle anlaşacağınıza karar verirken dikkatli olmalısınız. İlk aşamada bütçenizi belirlemeli ve hangi fenomenlerin istediği ücreti karşılayabileceğini öğrenmelisiniz. Bütçe kadar diğer bir önemli konuda hangi fenomenin sizin hedef kitlenize hitap ettiğini analiz etmenizdir. Aksi takdirde reklam çabalarınız da reklam bütçeniz de boşa gidecektir. Kadınlara yönelik ürünler satan bir firmaysanız kadın takipçileri çok olan “influencer” lar ile anlaşmalısınız. Böylece reklamlarınızla vermek istediğiniz mesajın doğru kişilere ulaşacağından emin olursunuz. Eğer hedef kitleniz erkeklerse ve hitap ettiğiniz belli bir yaş grubu varsa erkeklerin takip ettiği kişilerle çalışmanın yolunu bulmalısınız. Pazarlama stratejilerinizin genelinde yaptığınız gibi hedef kitle analizini influencer seçiminde de göz ardı etmemelisiniz. Hedef kitlenizi yönlendirebilecek etkiye sahip bir fenomen bulduğunuzda da onun desteğini almak için bir an önce adım atmalısınız.

İnternet Fenomenlerine Nasıl Erişebilirsiniz?

İnternet fenomenlerine erişmek için harcadığınız çabayı pazarlama kampanyalarınızın bir aşaması olarak düşünmeli ve hedefe ulaşmadan önce tüm dinamikleri değerlendirmelisiniz. Sosyal medya aracılığı ile ya da menajerlerine ulaşarak kendileriyle çalışmak istediğinizi ifade edebilirsiniz. Görüşme gerçekleştiğinde ise paylaşımların şartlarını detaylı olarak belirlemelisiniz. Sizin tanıtımınızı nasıl yapacaklarını, paylaşımlarının ne kadar sayfalarında kalacağını netleştirmelisiniz. Sadece canlı yayında mı yoksa hikaye çekerek mi reklamınızı yapacakları reklam bütçenizi de değiştirecektir. Belirsizlikleri netleştirdikten sonra ise tanıtımınızın temel unsurlarını ve kitlenize ulaştırmak istediğiniz mesajı belirleyebilirsiniz.

Seçim Yaparken Şirket Kültürünüzü de Düşünmelisiniz!

Reklamınız için internet fenomenlerinden yardım almak; yenilikleri takip ettiğinizin ve ileri vizyonunuzun bir göstergesi olacaktır. Ancak bu süreçte şirket kültürünüzü ve şirketinizin değerlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Önerilen İçerik: Reklamların Gücünü Kullanarak Şirket Kültürünüzü İnşa Edin

Anlaştığınız internet fenomeni ile ilgili çıkan haberlere ve hakkında konuşulanlara hakim olmalısınız. Reklamınızın kaç kişiye ulaşacağı kadar reklamınızın hangi kanalla yayıldığı da başarılarınız üzerinde etkili olacaktır. Marka imajınızla örtüşmeyen yapıdaki bir internet fenomeni size avantaj sağlamak yerine marka değerinizi düşürebilir. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler