Daha Fazla Müşteri İçin Referans Seçeneği

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:06

Referansla çalışmak daha önce hiç karşılaşmadığınız müşteriler ile aranızda bir güven köprüsü kurulmasına yardımcı olur. Bu yöntemi kullanarak müşteri yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Daha Fazla Müşteri İçin Referans Seçeneği
Fatih Bozoğlu user

Tavsiyeler işletmenizi büyütmenin en iyi ollarından biridir. Bunu muhtemelen zaten biliyorsunuz. Ancak bilmediğiniz ya da göz ardı ettiğiniz şey referansların sayısı ne kadar artarsa müşteri tabanınızda önemli ölçüde artacak. Bunun için yapmanız gereken tek şey referansların nasıl olduğunu sormak. Özellikle küçük işletme sahipleri referans konusunun üzerinde yeterince eğilmez. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de müşterilerin zaten onların hakkında olumlu yönde konuşacağıdır. Referans istemek rahatsız edici gelebilir, bu nedenle sadece bu yönde bir umut besleyebilirler. Bu nedenle iş bittiğinde sadece yürüyüp giderler.

Müşteri Tarafı

Madalyonun diğer tarafında yer alan müşterilerin ise kendilerine ait bazı kaygıları bulunmaktadır ve bu kaygıların hiçbiri işinizi büyütmeye ya da daha fazla müşteri elde etmenize yardımcı olacak şeyler değildir. Ancak iyi bir iş yaptığınızı ve müşterinin performansınızdan memnun olduğunu varsayarak, size yardımcı olmak istemediklerinden değil onlara sormadıkça akıllarına gelmediğindendir. Bundan dolayı daha fazla müşteri elde edebilmek için titiz davranmayı bir kenara bırakarak müşterilerden bir memnuniyet raporu ve referans isteğinde bulunabilirsiniz. Bazı müşteriler isim olarak önerebilirler. Bazıları ise sorunuza evet belki diye cevap verebilirler bazıları ise kısaca hayır diyerek geçiştirirler. Bu durumda en azından denemiş olursunuz.

Önerilen İçerik : Müşteri İlişkileri Yönetimi için İpuçları

Nasıl Sorabilirsiniz?

İlk olarak eğer onlara verdiğiniz hizmetten memnunlarsa çoğu insanın başkalarına yardım etmeyi sevdiğini unutmamanız gerekiyor. Ayrıca olabilecek en kötü durum müşterinin size hayır cevabı vermesidir ve aslında bu düşündüğünüz kadar kötü bir şey değil. Proje rutinlerinize bir de referans bölümü ekleyin. Birçok projenin sonunda müşteri ile bir toplantı yapmak gerekir. Bu toplantı referans istemek için en ideal andır. Sorma korkunuzu aştığınızda ise bunu daha önceden yapmadığınıza pişman olacaksınız. İlk birkaç istekten sonra aslında bunun iş hayatında son derece normal bir şey olduğunu görebilirsiniz.

Önerilen İçerik : Müşteri Sadakatini Lehinize Çevirin

Referans İstemenin İpuçları

Referans isterken mutlaka yüz yüze olmanız gerekmektedir. Bu müşterileri hem daha saygılı bir yoldur hem de başarı şansı daha yüksektir. İnsanlar kendisinden birşey isteyen kişi karşılarındayken reddetme olasılıkları daha düşüktür. Bunun imkansız olduğu durumlarda e-posta ve telefon üzerinden de gerçekleştirilebilir. Ancak ne olursa olsun hizmetiniz karşılığı sunduğunuz faturayı verirken bunu istemeyin. Bu yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Mümkünse bu isteğinizi işiniz bittikten ancak fatura verilmeden önceki bir arada istemeniz olumlu sonuç alma olasılığınızı arttıracaktır. Müşterileriniz özellikle sizden aldığı hizmetin memnuniyetini dile getirirken referans istemeniz en mantıklısı olacaktır.

Önerilen İçerik : Referansların Yardımıyla İşinizi Büyütmenin 3 Basit Yolu

Ne Kadar Çok Referans O Kadar Çok Müşteri

Çekingenliğiniz ve endişeleriniz işletmenizi oluştururken sizi ele geçirmesine neden olmayın. Her bir referans size daha çok müşteri olarak geri dönecektir. Ayrıca referans almak zaman çerisinde size daha fazla referans anlamına da gelecektir. Referans almanızda daha kolay olacaktır.

Önerilen İçerik : Uzun Süreli Müşteri İlişkilerinde Başlangıç Aşaması

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler