İş İlişkilerinizin Daha İyi Bir Hale Gelmesini Sağlayacak Tavsiyeler

Son Güncellenme: Fri May 2024 06:36

İş İlişkilerinizin Daha İyi Bir Hale Gelmesini Sağlayacak Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

İş ilişkilerini geliştirmek son derece önemlidir. Her başarılı girişimci aynı sektördeki diğer isimlerle ikili ilişkiler geliştirmenin önemini oldukça iyi bilmektedir. Bu ilişkiler hem kişisel yollardan hem de işletme aracılığıyla olabilir. Profesyonel bir çevre oluşturmka zaman ve yetenek isteyen birşeydir. Bu ilişkiler hem kişisel olarak sizin hem de işletmenizin önemli avantajlar elde etmesini sağlar. Bu tarz ilişkilerin sağlanması için görüşmeleri kararlı ve sürekli olması gerekmektedir. Bu ilişkileri sadece yüzyüze değil aynı zamanda telefon üzerinden ya da internet üzerinden de geliştirebilirsiniz.

Basit Görüşmeler

Sizin sektörünüzde yer alan kişilerle günlük görüşmeler yapabilirsiniz. Ama bunu yapmak için biraz samimi olmanız gerekmektedir. Örneğin sıradan bir kahveci de oturup bir kahve içmek işinizi sosyal açıdan geliştirebilirsiniz. Ayda bir yapılacak bu görüşmeler hem sizin hem de karşı tarafın yararına olacaktır. Zaten tanışıklığınız olan birisi ile bu yolla daha yakın bir ilişki kurabilirsiniz. Görüşeceğiniz isimler sizinle çalışan birisi, sektörde yer alan birisi ya da sektörle ilgililenen birisi olabilir. Kahve yerine öğle yemeği saatini de değerlendirebilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarını ve bakış açısını da anlayabilirsiniz. Ancak bu görüşmelerin akşam yemeği gibi olmaması gerekmektedir. Bu tarz görüşmeler iş görüşmesinden çok kişisel bir görüşme olmalıdır.

LinkedIn Etkileşimleri

İş dünyasının sosyal kısmı LinkedIn üzerinden yürümektedir. Bu yüzden hem kişisel LinkedIn profiliniz hem de işletmenizin LinkedIn profili son derece aktif olmalıdır.

Önerilen İçerik: LinkedIn: Saklı Kalmış Fırsatlar Okyanusu

İş ilişkisi geliştirmek için diğer kişilerin gönderilerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bu kişilerin onay ve yeteneklerine oy verebilir ya da ekleme yapabilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki kişinin işini takdir ettiğinizi hoş bir şekilde onlara bildirebilirsiniz. Bu destek onları, sizin hayatınıza bir değer eklediklerini düşünmelerine yol açmaktadır ve daha mutlu olmalarını sağlamaktadır. Bunu karşılık beklemeden yapabilirsiniz. Buna rağmen size geri dönüşler yapılacağını görebilirsiniz. Başkalarının paylaştığı gönderileri de beğenmek ve değerlendirmek benzer bir etkileşim sağlamaktadır.

E-Posta Etkileşimi

İş ilişkisi oluşturmak için e-posta da son derece etkili bir yoldur. Bu e-postalarda tamamen iş ya da tamamen günlük yaşam konuşmak doğru değildir. Her ikisiyle de bağlantılı e-postalar yazmak en doğrusudur. Bu şekilde ayrıca onların yaptıklarına değer verdiğinizi de gösterebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Bültenler Yerine Gönderebileceğiniz E-Posta Mesajları

Ayrıca geri dönüş beklemediğiniz e-postalar atmak da büyük bir incelik örneğidir. Bu e-postalar sizin için organik bir bağlantı kurabilir. Kurmayadabilir, ancak kurmadığı takdirde pek birşey kaybetmezsiniz.

Önerilen İçerik: E-Posta Pazarlama Popülerliğini Koruyor

Sektör Toplantıları

Sektörü ilgilendiren toplantılar bu gibi ilişkileri kurmanın en kolay yollarından birisidir. Bu toplantılar sektör fuarları olduğu gibi, açılışlar veya oda toplantıları da olabilir. Bu gibi yerlerde yapacağınız ayaküstü sohbetler ile kuracağınız ilişkileri diğer yöntemlerle derinleştirebilirsiniz. Bu gibi bir amaç uğruna bir araya gelinen yerlerde hem sizin profiliniz, aynı zamanda işletmenizin profilini yansıtmaktadır. Bu ilişkilerle işletmenizi de ön plana çıkarabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler