Hedef Belirlemek İçin Bu Gerçekleri Bilmelisiniz!

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 10:06

Hedefleri belirlemek için yol göstermek amacıyla yazdığımız yazımızda hayatınızı kolaylaştıran ipuçlarını bulabilirsiniz.

Hedef Belirlemek İçin Bu Gerçekleri Bilmelisiniz!
Fatih Bozoğlu user

Hedef belirlemek başarıya ulaştıran en kestirme yoldur. Ulaşılabilir hedefler koyarak hem kişisel hayatta hem de iş hayatında başarılı olmaya engel olan durumlar etkisiz hale getirilebilir; fakat hedef koymak düşünüldüğünün aksine oldukça karmaşık bir süreçtir. Başarılara ulaşmak için kişiyi motive eden, vazgeçmeyi düşünenleri tutup kolundan ilerleten ve zaman içerisinde başarılara giden köprüleri oluşturan hedefleri belirlemek için yol göstermek amacıyla yazdığımız yazımızda hayatınızı kolaylaştıran ipuçlarını bulabilirsiniz.

“Hedef Belirlemek” Nedir?

Hedef belirlemek salt davranışlarımızı değiştirmek için aldığımız kararlar değildir. Genellikle her yılbaşında kendimize hedef koyduğumuzu düşünürüz ancak yaptığımız çoğunlukla sadece yeni kararlar almaktır. Hedef belirlemek; gerçekleştirmek istediklerimize karar verme ve bu amaç doğrultusunda plan hazırlama sürecidir. Planlama, hedef belirleme sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Konulan hedefler için çaba harcanmadığı takdirde bu hedefler yalnızca alınan ve gerçekleştirilemeyen kararlar olarak kalır. Eğer hedef konulmuşsa ve bu uğurda çaba harcanıyorsa hayatımız yepyeni bir anlam kazanır.

Önerilen İçerik : Hedef Belirmek İsteyen Girişimcilerin Kontrol Altına Alması Gereken Duygular

Hedeflerinizi Nasıl Koymalısınız?

Hedef koymadan önce yapmanız gereken ilk şey hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlemektir. Uğruna mücadele etmeye değer, ulaşılabilir, spesifik ve size fayda sağlayacağından emin olduğunuz hedefler belirlerseniz amaçlarınız için çaba harcarken ihtiyacınız olan motivasyonu kaybetmezsiniz. Belirlediğiniz hedeflerinizin imkansız olmaması da başarılarınız üzerinde etkilidir, çok uzak hayaller kurarsanız küçük zaferlerin tadını çıkarma imkanına sahip olamaz ve bir süre sonra nihai amacınızdan uzaklaşırsınız.

Önerilen İçerik : Başarı İçin Doğru Hedefi Nasıl Koyarsınız?

Kariyer Hedefleri Koymak

Kişisel ya da kariyer hedefleri koymak arasında ciddi farklılıklar bulunmaz. Hatta iki ayrı kulvarın kesiştiği birçok nokta vardır. Özel hayatınızda ya da kariyer yaşamanızda belirlediğiniz hedeflerin az önce de belirttiğimiz gibi “ulaşılabilir” olması gerekir. Kariyer hedeflerini iş planlarından ayrı tutmamalı, zaman  yönetiminin öneminin farkına varmalı ve zaman kaybetmeden aksiyon almalısınız. Bu süreçte önünüze engeller çıkabilir ve hatta çıkacaktır; ancak siz ne kadar planlı bir şekilde ilerlerseniz yolda vakit kaybetseniz dahi son durağa varabilirsiniz.

Önerilen İçerik : Kendinizi Bir Yatırım Aracı Olarak Görün Ve Kariyer Hedeflenirizi Kendiniz Üzerinden Yapın

Hedef Koymak Başarılarınızı Nasıl Tetikler?

Hedef koymanın başarıyı getirmesinin en büyük nedeni ihtiyacınız olan içsel motivasyonu sağlamanıza yardımcı olmasıdır. Hedefleri tutarlı koyduğunuzda, hedeflerinizle meydan okuma yarışına girdiğinizde ve onları unutmadıkça başarıya ulaşabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirlerken kendinizi kısıtlamamalısınız. Kilo vermek için, terfi etmek için, aile kurmak için, şirketinizin satışlarını arttırmak için; kısacası hedefiniz her ne ise belirli zaman dilimlerine kendinizi hapsetmemeliyiz. Hedeflerde genelleşebilirseniz mücadele etmeyi sürdürmeniz kolaylaşacaktır.

Başarılı olmak istediğiniz spesifik alan iş hayatınız olduğunda vizyonunuzu belirlemelisiniz. Bu sayede günlük işlerinizde de stratejik kararlar almanız gerektiğinde de esinlenebileceğiniz bir yol haritasına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda odaklanamama sorununuzdan da bir an önce kurtulmaya çalışmalısınız. Günlük hayatın yoğunluğunda hedeflerinizin aklınızdan çıkması kolaylaşacaktır, odaklanmayı başarırsanız zihninizin bir köşesinde amaçlarınıza kalıcı bir yer verebilirsiniz. Her güne planlı bir şekilde başlayın, günlük rutinlerinizi oluşturun, zamanı verimli bir şekilde kullanıp dikkat dağıtıcı öğeleri hayatınızdan uzak tutun. Hedeflerinizi tutarlı bir şekilde oluşturun böylece aralarında uyumsuzluk çıkma ihtimali kalmaz.

Koyduğunuz her hedef için çabalarsanız mutlaka bu yolda bazı kazanımlar elde edersiniz, sadece hedefe kitlenmeniz ve bu uğurda çalışmanız dahi hayatınızda lehinize değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayabilir. Unutmayın, kimi zaman yolculuğun kendisi varış noktasından daha fazla mutlu eder sizi!

Önerilen İçerik : Girişimciler için “Başarı” Tanımını Nedir?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler