Kendinizi Bir Yatırım Aracı Olarak Değerlendirin ve Kariyerinize Yatırım Yapın

Son Güncellenme: Tue Mar 2024 01:28

Siz de kariyerinize yatırım yapmak konusunda karar aşamasında bulunuyorsanız bu önerilere göz atın!

Kendinizi Bir Yatırım Aracı Olarak Değerlendirin ve Kariyerinize Yatırım Yapın
Enes Öksüz admin

Kariyerinize yatırım yapmanın birçok yolu vardır ve bu yolların geneli ücretsiz ya da düşük maliyetlidir. Bu yollarla hayatınızda ufak değişiklikler yaparak daha iyi bir CV’ye ve daha iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz. Kariyer gelişimi için illa terfi almak, iş değiştirmek ya da yüksek lisans programına girmek gerekmez. İnternet kullanarak bile kariyerinizi şekillendirebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Kendinize Yatırım Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kitap Okuyun

Uzmanlığınızı geliştirmek amacıyla işiniz ve kariyeriniz ile ilgili ayda bir tane kitap okuyabilirsiniz. Bu kolay ancak etkileyici yöntem hem iş performansınızı geliştirir hem de kişisel ve mesleki açıdan büyük yarar sağlar. İş alanınızdaki gelişmelerden haberdar olmak için ilgili blogları ve internet sitelerini de okuyabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Pazarlama Meraklıları İçin Kitap Tavsiyeleri

Bir süre sonra bunu yapmanın kariyerinize önemli bir katkı yaptığını görebilirsiniz. Günde bir iki saatinizi kitap okumaya ayırmak iş yerinizdeki performansınızı da önemli ölçüde arttıracaktır.

Önerilen içerik: Düzenli Olarak Kitap Okumanın Faydaları

Konferanslara Katılın

Kariyeriniz ile alakalı konferanslara katılmak, yeteneklerinizi geliştirmek, yaratıcı fikirler kazanmak ve alanınızdaki diğer kişiler ile ilişkiler kurmak için önemli bir adımdır. Şehrinizde yapılan konferanslara giderek, internetten yapılan konferanslara bilgisayarınızla katılarak kendinizi geliştirebilir ve yeni bakış açıları kazanabilirsiniz.

Online Dersler

İnternette birçok konu hakkında eğitici videolar ve dersler bulunuyor. Bunların arasında üniversitelerin programları da yer alıyor. Ayrıca Udemy, Udacity ve Khan Academy gibi platformlarda kullanıcılara birçoğu ücretsiz bir kısmı da düşük ücretli dersler sunuyor. İnternetten bu gibi platformlara girerek ders alabilirsiniz. Ayrıca Harvard, MIT, Standford gibi üniversitelerin internet derslerini almak da performansınızı önemli ölçüde arttıracaktır. Bu gibi programlarla yetersiz gördüğünüz taraflarınızı geliştirebilirsiniz.

Podcast Dinleyin

Günümüzde neredeyse herşey hakkında bir podcast programı bulunuyor. Bu podcastlerden işinizle ilgili olanları belirleyebilirsiniz. Programları cep telefonunuza indirerek eve ya da işe giderken podcast dinleyebilirsiniz. İşiniz ile alakalı bir ya da iki podcast dinlemek önemli bir katkı sağlayacaktır. Podcastlerin en önemli özelliği günlük, haftalık ya da aylık olarak yayınlanmasıdır. Bu sayede işiniz ve sektörünüz hakkında güncel bilgileri belirli periyotlarla kolay bir şekilde edinebilirsiniz.

Facebook Gruplarına Katılın

Günümüzde hemen hemen herşey ile ilgili Facebook grubu bulunuyor. Siz de işiniz ile ilgili bir kaç Facebook grubuna katılarak mesleki gelişim sağlayabilirsiniz. Bu gruplarda sorular sormak, başkalarının sorularına çözümler üretmek ve başkaları ile iletişim kurmak son derece kolay ve etkilidir. Facebook gruplarına benzer bir şekilde işinizle alakalı Twitter listelerine üye olarak yer aldığınız sektörün gündemini yakından takip edebilirsiniz.

Gönüllü Programlara Katılın

Uzmanlığınızı bazı gönüllü programlarda değerlendirebilirsiniz. Danışmanlık yaparak ya da iş hayatına atılacak olanları eğiterek yeni deneyimler elde edebilirsiniz. Yer aldığınız gönüllü projeler aynı zamanda özgeçmişinize de büyük katkı sağlar. İşinizle alakalı gönüllü projelerde yer almak kendi alanınızda çalışan diğer insanlarla bağlantılar kurma fırsatını sunar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler