Düzenli Olarak Kitap Okumanın Faydaları

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 02:10

Düzenli Olarak Kitap Okumanın Faydaları
Enes Öksüz admin

En son ne zaman kitap okudunuz? Muhtemelen bu soruyu duyduğunuz anda derin düşüncelere daldınız… Maalesef bu soru karşısında neredeyse hepimiz aynı duraksamayı yaşıyoruz! Ülkemizde kitap okuma oranının giderek düştüğü gerçeği de bu söylemlerimizi doğruluyor. Okumayı öğrendiğimiz ilk zamanlardan beri bize kitap okumamız gerektiği gerçeği hatırlatılıyor ancak gerekçeleri oldukça gelişi güzel açıklandığı için; kitap okumanın faydaları yeterince anlaşılamıyor. Bu yazımızda “Neden kitap okunmalı?” sorusunun yanıtlarını vereceğiz.

Düzenli Olarak Kitap Okuyanların Zihinleri Normalden Çok Çalışır

Kitap okuyan kişilerin hafızalarının güçlendiği boşuna söylenmemiştir. Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak kitap okuyan kişilerin Alzheimer ve Demans gibi unutkanlığa neden olan hastalıklara yakalanma ihtimallerinin azaldığı tespit edilmiştir. Kitap okuyarak beyin aktiviteleri arttırılır ve nöronlar arasındaki bağlar güçlenir. Beyin egzersizi yapmanın en etkili yolları arasında gösterilen kitap okuma; beynin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.

Stresi Azaltır

Sevdiğiniz bir konuda, beğendiğiniz bir yazarın eserine daldığınızda işinizde, özel ya da sosyal yaşantınızda maruz kaldığınız stres azalır. Kitap okuyarak sıkıcı ve stres yaratan gerçek dünyadan uzaklaşırsınız ve kendinizi yepyeni bir dünyanın ortasında bulursunuz. Olumsuz düşünceler aklınızdan gider, sakinleşirsiniz ve bu esnada kitapların büyülü dünyasına adım atarsınız.

Önerilen İçerik: Stres ve Kaygıları Azaltmaya Yönelik Çeşitli Stratejiler

Bilgi Birikiminiz Artar

Okuduğunuz kitaplardan edindiğiniz her bir bilgi beyninizde depolanır. Faklı yerler, farklı hikayeler, farklı hayatlar bilgi birikiminizi arttırırken önceki deneyimlerinizle birleşir. Edindiğiniz bilgileri ne zaman kullanacağınızı, ne zaman bu bilgiler sayesinde farklılaşacağınızı bilemezsiniz. Ancak öğrenmeye her daim devam edersiniz… Hiç ummadığınız bir anda, önemli bir ortamda farkınızı seçtiğiniz kelimelerle gözler önüne serebilirsiniz.

Kelime Dağarcığınız Genişler

Düzenli olarak kitap okudukça bambaşka dünyalara adım atarsınız. Her yazarın özenle kurguladığı dünyalarda yeni kelimelerle karşılaşıp o kelimeleri depolarsınız. Gün içerisinde kendinizi ifade etmek için kullandığınız kelimeler zaman içerisinde artar, böylece kendinizi çok daha iyi ifade etmeye başlarsınız. Aynı kelimelerin tutsağı olmaktan çıkıp kelimelerle oynayabilmeye başladığınızda derinleştiğinizi hissedersiniz. Bu nedenle kitap okumanın keyfini kendinizi geliştirme fırsatı olarak görmelisiniz.

Hafızanız Güçlenir

Kitap okuyorsanız üstelik bu eylemi düzenli olarak gerçekleştiriyorsanız hafızanız güçlenir. Yeni yerler, yeni hikayeler, yeni karakterler, yeni olay örgüleri ve yeni isimler derken beyninizi sürekli çalıştırmış olursunuz. Beyninizin fonksiyonlarının iyileşmesini istiyorsanız düzenli olarak kitap okuyarak potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Zaman içerisinde hem yaşadıklarınızı, hem de okuduklarınızı daha rahat hatırlamaya başladığınızda neden kitap okumanın faydalarından bu kadar çok bahsedildiğini de kolaylıkla kavrarsınız. Beyninize yüklediğiniz her bir bilgi nöronlar arasında yeni bağlantılar kurulmasına yol açar ve mevcut bağlantıları güçlendirir. Böylelikle beyniniz ışıldayan bir makineye dönüşebilir.

Daha Analitik Düşünmeye Başlarsınız

Kitap okuyarak daha analitik düşünmeye başlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Kitaplarda saklı olan detayları daha rahat görebilmenizi sağlayan temel unsur pratik yapabilmenizdir. Daha çok ve daha düzenli kitap okuyarak filmlerin ve kitapların sonunu önceden öngörebilmeye başladığınızı fark edersiniz. Öngörülü düşünme şekliniz tüm hayatınızda değişime sebep olabilir. Olaylara bakış açınız değişir, daha farklı ve çok yönlü düşünmeye başlarsınız.

Önerilen İçerik: Pazarlama Meraklıları İçin Kitap Tavsiyeleri

Konsantrasyonunuz Yükselir

Düzenli kitap okuyan kişiler seçimlerinin faydalarını birçok şekilde görürler; konsantrasyonlarının yükselmesi de sağladıkları faydalardan yalnızca bir tanesidir. Günümüzde birçok uyarıcıya maruz kalırız, dikkatimiz bölünür ve zihnimizi odaklarken zorluk yaşarız. Gelen e-mailleri kontrol ederiz, telefon bildirimlerimize bakarız, korna sesleriyle irkiliriz, arkadaşlarımızla sohbet ederiz derken günün nasıl geçtiğini anlayamayız üstelik verimli geçiremediğimiz zaman dilimleri nedeniyle hayıflanırız. Kitap okuduğumuz zaman öyküye odaklanmak zorunda kaldığımız için çevremizden soyutlanırız. Her gün 15-20 dakika kitap okumaya ayırdığımız takdirde ise odaklanmayı öğreniriz. Böylece daha verimli ve başarılı günler yaşayabiliriz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler