Giyim Bayilikleri ile Birlikte Para Kazanın

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:41

Giyim, insanın barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bu nedenle aslında bu sektörün hedef kitlesine tüm insanlar girmektedir. Böyle geniş bir pazarda rekabet de oldukça yüksektir.

Giyim Bayilikleri ile Birlikte Para Kazanın
Fatih Bozoğlu user

Giyim, insanın barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bu nedenle aslında bu sektörün hedef kitlesine tüm insanlar girmektedir. Böyle geniş bir pazarda rekabet de oldukça yüksektir. Üretim teknolojilerinin gelişmesi ile beraber özellikle 1950’li yıllardan itibaren giyim sektörü oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Özellikle seri üretim teknolojilerinin hazır giyim sektörüne entegre edilmesi ile bu sektörde büyük bir çeşitlilik patlaması yaşanmıştır. Kullanılan ham madde sayısının artması da sektörde patlama etkisi yaratmıştır. Daha önceli sadece organik ürünlerin kullanıldığı giyim sektöründe kimyasal ve sentetik ürünlerinde kullanılabilir hale gelmesi sayesinde üretim maliyetleri düştüğü gibi üretim hızı da arttı. Bununla beraber giyim sektörü de eşi benzerine rastlanmamış bir şekilde büyümeye başladı.

Teknoloji ile beraber büyüyen bu sektör günümüzde de büyümesine devam ediyor. Artık nanoteknoloji ile birlikte su geçirmeyen, teri dışarı atan, kolay kırışmayan ya da kolay kirlenmeyen ürünler piyasada giderek daha büyük bir pay sahibi olmaya başlıyor. Artan talep doğrultusunda markalar da daha fazla bayiye ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde önemli bir yer edinen giyim sektöründe yer alan yerli ve yabancı markalar yaptıkları yatırımlar ile pazardaki paylarını güçlendirmeye çalışıyor. Bu durumda hem bayilere hem de tüketicilere önemli avantajlar sağlıyor.

Giyim Bayilik Maliyetleri

Giyim bayiliklerinin maliyetleri de diğer sektörlerde olduğu gibi temel, sabit ve değişken maliyetlerden oluşuyor. Bu maliyetler genel olarak markaya göre değişiklik gösteriyor. İsim hakkı, işletme giderleri ve operasyon giderleri ise bu maliyetlerin başında geliyor. Bazı markalar yıllık olarak royalty fee ve reklam payı gibi sabit ödemeler alırken bazı markalar tercih etmiyor. Ayrıca işletmenin metrekaresine göre dekorasyon masrafları da değişiklik gösteriyor. Türkiye’de ortalama bir dekorasyon maliyeti yaklaşık metrekare başına 600-650 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Markalardan birçoğunda bazı lokasyon zorunlulukları bulunuyor. Kalabalık bölgede ya da cadde üzerinde işletme kiraları da  bu seçeneklere göre değişiklik gösteriyor. Ortalama bir giyim bayiliğinin maliyeti yaklaşık olarak 250.000 TL arasında 400.00 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Giyim Bayilik Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Giyim bayilikleri almadan önce yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır. İlk olarak bu sektör hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Özellikle bölgenizdeki hedef kitle, bu hedef kitlenin giyime olan talebi bunların başında gelmektedir. Ayrıca bölgenizde rekabet edeceğiniz diğer bayileri de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Rekabet şartlarının yüksek olduğu yerlerde yatırımınız geri dönüşü de daha uzun vadeli olacaktır. Bu nedenle bayilik almadan önce çevresel şartları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca bayiliğini alacağınız markaların mağaza standartlarını da araştırmanız maliyetleri ön görmenizde yardımcı olacaktır. Bu tarz araştırmalarınızı yaptıktan sonra size en uygun markayı seçerek giyim sektöründe yer alabilirsiniz.

Giyim Bayilikleri Veren Firmalar

Bir Önceki Yazımızı Okudunuz mu ? : Gıda Bayilikleri İle Yatırımınızı Kara Dönüştürün

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler