Dikkat Edilmesi Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:38

Paranın olduğu her yer de bu dolandırıcılık tehlikesi de vardır. Dikkat etmeniz gereken bitcoin dolandırıcılıkları.

Dikkat Edilmesi Gereken Bitcoin Dolandırıcılıkları
Enes Öksüz admin

Bitcoin son aylarda hayatımızın bir parçası oldu. Değerinin her artışı ve her düşüşü haber oluyor. Artık sokaktaki sıradan insanlar bile Bitcoin’den haberdar. 2008 yılında piyasaya sunulduğundan beri bir türlü tartışması bitmeyen Bitcoin’in hala bir balon olup olmadığı bilinmiyor. Ancak şu bir gerçek ki Bitcoin’in geçtiğimiz yaz aylarında yaşadığı eşi benzeri görülmemiş yükseliş kripto paranın bu derece gündeme gelmesine neden oldu. Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi ve felsefeyi anlamayan kişiler, uzun süredir Bitcoin sahibi olan kişilerin bir anda nasıl zengin olduğu haberlerini dinledi. Bitcoin’in en büyük özelliği herhangi bir devletin kontrolünde olmaması ve gizlilik sunması. Ancak bu beraberinde bazı dolandırıcılık problemlerini de getirmiyor değil.

Önerilen İçerik: Bitcoin Alternatifsiz Değil!

Sahte Bitcoin Borsaları

Son günlerde Güney Kore finansal otoriteleri ve yerel Bitcoin toplulukları en sinsi Bitcoin dolandırıclıklarından birini yaşadı. BitKRX adlı sahte Bitcoin borsası kendisini ülkenin en büyük ticaret platformunun bir parçası olarak gösterdi ve insanların parasını çaldı. Bunun gibi tuzaklara düşmemek için Bitcoin alışverişlerinizi adı duyulmuş ve bilinen borsalarda gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca Bitcoin forumlarını takip etmek de yararlıdır. Bu tarz dolandırıcılık haberleri forumlarda çok hızlı ve kolay bir şekilde yayılmaktadır.

Saadet Zincirleri

Saadet zinciri ülkemizde ve dünyada çok iyi bilinen dolandırıcılık yöntemlerinden birisi. Bu dolandırıcılık yöntemine Bitcoin piyasasında da sık sık baş vuruluyor. En son olarak MiningMax isimli bir saadet zinciri 200 milyon dolar değerinde Bitcoin dolandırıcılığına imza attı. Bunun sonucunda 14 kişi yakalandı ve göz altına alındı.

Sahte Kripto Paralar

Neredeyse hergün Bitcoin’e alternatif olacak yeni bir kripto para piyasaya çıkıyor. Bitcoin almak için çok geç kalmış olan kişiler bu sefer treni kaçırmamak için yeni kripto paralara yöneliyor. Yakın zamanda birçok kullanıcı My Big Coin aldığını zannetti ancak bunun yerine paralarını dolandırıcıların banka hesaplarını gönderdi. Dolandıcırılar toplamda 6 milyon dolar para toplamayı başardı.

Önerilen İçerik: Bitcoin ve Diğer Sanal Paralar Doların Çöküşünü Mü Hazırlıyor?

Eski Usül Dolandırıcılıklar

Birileri size herhangi bir şey için e-posta atabilir ya da telefonunuzu arayabilir. Bu kişiler çeşitli sebeplerle para isteyerek insanları kandırmaya çalışıyorlar. Bu eski usül dolandırıcılık işi şimdi de Bitcoin’e sıçradı. Üstelik bu Bitcoin transferinin takip edilemez olması dolandırıcıları daha da çok cezbediyor.

Malware

Malware uzun zamandır bilgisayar korsanlarının etkili bir şekilde kullandığı saldırı yöntemi. Bu yöntemle korsanlar bilgisayar ağlarına girebiliyor ya da kredi kartı bilgilerini çalabiliyor. Bitcoin ile beraber Bitcoin malware yazılımları da daha popüler bir hale geldi. Bitcoin cüzdanınız internete bağlıysa dolandırıcılar malware yazılımları ile hesabınızdan para çekimi yapabiliyor. Bu yazılımlar e-posta ile gönderildiği gibi internet sitelerinden ya da çeşitli sosyal medya platformlarından da bulaşabiliyor. Bu nedenle internetten indirdiğiniz dosyalara, girdiğiniz internet sitelerine her zaman dikkat etmeniz gerekiyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler