Bir Film İzlemek ya da Pizza Sipariş Etmek İçin Milyon Dolar Verir Miydiniz?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:04

Bir Film İzlemek ya da Pizza Sipariş Etmek İçin Milyon Dolar Verir Miydiniz?
Enes Öksüz admin

2009 yılına geri dönüş yapalım, Bitcoin’in adının henüz yeni yeni duyulmaya başladığı ve düşük değeri ile sadece internette kullanılıp hizmet satın almaya yaradığı dönemleri düşünelim. Belki bu yazımızı okuyanlar arasında Bitcoin’in ilk zamanlarını hatırlayanlar bulunur, bilemiyoruz. Fakat size yatırım araçlarının öngörülemeyen değerlerinin nelere mal olabileceğini açıklamaya çalışacağız. 

Bitcoin’in Değerini Arz Belirledi

Bitcoin ile ilgili yazdığımız yazılarımızda bu kripto para biriminin özelliklerinden bahsetmiştik. Merkezi otoritelerin söz hakkının olmadığı, el konulamayan, güvenli, hızlı işlem yapılmasını sağlayan ve aynı zamanda yenilikçi bir para birimi olduğunu artık biliyorsunuz. 

Peki ya ilk çıktığı zamanlarda pizza sipariş etmek ya da film izlemek gibi faaliyetler için kullanıldığını biliyor musunuz? Evet, yanlış duymadınız… Bitcoin henüz binlerce dolarlık bir değere sahip değilken dijital ortamda sıklıkla kullanılıyordu. Değerinin bu denli artacağını öngörmek oldukça zordu; nitekim müstakbel dolar milyonerleri çok büyük bir fırsatı Bitcoin’leri harcayarak kaçırdı.

Fırsatlarını harcayan kişilerin üzülmesi normal ancak çok da gerekli değil! Neticede dijital para biriminin değerinin bu seviyelere geleceğini tahmin etmek neredeyse imkansızdı! Diğer bir deyişle Bitcoin değerinin bu denli artması öngörülerin çok dışındaydı; kabul ediyoruz. “Değeri nasıl bu denli yükseldi?” derseniz; bunun temel sebebinin Bitcoin’e gösterilen talep olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bitcoin her ne kadar dolar cinsinden ifade edilse ve dolara endeksli bir değeri olduğu düşünülse de Bitcoin değerinin temel dayanağı yatırımcıların arzıdır. Ne kadar talep edilirse, Bitcoin değeri o kadar artacaktır. Piyasadaki bitcoinlerin sayısının sınırlı olması ve Bitcoin borsalarında işlem yapma oranının madenciliğin önüne geçmesi Bitcoin’i önemli bir yatırım aracı haline getirmeyi başarmıştır. 

Bitcoinlerimi Satmasaydım!

İnsanlar, hayatları boyunca karşılarına çıkan fırsatları değerlendirememekten yakınırlar. “Keşke” ile başlayan onlarca cümleden sonra büyük bir sessizliğe bürünürler. Ancak kaçırıldığı düşünülen fırsatların sonuçları çok büyük bir oranla öngörülemez. Bitcoin söz konusu ise maalesef kişilerin soru işaretleri net bir şekilde cevaplanır. 

Önerilen İçerik: Başarılı Yatırımcıların Bile Yapabileceği Hatalar

Zamanında binlerce bitcoine sahip olan, bu bitcoinlerle pizza sipariş eden, film izleyen, şarkı indiren kişiler şu an Bitcoin’e dair hiçbir şey duymak istemiyorlar. Neden mi? Şöyle düşünün; elinizde 10 bin bitcoin olduğunu varsayalım; ilk zamanlarda 10 bin bitcoin almak için çok da çaba harcamanız gerekmezdi; sonrasında internet üzerinden film satın aldığınızı ve tüm bitcoinlerinizi harcadığınızı farz edin. Trajik değil mi? Eğer şu an bitcoinleriniz siz de kalsaydı yaklaşık 40.000.000 dolarınız olacaktı. Bu hesapla oldukça iyimser davrandığımızı da hatırlatmak istiyoruz. 2010 senesinde 100 USD ile alınabilen bitcoinlerin değerinin bugün 80 milyon doların üzerinde olduğunu üzülerek söylüyoruz. 

Elbette kaçırılan fırsatlar kaçırıldı ve şu anda yapılacak hiçbir şey yok! Yeni yatırım fırsatlarına odaklanmaktan başka bir alternatifin de olmadığı üzülerek kabullenmek gerekiyor. Üstelik Bitcoin’i sadece kaçırılan fırsatlarda da özdeşleştirmenizi istemiyoruz. Çünkü bu şifreli para birimi sayesinde yepyeni bir yatırım piyasası ve bu piyasaya hükmeden yeni milyarderler de ortaya çıktı; sayıları da azımsanamayacak kadar fazla!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler