Bitcoin Alternatifsiz Değil!

Son Güncellenme: Thu Jan 1970 02:00

Bitcoin alternatifsiz değil! Araştırıp güvenilir olduğu kanısına vardığınız altcoinlere yatırım yaparak kâr edebilirsiniz!

Bitcoin Alternatifsiz Değil!
Enes Öksüz admin

Zaman zaman, Bitcoin yatırımcısının kafası karışsa da bu paranın değeri yükseliyor, farklı ülkeler Bitcoin’i resmen tanıyor, işlemler artıyor, yatırımcıların ilgisi büyüyor derken kripto para dünyası da bir hayli zenginleşiyor. Bitcoin’in değerinin yüksek olması yatırımcıları alternatif kripto para birimlerine nam-ı diğer Altcoin’lere yönlendirmeye çoktan başladı.

Önerilen İçerik: Bitcoin Nedir, Avantajları ve Dezavantajları

Güvenilirliğinden emin olunan, düşük maliyetli ve giderek tercih edilen kripto paralar piyasası Bitcoin ve Bitcoin Cash önderliğinde hareketlenmeye devam ediyor. Bitcoin ile karşılaştırıldığında riskli görülse de diğer kripto para birimlerine yatırım yapanların da yüzleri gülüyor. Önemli olanın sadece fiyatı düşük diye yeni piyasaya sürülen bir para birimine yatırım yapılmaması ve yatırımların dağıtılması olduğu farklı platformlarda vurgulanıyor.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’e alternatif olarak çıkarılan; Bitcoin gibi madencilik yapılarak üretilebilen sanal ve şifreli para birimlerine “altcoin” denir. Her ne kadar Bitcoin sisteminin altyapısını kullansalar ve birçok açıdan Bitcoin ile karşılaştırılsalar da Bitcoin ile birebir benzerlikleri bulunmaz.

Altcoin’ler Bitcoin’e kıyasla daha uygun fiyatlara alınıp satılabilirler; üstelik madencilikleri de Bitcoin madenciliğine oranla çok daha kolaydır. Ancak ortaya çıkmalarının ardındaki tek amaç Bitcoin’e alternatif olmak değildir, Bitcoin sistemindeki sorunları iyileştirmek ve işlem sürelerini kısıtlamak için yapılan çalışmaların sonucu olarak değerlendirilmeleri daha doğru olacaktır. Altcoinlerin Bitcoin’e göre ucuz olması, yavaş yavaş güvenilirliklerinin artması, daha hızlı işlem yapabilmeyi mümkün hale getirmeleri ve özel amaçla üretilebilmeleri onları yeni yatırım araçları olarak ön plana çıkarmaya başlamıştır.

Altcoin’lerin Özellikleri Nelerdir?

Altcoinler tıpkı Bitcoin gibi sanal kripto para birimleridir. Merkezi otoriteyle bağlantıları yoktur diğer bir deyişle ulusal para birimleri gibi takip edilemezler, izleri sürülemez ve el konulamazlar.

Altcoinler sanal cüzdanlarda saklanır, sanal cüzdanların şifresi sahipleri tarafından bilinir ve bu sistem oldukça güvenlidir. Özel şifreleme algoritmaları  sayesinde bir kere elden çıkarıldıklarında yeniden erişilemezler.

Altcoinler ödemelerde kullanılabilir ve ulusal para birimlerine çevrilebilir. Üstelik dünyanın bir köşesinden öteki ucuna saniyeler içerisinde işlem yapma özgürlüğü sunarlar. Daha da iyisi; SWIFT işlemlerindeki yüksek kesintileri engellerler. İşlemlerde aracıların kullanılmaması, uluslararası para transferlerinin seyrini değiştirmiştir. Hatta uluslararası para transferi maliyetlerini azaltmak, işlemlere hız katmak için finans sektörüne özel üretilen Ripple adlı bir altcoin bile vardır.

En Çok İşlem Yapılan Kripto Paralar

Bitcoin’in tahtına henüz erişemeseler de Bitcoin haricindeki kripto paralar arasında oldukça popüler olanlar da bulunmaktadır.

  • ETHEREUM; Dünya genelinde en çok işlem gören altcoinler arasında yer alan Ethereum; açık kodlu bir yazılım platformu olarak kripto paralar içinde farklı bir konuma sahiptir. Bitcoin gibi Blockchain teknolojisi kullanılır ve diğer tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi merkezi otoriteden bağımsızdır. Ethereum; sisteminde aksama olmaması, siber saldırılara karşı dayanıklı olması ve verilerinin çok sıkı korunması ile ön plana çıkmaktadır.
  • LITECOIN; Bitcoin’in en güçlü alternatiflerinden biri de Litecoin’dir. Bitcoin’e göre daha gelişmiş olduğu düşünülen Litecoin; yüksek işlem hızı, takip edilememesi, birçok yatırımcı tarafından tercih edildiği için güvenli olması, madenciliğinin kolaylığı gibi sebeplerle popülerliğini korumaktadır. Bu arada kripto para dünyasında Bitcoin’den sonra üretilen ilk sanal para biriminin Litecoin olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.
  • RIPPLE; Uluslararası para transferlerinin maliyetini azaltmak ve işlemlerin hızını arttırmak için özel olarak üretilen RIPPLE; 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Kısaltması XPR’dir ve diğer kripto para birimlerinden en büyük farkı merkezi bir otoriteye bağlı olmasıdır.

Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmak Riskli Midir?

Her yatırım kendi içerisinde riskini de barındırır. Kripto para birimleri Bitcoin ile tanınmıştır ve Bitcoin’in kısa dönemde kazandığı değer diğer Altcoin’lerin piyasasını da hareketlenmiştir. Ancak Bitcoin artık güvenilirlik sorunu yaşamamaktadır. Aynı durum altcoinler için geçerli değildir. Çok fazla altcoin olması, bazılarının bir hafta işlem görüp diğer gün ortadan kalkması gibi faktörler yatırımcıları tedirgin etmektedir. Altcoin yatırımı yapmayı düşünüyorsanız tercihlerinizi dikkatli belirlemenizi öneriyoruz. Sadece ucuz olduğu ve çok kâr edebileceğiniz düşüncesiyle güvenilir olduğu düşünülmeyen bir kripto para birimine yatırım yapmamalısınız. Dikkatle araştırmalı, analizleri incelemeli ve yatırımlarınızı dağıtmalısınız. Böylece riskinizi azaltırken seçimlerinizin avantajlarını yaşayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Bitcoin ve Diğer Sanal Paralar Doların Çöküşünü Mü Hazırlıyor?

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler