Bitcoin Nasıl Üretilir?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 05:11

Bitcoin Nasıl Üretilir?
Enes Öksüz admin

Bitcoin’in son yıllardaki yükselişi ile beraber neredeyse adını duyurmadığı kimse kalmadı. Günümüzde hemen hemen herkes bu dijital paranın varlığından haberdar. İlk çıktığında pek önemsenmeyen Bitcoin ilk başta kendisini kabul ettirmeye başardı. Bu başarı ile beraber Bitcoin’in büyük bir dolandırıcılık ya da balon olduğu ve yakında bu balonun patlayacağı tartışmaları ortaya çıktı.

Önerilen İçerik: Bitcoin Yatırımcıların Kafasını Karıştırmaya Devam Ediyor

Dijital para birimi olan Bitcoin’in madencilik ya da kazıcılık ile kazanıldığını duymuş olabilirsiniz. Bazı kesimler herhangi bir merkez bankası ya da resmi bir kuruluş ile ilişi bulunmayan Bitcoin’in gerçek para yerine geçeceğini düşünürken bazı kesimlerde yakında bu furyanın sona ereceğini düşünüyor. Bilgisayarların işlem gücü ile üretilen Bitcoin güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’in üretim işine madencilik adı veriliyor. Tabii bu madenciliğin bildiğimiz anlamda madencilikle pek alakası yok. Ayrıca Bitcoin elde etmek madenciliğin tek amacı da değil. Madencilikle, hesaplama yetkisi sayesinde transfer işlemi gerçekleştirme, sistemin ağını güvenli tutma ve sistemde yer alan her kullanıcının senkronize olmasını sağlama gibi işlemler de gerçekleştiriliyor. Bitcoin sistemi tek bir merkeze bağlı olmadığı için bu dijital paranın kullanıldığı her yerde süreci işler halde tutmak ve sistemi stabil getirmek gibi işleri birilenin halletmesi gerekiyor. Tüm bu işleri yapanlara madenci adı veriliyor.

CPU Mining

Bilgisayarların işlemcileri üzerinden gerçekleştirilen madenciliğe CPU madenciliği adı veriliyor. Bitcoin’in çıktığı ilk günlerinde çok popüler olan bu madencilik türünü herhangi bir bilgisayar ile gerçekleştirmek mümkün fakat bu yöntem kazançlı olmaktan çıktı. CPU üzerinden Bitcoin elde etmenin oluşturulduğu maliyet şu anda gelirinden daha fazla. Bitcoin elde etmek için gereken matematiksel işlemler bilgisayarın kısaca CPU adı verilen işlemcisi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu yöntem eskiden tek yöntemdi ancak birçok kişinin Bitcoin furyasına katılması ile beraber Bitcoin ağının toplam işlem hızı giderek arttı ve CPU üzerinden Bitcoin elde etmek giderek zorlaştı.

GPU Mining

Bilgisayarlarda yer alan ekran kartları da tıpkı işlemciler için Bitcoin elde etme amacıyla yapılması gereken matematiksel işlemleri gerçekleştirebiliyor. Üstelik ekran kartları üzerlerinde yer alan grafik işlemcileri sayesinde bunu işlemciden daha verimli bir şekilde yapıyor. Bu yüzden günümüzde GPU üzerinden Bitcoin elde etmek daha popüler. CPUlar daha bilgili ancak daha az iş yaparken, GPUlar daha az bilgili ancak daha çok yükün altından kalkabiliyor.

ASIC Mining

Uygulama tabanlı baskılı devre kartları diyebileceğimiz sadece kendilerinden beklenen işleri yapmak üzere tasarlanan cihazlar. Minimal donanım ile maksimum verimi elde etmeyi amaçlayan ASIC Mining, Bitcoin madenciliğinde kullanılan en popüler yöntemlerden br tanesi. Ancak bu cihazların CPU ve GPU’ya göre bir kez avantajı bulunuyor. ASCI Mining sadece bu iş için üretildiğinden başka herhangi bir şeyde kullanılamıyor. Bu cihazları ömürleri dolduğunda hala çalıştırmak, harcadığı elektrikten ötürü zarar edilmesine neden oluyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler