Bitcoin ve Diğer Sanal Paralar Doların Çöküşünü Mü Hazırlıyor?

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:06

Bitcoin ve diğer kriptoparaların ortaya çıkışı, giderek değerleniyor olması doların kaçınılmaz çöküşüne karşılık geliştirilen alternatif bir plan olabilir

Bitcoin ve Diğer Sanal Paralar Doların Çöküşünü Mü Hazırlıyor?
Enes Öksüz admin

Dünya popülasyonunun %45’i 30 yaşının altında ve giderek yükselen bir pazar içerisinde yaşıyor. Dünyadaki genç yetişkinlerin bir çoğu şu anda ekonomik ve politik belirsizliklerle karşı karşıya kaldıkları bir durumdalar. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca 21 ülke çok ciddi enflasyona maruz kaldı. Hükümetlerin aşırı baskısı veya sahte faturaların piyasaya olan enjeksiyonundan dolayı ulusal para birimleri devalüasyona uğradığında vatandaşlar varlıklarını koruyabilmek için dövize yöneliyor. Dünyanın önde gelen rezerv para birimi dolar ise uzun zamandır bir güven sunuyor. Amerikan dolarının %65’i Amerika dışında kullanılıyor. Ayrıca ulusal ticaret finansmanının %80’i ve forex ticaret hacminin %85’i dolar üzerinden gerçekleşiyor. Durum böyle olunca doların olası bir çöküşü tüm dünyayı endişelendiriyor.

Bitcoin Umut Mu?

Hükümetlerin kontrolü ve uygulamaları dışında olan, akıllı telefondan erişilebilen ve bir banka hesabına bağlı olmayan bitcoin, enflasyondan dolayı para politikalarında sıkıntı çeken ülkelerde yaşayanlar için dolar dışındaki en uygun alternatif olabilir. Hükümetler kendi kanalları ile yabancı paraları kısıtlayabilir. Ancak bitcoine erişim için ülke çapında internet erişiminin kısıtlanması gerekir. Diğer taraftan bitcoinin, doların çöküşü için yıllar önceden hazırlanan bir proje olduğu düşüncesi insanların bitcoini güvenli bir liman olarak görmesini sağlıyor.

Bitcoin’in Güvensizliği

Bitcoin’e olan güven şu anda çok kırılgan ve bunun nedeni ise bitcoin hakkında çıkan bazı haberler. Bu sene başında Venezuela’da dört kişi 300 makinede bitcoin madenciliği yaptıkları için gözaltına alındı. Aslında bitcoinin bu konuda bir problemi yok tutuklanan kişiler ülkenin enerji kaynaklarına illegal olarak sızmaktan göz altına alındı. Amerika’da bir FED çalışanı ofis bilgisayarlarında bitcoin yazılımı kurduğu için, İspanya’da  bir kişi bitcoini kara para aklamada kullandığı için tutuklandı. Ayrıca deep webte bitcoin ile illegal hizmetlerin alınabilmesi bitcoine olan güveni en çok sarsan şeylerin arasında yer alıyor.

Önerilen İçerik: Bitcoin Yatırımcıların Kafasını Karıştırmaya Devam Ediyor

Doların Çöküşüne Neler Neden Olabilir?

Bitcoin, doların çöküşü için hazırlanmış bir proje olabilir. Yaşanacak olan dolar krizinin daha kolay bir şekilde atlatılabilmesi için bitcoine yönlenmek şimdilik kulağa mantıklı geliyor. Doların çökmesi için şu anda olması gereken bazı şeyler bulunuyor. İlk olarak doların zayıflaması gerekiyor. Dolar 2014 yılından bu yana %25’lik bir büyüme yaşamasına rağmen hala zayıf. 2002 ve 2012 yılları arasında dolar, euro karşısında %54,7 geriledi. Çünkü bu dönemde Amerika’nın borcu yaklaşık olarak 3 kat artarak 6 trilyon dolardan 15 trilyon dolara çıktı. Bu borç günümüzde 20 trilyon dolar civarında. Bu durum Amerika’nın borcunu daha ucuz parayla daha kolay ödemek için doların değerinin kaymasına göz yumacağı düşünülüyor. Diğer taraftan doların global olarak rezerv para kabul edilmesi, euro her ne kadar daha değerli olsa da Avrupa bölgesinde yaşanan krizler, Çin ve Japonya gibi elinde 1 trilyon dolar gibi yüksek rezervler tutan ülkelerin olması doların kaçınılmaz düşüşünü erteliyor. Ancak bu erteleme bitcoinin doların çöküşünde kullanılacak b planı olarak çıktığı savlarını güçlendiriyor.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler