Dünyanın Maanen Katıldığı FED Toplantıları

Son Güncellenme: Sat Apr 2024 12:39

Dünyanın yakından takip ettiği FED toplantıları makro ölçekte para politikalarının belirlenmesi ve bu politikalar sonucunda ortaya çıkacak ekonomik durumun çerçevesini çizmek amacını taşır.

Dünyanın Maanen Katıldığı FED Toplantıları
Enes Öksüz admin

FED toplantılarından çıkacak kararlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyor ve bu toplantılarda alınacak kararlar ülkemizin ve tüm dünyanın ekonomisini çok yakından ilgilendiriyor. Bu toplantıların bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi ise Amerika’nın dünya ekonomisinde lider konumda olması ve FED’in bir nevi Amerika’nın ekonomisini ve para politikasını yönetmesi.

Özellikle yatırımcılar için oldukça önemli olan bu FED toplantıları yılda sekiz defa gerçekleştiriliyor ve toplantı dönemi geldiğinde neredeyse hiçbir yatırımcı yatırım portföyünde değişiklik yapmıyor. FED toplantılarında genel olarak faiz oranları, enflasyon. dünyanın ekonomik gidişatı ve Amerika’nın para politikaları gibi son derece önemli şeyler tartışılıyor. 1913 yılında kurulan FED Amerika’nın açık piyasa işlemleri için faiz düzeyi, ekonomik büyümenin sürdürülmesi ve para politikaları için çeşitli kararlar alıyor ve bu kararları uygulamaya sokuyor.

FED Toplantıları Neden Önemli

Amerika dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ülke pozisyonunda olduğu için bu ülkede para politikaları ile ilgili alınacak her karar dünyayı yakından ilgilendiriyor. FED toplantılarından sonra alınan kararların sebepleri, makro düzeydeki ekonomik görünüm hakkında FED’in görüşleri, ekonomik alanda alınacak olan tedbirler ve faiz kararlarının nasıl devam edeceği yönünde alınan kararlar açıklanıyor.

FED toplantılarında alınan kararların uygulanması için Amerikan Merkez Bankası, Federal Fon Oranı’nda çeşitli değişikliler yapıyor. Bu oran aslında ülkede hizmet vermekte olan finansal kuruluşların gecelik bazda borçlanma gerçekleştirdiği piyasa faiz oranı. Para politikasında temel alınan bir oran olduğu için piyasa faiz oranındaki değişiklikler ekonomide son derece önemli kabul ediliyor. FED’in aldığı kararlar doğrultusunda Federal Fon Oranı’nın seyri için açık piyasa işlemleri yapılıyor ve bu da piyasadaki para miktarını belirliyor.

Toplantıların Amacı

Amerikan devletinin ve kurumlarının menkul kıymet alım satımlarının gerçekleştirilmesine açık piyasa işlemleri adı verilir. FED ise gerçekleştirdiği toplantılarda açık piyasa işlemleri için temel kararlar almaktadır. Bu kararlar ile mevduat kurumlarının rezervleri etkilenir ve ekonomide yer alan paranın maliyeti ile kullanılabilirliği belirlenir. Fiyat istikranın sağlanmasından, uluslararası ticaret ve ödemelerin belirli bir seviyede olmasından ve ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesini sağlayan politikaların oluşturulmasından sorumlu olan FED’in 7 Guvernör Kurulu üyesi ve 5 başkanı bulunmaktadır. Toplantılar her ayın üçüncü salı günü, FED’in New York’taki merkez binasında gerçekleştirilir. Bu toplantılardan üç hafta sonra toplantıların, toplantı kayıtları yer alır. Aslında toplantıdan sonra yapılan açıklamalar merakla bekleniyor gibi görünse de toplantı kayıtları asıl kararların yer aldığı noktalardır. Bu kayıtlarda yürütülecek olan ekonomi politikaları ve faiz kararlarının süresi ile beraber uzun vadeli tahminler de yer almaktadır. Büyük yatırımcılar, yatırım portföylerini bu uzun vadeli tahminlere göre değiştirir ve günceller. FED toplantılarının değerlendirilmesi son derece önemlidir ve bu toplantı kayıtlarında yatırım için önemli ipuçları yer alır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler