Birikim Yapamaya Başlamak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 03:56

Birikim Yapamaya Başlamak İçin Ne Kadar Para Gerekir?
Enes Öksüz admin

Birkaç ay çalıştıktan sonra ne zaman birikim yapmaya başlayacağınız konusunda merak etmeye başlayabilirsiniz. Eğer giriş seviyesi bir işte çalışıyorsanız anca giderlerinizi karşılayacak kadar para kazanıyor olabilirsiniz. İdeal olanı para kazanmaya başlar başlamaz, acil durumlar için kenara para atmaya başlamanız gerekmektedir. Ancak birikim yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Zorunlu İhtiyaçlarınızı Karşılıyor Musunuz?

Tasarruf yapmaya başlamadan önce aylık giderlerinizi karşılayabiliyor olmanız son derece önemli. Bu giderlerinizi belirlerken lüks tüketimlerinizi göz önünde bulundurmamalısınız. Zorunlu ihtiyaçlar kabaca kira, yiyecek ve faturalardan oluşmaktadır. Her hafta kıyafet satın almak, dışarıdan yemek yemek ya da spor salonuna üye olmak zorunlu giderlerinize dahil değildir. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak giriş seviyesi maaşlar ile bunları yapmakta zorlanabilirsiniz. Ay sonu açıkta kalmamak için giderlerinizi düşürmeniz gerekebilir.

Faiz Oranları

Kredi kartı ya da banka kartı kullanıyorsanız kenara para atmaya çalışmanın bir önemi yoktur. Çünkü tasarruf ettiklerinizden daha fazlasını muhtemelen faize yatırıyor olabilirsiniz. Bu nedenle faiz oranı olan borçlarınızı kapatıp ondan sonra birikim yapmaya başlamanız gerekmektedir.

Önerilen İçerik: Kredi Kartı Kullanımından Nakit Kullanımına Geçmek Herkesin Hayali Ama Nasıl?

Bu nedenle bir ödeme planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu sayede borçlarınızdan daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bir bütçe oluşturmak ve harcamaları bu bütçe dahilinde gerçekleştirmek faizli borçlarınızı ödemenize yardımcı olacaktır. Eğer bir bütçe planına sahip değilseniz bugün yapmaya başlayabilirsiniz.

Doğru Zaman

Paranızı başka hedeflere yönlendirmenin daha doğru olduğu zamanlar olabilir. Harcamalarınıza bakarak ve harcadığınız para ile tasarruf ettiğiniz parayı karşılaştırarak birikim için doğru zamanın gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Kenara haftada 50 TL bile atabilirseniz yıl sonunda önemli bir miktarda para elde etmiş olursunuz. Para tasarrufu söz konusu olduğunda mazeret göstermemeniz gerekmektedir. Her yıl pahalı tatillere gitmek ya da her hafta yeni bir kıyafet almak bütçenizin zorlanmasına neden olacaktır. Ancak finansal güvenliğiniz söz konusu olduğunda tatiller ve kıyafetler bekelyebilir.

Önerilen İçerik: Bütçenizi Sarsan ve Ay Sonunu Beklemenize Sebep Olan On Harcama Kalemi

Birikim Yapmak İçin Ne Kadar Kazanmak Lazım?

Bu konuda net bir miktar söylemek olanaksızdır. Çünkü giderleriniz ve muhtemelen kazançlarınız yaşadığınız çevreden çevreye değişiklik göstermektedir. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyük şehirlerde kiralar, depozitolar veya ulaşım diğer illere göre daha pahalı olmaktadır. Bu nedenle diğer illerde yaşayanlar daha kolay para biriktirebilmektedir. Ancak bu illerde maaşlar da büyükşehirlere göre daha düşük olabilmektedir. Bu nedenle kendinize para biriktirmeye başlamak için bir oran belirleyebilirsiniz ve her ay bu belirlediğiniz bu oranda birikim yaparsınız. Ayrıca maaşınızı oranlara bölmek de önemli bir fayda sağlayabilir. Örneğin; elirinizin %30’unu ev giderlerine harcayabilirsiniz ya da daha fazla birikim yapmak için 50/20/30 bütçesi yapabilirsiniz. Bu bütçe yönteminde gelirinizin %50’si zorunlu ihtiyaçlarınızı, %20’si önceliklerinizi ve %30’u da yaşam tarzını oluşturabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler