Kredi Kartı Kullanımından Nakit Kullanımına Geçmek Herkesin Hayali Ama Nasıl?

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 10:03

Kart kullanımı oldukça rahattır ancak alışverişlerinizde ne kadar harcadığınızı hesaplama konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Nakit harcama da ise tam tersi bir durum geçerlidir. Nakit kullanarak doğru harcama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanımından Nakit Kullanımına Geçmek Herkesin Hayali Ama Nasıl?
Enes Öksüz admin

Oluşturduğunuz bütçeye uymak konusunda bazı problemler yaşıyorsanız alışveriş yaptığınız bazı kategorilerde kart yerine nakit kullanabilirsiniz. Bu dönüşümün başarılı olması için kategorileri belirlerken son derece dikkatli olmanız gerekir. Nakite geçmek, ödeme yaparkenki psikolojinizi çok farklı bir hale getirecektir. Başarının nedeni de bu değişime bağlıdır.

Kategori Seçimi

Nakit kullanımına geçerken yapmanız gereken şeylerin başında hangi kategorilerde nakit kullanacağınızı seçmektir. Herkes için en ideal olan kategoriler sürekli olarak fazla harcama yaptığınız kategorilerdir. Bu yiyecek alışverişi, eğlence harcamaları, yemek giderleri ya da giyecek giderleri olabilir. Herkes farklı yönlerde problem yaşayabilir. Bu nedenle kendi problemlerinizi belirleyerek bu alanda değişiklikler yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Tasarruf Etmek De Bir Para Kazanma Yöntemidir

Kart Kullanımını Bırakın

Nakit harcama yapacağınız kategorileri belirledikten sonra artık bu kategorilerde kart kullanımını bırakmanız gerekir. Durum ne olursa olsun bu durumu ısrarla sürdürmelisiniz. Gerekirse birkaç hafta boyunca kartınızı evde bırakarak alışveriş yapmaya çıkabilirsiniz. Bu süreçte kartınızı sadece fatura ödemelerinde kullanarak yeni bir alışkanlık da elde edebilirsiniz.

Kategori Zarfları Hazırlayın

Nakit harcamalarınızı yapacağınız kategoriler belirledikten sonra her bir kategori için ayrı bir zarf hazırlayın ve o kategorinin bütçesini bu zarf içinde tutun. Her kategoriye yönelik zarfların içerisinde haftalık ya da aylık olarak bütçeleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bir harcama defteri tutarak bütçenizi sürekli olarak göz önünde tutabilirsiniz.

Alışverişi Önceden Planlayın

Alışverişlere gitmeden önce bir alışveriş planı yapın ve alacaklar listesi düzenleyin. Bu sayede yanınızda bulunması gereken para miktarını belirleyerek fazla para taşımazsınız. Bu sayede hem alışverişlerinizi azaltabilirsiniz hem de paranızı sadece ihtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Maddi Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Tasarruf Tavsiyeleri

Sınırlara Uyun

Belirlediğiniz kategorilerin zarflarında para kalmadığında bu kategori ile alışveriş yapmama disiplinine sahip olmanız gerekir. Ayrıca bu kategoride harcama yapmak için yine kart seçeneğine başvurmamalısınız. Zor durumlarda ise düşük miktarlarda olmak şartıyla zarflar arasında para transferi yapabilirsiniz. Bu süreçte internet alışverişlerinizi de sınırlamak zorunda kalabilir ya da kapıda ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Düzenleme Yapın

Kategorilerinizi belirledikten sonraki birkaç ay boyunca gözlem yapmalısınız. Bütçenizi takip ederek gerekli ayarlamaları ve iyileştirmeleri yapabilirsiniz. Para artan kategorilerin bütçelerini düşürerek, eksik kalan kategorinin bütçesini arttırarak gerekli düzenlemeleri yapabilir ve daha dengeli bir uygulama yapabilirsiniz.

İpuçları

Nakit kullanmak her zaman uygun olayabilir ancak fazla harcama yapmanın önüne geçmenin en güzel yollarındna birisidir. Satın alma işlemlerinizi düşürürken aynı zamanda ne kadar harcama yaptığınızın da bilincinde olursunuz. Bu tarz bir uygulama gerçek anlamda zaman içerisinde kart kullanımınızı önemli ölçüde düşürecektir. Evli olanlar için bütçe ayarlama daha zor olabilir. Bu noktada parayı bireysel olarak kategorileriniz arasında bölebilirsiniz. Ancak beraber kullanacağınız kategorilerde bütçeleri ortak kullanabilirsiniz. Haftalık olarak bütçe toplantıları yaparak hem kişisel hem de ortak kategorilerinizde düzenlemeler yaparak ideal seviyeye çekebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler