Bayilik Almak İsteyenler İçin Firma Seçim Rehberi

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:28

Bayilik almadan önce gözden geçirmeniz gereken konular. Doğru bayilik yatırımı için firma seçim rehberi.

Bayilik Almak İsteyenler İçin Firma Seçim Rehberi
Enes Öksüz admin

Girişimciliğin karlılığı deneyimlendikçe “bayilik almak istiyorum” söylemlerindeki artış gözden kaçmıyor. Bayilik veren firmalar için de bayilik almayı düşünenler için de karlı bir iş modeli olan bayilik sistemi, kendi şampiyonlarını çıkarıyor.Bayilik veren firmalar tarafından belirlenen bayilik şartları ve bayilik bedelleri girişimcilerin sermaye birikimleri doğrultusunda aksiyon almasını gerektiriyor. Her ne kadar “81 ile ücretsiz bayilikler verilecektir” söylemlerindeki artış artan rekabet ortamını gözler önüne serse de en karlı bayilik sektörlerinde ücretsiz bayilik veren firmalar istenildiği kadar çok boy göstermiyor.

Bayilik Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

Bayilik almak isteyen girişimcilerin öncelikle faaliyet göstermek istedikleri sektörü belirlemeleri gerekiyor. Birkaç sektör arasında kararsız kalanların ise sektör özelinde araştırmaları derinleştirmeleri öneriliyor. Hangi sektörün geleceğinin daha parlak olduğu, hedef kitlenin tüketim alışkanlıkları, ihtiyaçları ve genel anlamda gelir düzeyleri sektör seçiminde de bayilik veren firmalar seçiminde de önemli değişkenler olarak kabul ediliyor. Eğer girişimci yola “bayan giyim bayilik almak istiyorum” mottosuyla çıkarsa sektör seçimi aşaması hızla geçilip, bayilik veren firmaların ilanlarına göz gezdirmek yetiyor. Belki de girişimci için en zor seçim aşaması tam da bu noktada başlıyor…


İlginizi Çekebilir: Bayilik İle İş Kurmak


Bayilik Veren Firmalar Arasından Seçim Yapmak

Bayilik veren firmalar seçimi yapılırken birden fazla dinamik eş zamanlı olarak değerlendirilmelidir. Temsilcisi olunacak olan firmanın marka bilinirliğinin ne kadar yüksek olduğu, markanın reklam çalışmalarına ne kadar önem verdiği, müşteri memnuniyetini sağlama noktasında ne kadar başarılı olduğu, ürün ya da hizmetlerinin kalitesi, ürün ya da hizmetlerinin müşterileri tarafından ne kadar tercih edildiği, firmanın fiyatlandırma politikası, hitap edilecek kitlenin gelir düzeyi ve elbette bayilik şartları girişimcilerin kararları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.


Önerilen İçerik: Hangi Bayilik Modeli Size Uygun?


Bayilik sözleşmesini okuyan, firmaların şartlarını kabul eden, yükümlülüklerini bilen ve sözleşmeyi imzalayan girişimciler o andan itibaren anlaşma yaptıkları firmaya karşı sorumlu olurlar ve aynı şekilde firmaların da girişimcilere karşı sorumlulukları kabul edilmiş olur.

Bayilik alma sürecinde en çok dikkat edilen unsurlardan biri de şüphesiz bayilik bedelleridir. Bayilik almak için gerekli yatırım bütçesi girişimcilerin aşmaları gereken önemli engellere dönüşebilir. Özellikle param yok bayilik almak istiyorum tavrını benimseyen girişimcilerin bayilik sektörünü de dikkatle düşünmeleri gerekir. Bayilik veren firmalar gıda sektöründe ücretsiz bayilik verme stratejisini benimseyebilirken sektörün değişmesi ve rekabetin azalmasıyla 81 ile ücretsiz bayilik verilecektir ilanlarında düşme meydana gelebilir.

En Gözde  Bayilikler

En çok talep gören bayilikler dönemsel olarak değişse de bazı sektörlerin bayilik sisteminde hegemonya kurduğu bilinmektedir. Gıda bayilikleri, cafe bayilikleri, giyim bayilikleri, çiğköfte bayilikleri, fast food bayilikleri ve kozmetik bayilikleri girişimcilerin yoğun talebiyle karşılaşmaktadır. Toptan bayilik verenler ise yine ilgi odağı olmayı sürdürmektedirler diyebiliriz. Gıda veya ürün toptan bayilikleri veren firmalar da hem yeni bir işletme açacak olan hem de mevcut işletmesindeki ürünleri çeşitlendirmek isteyen girişimcilere hitap etmektedir.

Bayilik Başarısı Lokasyon Seçimine Endeksli

Bayilik almayı düşünenlerin en büyük önceliklerinden biri de lokasyon seçimi olmalıdır. Bayilik veren firmalar istedikleri lokasyon özellikleri ile genel bilgi verirler ve markalarının başarısı için girişimcilere lokasyon seçimi desteği sağlayabilirler. Yine de lokal pazarın girişimciler tarafından tanınması ve hitap edilecek kitlenin özeliklerinin anlaşılması gerekir. Aksi halde ya kitleye uygun ürünlerin satışı yapılamaz ya da ürünler talep görse dahi işletmeye erişim azlığı karlılığı düşürür.

Sonuç olarak bayilik almak ciddi bir karardır ve çok yönlü düşünülmesi gerekir. Sermaye gereksiniminden lokasyon seçimine, firmanın fiyat politikasından hedef kitle ihtiyaçlarına kadar çok önemli unsurlar son karar verilmeden önce hesaba katılmalıdır.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler