Hangi Bayilik Modeli Size Uygun?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 11:33

Hangi Bayilik Modeli Size Uygun?
Enes Öksüz admin

Ticarete hızlı bir giriş yapmak ve artık kendi kendinin patronu olmak için bayilik almayı düşünenler arasındaysanız, öncelikle faaliyet göstermek istediğiniz sektörü ve güvendiğiniz bir markayı seçmeniz gerekir. Bayilik giriş bedeli, bayilik veren firmalar tarafından sunulan imkanlar ve bayilik şartları da seçimlerinize etki eder; ancak karar vermeniz gereken bir koşul daha vardır; bayilik modeli. Bayilik modeli seçimlerinizin size, beklentilerinize ve yaşam tarzınıza uygun olması gerekir. Aksi halde yaptığınız işten alacağınız verimin sürekli olmasını ve işinizin sizi tam anlamıyla mutlu etmesini bekleyemezsiniz. Bu nedenle bu yazımızsa XML bayiliklerin ve fiziki bayiliklerin hangi durumlarda tercih edilmesi gerektiği ile ilgili bilgi aktaracağız. 

XML Bayilikleri Size Uygun Mu?

Mağaza açmak istemiyorsanız, tüm işlerinizi evinizden ya da internet bağlantısı olan yerlerden yürütmek size cazip geliyorsa; yanınızda personel çalıştırma fikri sizi düşündürüyorsa online bayilik veren firmalar ile ilgili daha detaylı  araştırmalara başlayabilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Bayiliğin Dijital Hali; E-ticaret bayilikleri

Stoklama derdi olmadan, kira vermeden üstelik sürekli başında durmanıza gerek kalmadan kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Online bayilik veren firmalar ile çalışıp işlerinizi internet üzerinden yürütmeye karar verdiyseniz zaman yönetimi konusunda dikkatli olmanız gerekir. Evden çalışmak çok rahat olsa da zaman yönetimi konusunda eksikleriniz varsa; çalışma verimliliğinizi yükseltmekte zorlanabilirsiniz. 

Gün içerisinde eviniz kalabalıksa dikkatiniz dağılabilir ya da ailenizle vakit geçirmek daha mümkün olduğu için daha cezbedici hale gelebilir. Eğer çalışma zamanlarınızla, kendinize ve ailenize ayıracağınız zamanları belirleyemezseniz online bayilik almak kazanç beklentinizi karşılayamayabilir. XML bayilikleri aldığınız zaman işinize özel zaman dilimleri ayırmalı, mümkünse çalışırken ayrı bir odada olmalı ve dikkatinizi dağıtma potansiyeli olan tüm unsurlardan soyutlanmalısınız. Disiplinli bir şekilde çalışma yetisine sahipseniz ve evde olmak sizin için sorun değilse, online bayilik avantajları sizi bekliyor demektir. 

Fiziki Bayilik Açmak Sizin İçin Uygun Mu?

Fiziki mağaza açılması gereksinimi olan bayilikleri tercih ediyorsanız, gün içerisindeki koşuşturmaya ve kimi zaman stresli dakikalara hazır olmanız gerekir. Yapı gereği insanlarla yüz yüze iletişim kurmak konusunda kendinize güveniyorsanız, ikna kabiliyetinizle fark yaratıyorsanız fiziksel bayilikleri almayı ciddi ciddi düşünebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Neden Franchise Satın Almalısınız?

Lokasyon seçimini yapmak, dükkan kiralamak, yanınızda çalıştıracağınız personellerin giderlerini karşılamak sizi endişelendirmiyorsa fiziksel bayiliklerin birçok avantajını yaşayabilirsiniz. Müşterilerinizle iletişime geçebilir, kaliteli hizmetinizle müşterilerinizin sadakatini kazanabilir ve kısa zamanda faaliyet gösterdiğiniz sektöre de bağlı olarak yatırımlarınızı amorti edebilirsiniz. Fiziki bir işletme açmadan önce yer seçiminin önemini bir kere daha kısaca vurgulamak istiyoruz;

  • Seçtiğiniz lokasyonun kalabalık olması size avantaj sağlayacaktır, mümkünse işlek yerlerde işletmenizi açmalısınız.
  • Seçtiğiniz lokasyonda hedef kitlenizin bulunduğuna emin olmalısınız.
  • Etrafınızda çok fazla rakibiniz varsa mutlaka bir farklılık yaratmalısınız. 

Doğru lokasyon seçimi yaptığınızda müşterilerinizin sizi fark etme ve dolayısıyla tercih etme ihtimali artacaktır. Aynı zamanda işletmeniz için bir web sitesi açar ve ürün ya da hizmetlerinizin reklamını yaparsanız satışlarınızı giderek arttırabilirsiniz. Hem fiziki mağazanızda müşterilerinizi karşılayıp, hem de internet üzerinden tanıtımınızı yaparsanız online bayiliklere kıyasla daha çok gelir elde edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: İşletmeniz İçin Lokasyon Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Sonuç olarak, bayilik modeli seçimi yaparken; beklentilerinizi, isteklerinizi ve yeterliliklerinizi dikkate almalısınız. Size uygun olmayan bir iş modelini seçerseniz, para kazansanız dahi yeterince mutlu olamayabilirsiniz. Online bayilik almanın da fiziki mağaza açarak faaliyetlerinize başlamanızın da kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız çok detaylı düşünmeli ve işinizle ilgili her bir ayrıntıyı derinlemesine araştırıp son kararı vermelisiniz. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler