Neden Franchise Satın Almalısınız?

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:16

İş kurmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi “Neden franchise satın almalıyım?” sorusudur. Bu soruya cevap verirken avantajlarınızı ve dezavantajlarınızı bilmeli ve karşınızdaki sistemi iyi tanımalısınız.

Neden Franchise Satın Almalısınız?
Enes Öksüz admin

Franchise satın almak kendi işine sahip olmak isteyenler için oldukça iyi bir çözüm olabilir. İşe başlama noktasında insanlar franchise satın almanın çok avantajlı olduğunu düşünseler de sürecin nasıl işlediği gerçekten başarının nasıl olacağını gösterir. Her sistem avantajlı olmayacağı gibi aynı şekilde hepsi de başarısız olmak zorunda değildir. Bu sistemler eşit yaratılmadığından dolayı sistemsel farklılıklar sizin için avantaja ve dezavantaja dönüşebilir. Doğru karar vermek için bu satın almanın avantajlarını ve dezavantajlarını birlikte değerlendirmeniz gerekir. 

Bir Franchise Satın Almanın Avantajları

Yüksek Başarı Oranı

Franchise satın aldığınız zaman başarısızlık oranını azaltırsınız. Yapılan istatistikler franchise şirketlerin bağımsız işletmelere oranla daha yüksek başarı şansına sahip olduğunu gösteriyor. Hazır bir konsept satın aldığınız zaman başarısından emin olduğunuz bir işe yatırım yapmış olursunuz. Bu alanda hizmet veren danışmanlarda bağımsız işletmelerin şansı ile franchise işletmelerin şansı kıyaslandığında ortaya çıkan sonuçlar bu adamın başarısını gösteriyor. Bağımsız işletmelerin ilk yılları kritik olsa da franchise işletmeler için kritik durumlar daha ön görülebilirdir. 

Destek

Sisteme dahil olmak ve çalışma sürecini anlamak yeni girişimciler için zor olsa da kendini kanıtlamış bir franchise aldığınız zaman bu zorlukları aşabilirsiniz. Anahtar teslim operasyonlar malzeme listesinden dekorasyona, personel eğitiminden çalışma talimatlarına kadar her ihtiyacınızı sunar. Pazarlama ve işletmecilikle ilgili yardım alabilirsiniz ya da sistemin her kampanyasından faydalanmanın avantajı ile sürekli yeni müşteri kazanabilirsiniz. 

Satın Alma Gücü 

Bayilik almak size yapacağınız iş anlaşmalarından kolaylık sağlar. Bazı sistemler tedarikçileri kendileri belirlerken bazılarında sizin tedarikçi bulmanız gerekir. Genellikle sistemin toplu satın alma gücü yüksek karlılık sağladığından dolayı genel bir tedarikçi tercih edilir. Genel tedarikçiler sistemlerin kalitesini aynı seviyede tutmak için en başarılı yöntem olduğundan sistemde yer almak size bu açıdan avantaj sağlar. Eğer tedarikçiniz yoksa da marka gücü size satın alma kolaylığı sağlar.

Marka Prestiji

Marka gücünün açacağı kapıları ancak bilinen bir markaya sahip olarak ya da marka imtiyazı alarak elde edebilirsiniz. Ulusal ya da uluslararası düzeyde bilinen markalar size bir çok yeni iş fırsatı yaratır. 

Yüksek Getiri

Bir franchise hayal edemeyeceğiniz kadar karlı olabilir. McDonald’s, Domino’s ve Burger King gibi franchiseların karlılığının seviyesi bu konuda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. 

Bir Franchise Satın Almanın Dezavantajları

Bağlılık

Kendinize ait bir iş sahibi olma isteğinizin nedeni franchise satın alma kararını etkilemelidir. Eğer patron siz olmak istiyorsanız bu kararı iki kere düşünmelisiniz. Sisteme dahil olduğunuz zaman oyunun kurallarını siz koymaz ya da bu şovun gerçek sahibi olmazsınız. Şovun bir parçası olmayı kabul ettiğiniz zaman sisteme dahil olabilirsiniz. 

Devam Eden Maliyetler

Sisteme dahil olmak için ödediğiniz imtiyaz ücretinin yanı sıra masraflarınız olabilir. Telif ödemeleri markanın sürekli devam ettirdiği pazarlama faaliyetleri için yapmanız gereken ödemelerdir. Bayilikle ilgili aldığınız hizmetler için de ek maliyetleriniz olabilir. 

Yarım Kalan Destek

Tüm sistemlerde aynı desteği alamayabilirsiniz. Bunun için beklentilerinizi iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Beklentiniz sisteme dahil olduktan sonra sürekli destek almaksa mutlaka sözleşmenizi iyi inceleyin. Devam eden ve etmeyen vaatleri iyi analiz ederek bu dezavantajı kontrol altına alabilirsiniz.

Maliyet 

Güçlü ve bilinen imtiyazları almak sizin için masraflı olabilir. Sıfırdan iş kurmanın maliyetlerinin çok üzerinde bir yatırım yapmanız gerekebilir. Bu durum size daha fazla strese ve endişe olarak geri döner. Böyle bir durumda kendi işinize sahip olma fikrinden soğuyabilirsiniz.

Garanti

Franchise aldığınız zaman başarı garantisini satın almazsınız. Satın aldığınız şey başarı ihtimalinin yükselmesidir. Az tanınmış sistemleri alırken kimse size yüksek karlılık sözü veremez. Sizin çabanızın da çok önemi olduğunu aklınızdan çıkarmadan bu tür bir yatırım yapmanız dezavantajınızın bilincinde olmanızı sağlar.

Bayilik Başvurusu Yaparken Durumu Değerlendirin

Başvuru yaparken ilk amacınız talebinizi iletmektedir. Talebinizi satışı yapan yetkililere ilettikten sonra size sorular sorarlar. Bir başvuru formu ya da anket doldurabilirsiniz. Size gelen sorular finansmanınızla ilgili ayrıntıları almak için hazırlanır. Sistemler markalarını güvence altına almak için finansmana çok önem verirler. Mali bir zorluk anında sistemden çekilmeniz marka için kötü olabilir. 

Başvuru yaparken varsa eşinizin mali durumu ile ilgili de sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu sorulara ek olarak deneyiminiz, geçmişiniz ve hayalleriniz ile ilgili sorular ile markayla ilgili kararın verilmesi sağlanır. İşi başarıyla yürütebilecek olmanız sistemler için önemlidir. Başarılı bayiliklerin sırrı sisteme uygun işletmeciler olduğundan çok başına buyruk insanlar ya da kendi planlarını uygulama niyetinde olanlar tercih edilmez. Bu süreç sisteme girmek isteyenlere sistem hakkında çok fazla bilgi verir. Sistemin ciddiyetini görebilir ve hayallerinizin ne olduğundan gerçekten emin olabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler