Yatırım yapmak isteyen kişiler için en zorlu karar belki de yatırım yapılacak sektöre karar vermektir. Temelde ticari hayata giren herkesin amacı para kazanmak olsa da, trendleri takip eden işletmeciler bu konuda daha başarılı olmaktadır. Her sektörde aynı kazancı elde etmek mümkün olmadığı gibi sektörlerin getirileri de zaman içerisinde popülariteleri ile birlikte değişiklik gösterebilmektedir. İlk başlarda para kazandıran bir iş alanının zaman içerisinde bu karlılığı başka sektörlere kaptırması ve iş hacminin azalması mümkün olabilmektedir. Ayrıca her bayiliğin başarısı seçilen lokasyona, pazar dinamiklerine ve iş etiği gibi bazı farklı faktörlere göre de değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda şu an için sahip oldukları yüksek kar marjları ile girişimcilerini memnun eden sektörlerle ilgili bilgileri derledik.

Gıda Sektörü

Yatırımcılar için en karlı sektörlerin başında gıda sektörü gelmektedir. İnsanların zorunlu öğünlerinden zevk için tükettikleri dondurmaya kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahip olan gıda sektörü karlılığı asla azalmayacak bir sektördür. Özellikle gençler tarafından ana yemeklerden daha çok tercih edilen fast food çok karlı bir iş tercihi olarak kabul edilmektedir. Restoran ve cafelerin hem hizmet kalitesi üst seviyede tutularak hem de yaratıcılık kullanılarak %100’leri bile geçen karlılık oranlarına ulaştırılması mümkün görülmektedir.

Gıda sektörü içerisinde en çok ilgi görenlerin başında çiğköfte dükkanı açmak bulunmaktadır. 40.000 TL’nin altındaki yatırım maliyeti ve franchise bedeli en düşük yatırım alanı olması nedeni ile her bütçede yatırım gücüne sahip olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Hazır Giyim Sektörü

Bayilik veren firmalar incelendiğinde dünyada da Türkiye’de de en büyük franchising zincirlerinin gıda sektöründen sonra hazır giyim sektöründe olduğu bilinmektedir. İnsanların ihtiyacının hiç bitmeyeceği bir alan olan hazır giyim sektörü sürekli olarak büyüme göstermektedir. Son dönemde ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan giyim markalarının sayısı da giderek artmaktadır. Bu markaların çoğu hızlı bir büyümeyi gerçekleştirebilmek için bayilik vermeyi tercih etmektedir. İyi bir konumda açılacak bir işletme ile yatırımcıların büyük cirolar elde etmesi mümkündür. Bu alanda bayilik alınırken bulunduğunuz bölgede markanın başka bayilerinin olmamasına dikkat edilmesi önerilmektedir.

Kozmetik Sektörü

Kadınlar kadar erkeklerin de kişisel bakımına dikkat eder hale gelmesi ve kozmetik markalarının da ürün yelpazesini bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde genişletmesi, kozmetik sektörünü yatırımcılar için daha karlı bir hale getirmektedir. Büyük markaların bayiliklerini almanın yanı sıra özellikle açık parfüm bayilikleri almak da alternatifler arasında yer almaktadır. İşlek caddelerde açılan bir açık parfüm mağazası yaklaşık %100 karlılık oranına sahip bulunmaktadır. Ortalama bir kişisel bakım mağazası kurmak için çok yüksek bir sermaye ihtiyacı bulunmamaktadır. Pek çok firma ürünlerini mağazalara taksitli olarak sunmaktadır. Hem yerli hem yabancı yatırımcılar daha geniş kitlelere ulaşabilmek için bayilik vermeye ve kozmetik pazarını canlandırmaya devam etmektedir.

Eğer bayilik alarak ticari hayata giriş yapmak istiyorsanız; seçtiğiniz sektörün pazardaki hacmine ve açılacak işletmenin lokasyonuna büyük önem vermelisiniz. Markaların franchise alan girişimcilere sağladığı destekler ve tüm süreçler hakkında gerekli araştırmaları yapmak, kısa sürede başarıl bir işletmeye sahip olmanız yolunda attığınız ilk adımlar olacaktır.