Zaman Yönetimi Konusunda Sorun Yaşıyorsanız Çare Bu Kavramlarda

Son Güncellenme: Sun May 2024 02:25

Başarının altın anahtarı zaman yönetimi düşündüğünüz kadar zor olamayabilir! Zaman yönetimi başarısına ulaşmak için yazımızdaki 3 kelimeyi unutmayın…

Zaman Yönetimi Konusunda Sorun Yaşıyorsanız Çare Bu Kavramlarda
Enes Öksüz admin

Zaman yönetimi; başarıya açılan kapının altın anahtarı olarak düşünülür. Zamanı iyi yönetmek hem eğitim hayatında hem de iş yaşantısında kişinin işini kolaylaştırır ve başarılı olma ihtimalini arttırır. Hep özenilir zaman yönetimi konusunda kendini geliştirebilen kişilere; onlar için günün 24 saatten fazla olduğu düşünülür.

Zamanı daha iyi yönetebilmek adına yapılacaklar listesi hazırlarız, akıllı telefonlarımızı kurarız, anımsatıcıları devreye sokarız; bir süre sonra nafile; yine yapılamayan işlerin yükü altında eziliriz. Zaman zaman bahaneler de buluruz; “Bu işlerin yetişmesi zaten beklenemezdi.” der, zamanımızı doğru adımlar atarak yönetebileceğimiz gerçeğinden uzaklaşırız.

Önerilen İçerik: Enerjinizi Yönetmek Zamanı Yönetmekten Daha Karlı

Bu yazımızda bahane üretmek yerine çözüm bulabilmeniz için ihtiyacınız olan 3 önemli kelimeyi sizlerle paylaşıyoruz… Bu kelimelerin önemini fark edip hayatınızda küçük değişimler yaparak siz de zamana hükmedebilirsiniz.

Temsil

Temsil, zamanı daha verimli yönetebilmeniz için unutmamanız kelimelerin başında yer alır. Temsilden kastımız; sizi temsil edebilecek ya da sizin yapmanız gerekenleri yapacak birini bulmanızdır. Görev paylaşımı olarak da ifade edebileceğimiz bu unsur, zaman yönetimi konusunda sizi avantajlı duruma getirecektir.

Önerilen İçerik: Her Şeyi Üstelenen Patron, Her Şeyi Yapabilen Değildir

Kendinize her gün neyi yapmak zorunda olmadığınızı ve bu şeyi kimin sizin yerinize yapabileceğini sorun. Yapılacaklar listeniz her gün uzuyorsa ve gün sonunda tamamlayamadıklarınızın sayısı artıyorsa; size yardımcı olabilecek birini bulmanız bu sorunu azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu aşamada kendinize en başarılı liderleri örnek alabilirsiniz.

Başarılı liderler zaman yönetimi konusunda çok iyilerdir; ancak hiçbir zaman her şeyi kendileri yapmazlar. Şirket kurarlar, departmanlar oluştururlar ve şirket büyüdükçe yeni departmanlar açmaya devam ederek iş yüklerini hafifletirler. İşlerinizi yapacak bir temsilci bulmanız için illa ki büyük bir şirketiniz olması da gerekmez. Okurken de, başka bir firmada çalışırken de hatta evde otururken de aynı stratejiyi hayata geçirebilirsiniz. İlk olarak yapmayı sevmediğiniz işlere odaklanın ve o işleri devredebileceğiniz birini bularak yapılacaklar listenizi tamamlayın.

Eleme

Yapılacaklar listenizi inceleyin; “Bunu yapmasam da olur.” dediğiniz her ne varsa listeden silin. Yapılacaklar listenizden fazlalıkları çıkardıktan sonra ise işlerinizi önem sırasına göre sıralayın. İlk olarak sizin için en önemli işleri yapın; böylece en kötü ihtimal listenin tamamı bitmese bile en önemli işlerinizi tamamlamış olur. Daha önemli görevlere odaklanmanızla birlikte verimliliğiniz ve başarılarınız da artacaktır. Meşgul olduğunuz zamanlar azalacak ve dolayısıyla kendinize ayırabileceğiniz daha fazla boş zaman kalacaktır.

Listenizdeki görevleri elemek size daha boş zaman yarattığı gibi sizin için daha önemli konulara daha fazla zaman ayırmanıza da vesile olacaktır. Bu şekilde kendinizi geliştirebilecek fırsata erişmeniz de kolaylaşacaktır. “Eleme” ile zaman yönetimi alanındaki eksiklerinizi giderebileceğinizi göz ardı etmemeli; görev elemesi yaparken objektif seçimler yapmalısınız.

Hız

Günlük yapılacak iş yükünüzün bir kısmını başka bir kişiye devrettikten ve listeden gereksiz olduğunu düşündüğünüz tüm maddeleri çıkardıktan sonra “hız” adımına geçebilirsiniz. Genel olarak işlerinizi yaparken dikkatiniz dağılıyorsa ve bu nedenle yavaşlıyorsanız bu soruna bir çözüm bulmaya çalışmalısınız. Öncelikle kendinize kesintisiz iş yapacağınız kısa zaman dilimleri belirleyin ve hedefinizi koyun. Örneğin 15 dakika boyunca sadece tek bir görevle ilgilenin ve dikkatinizi dağıtacak tüm unsurlardan uzak durun.  15 dakikayı az bulabilirsiniz fakat başlangıç için ideal bir zaman dilimi olduğunu unutmayın ve her zaman her konuda kendinize ulaşılabilir hedefler koyun!

Zaman yönetimi günlerinizi verimli geçirmeniz ve başarılarınızı arttırmanız için kritik derecede önemlidir. Farklı yöntemlerle bu yeteneğinizi geliştirebilir, gününüzün her saatinin değerlendirebilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler