Yeni Nesile İşinizini Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Son Güncellenme: Wed Dec 2023 11:08

Dünyanın giderek dijitalleşmesi ile beraber rekabet koşulları giderek zorlaşıyor. İşletmeler özellikle nüfus içerisinde en kalabalık toplumu oluşturan y kuşağına ulaşabilmek için farklı yollar izlemek zorunda.

Yeni Nesile İşinizini Nasıl Tanıtabilirsiniz?
Enes Öksüz admin

Y Kuşağı 1980’li yıllarından başından 2000’li yılların başına kadar kadar doğan kişilere denmektedir. Bu demografik kesim nüfus içerisinde en kalabalık kesim haline geldi ve inanılmaz derecede satın alma gücüne sahip. Doğal olarak, y kuşağı pazarlamacıların temel hedefi haline geldi. Ancak bu kesimi etkilemek daha önceki nesilleri etkilemek kadar kolay değil. Teknolojik gelişmeler ve sosyal medya sayesinde hızla gelişen bir çevrede büyüyen y kuşanın öncelikleri ve beklentileri önceki kuşaklara göre çok daha farklı. Bu kuşak konvansiyonel reklamlardan ve pazarlama stratejilerinden etkilenmiyorlar. Üstelik bu stratejileri anlayıp uzak durabiliyorlar. Y kuşağının dikkatini çekebilmek daha fazla çaba ve daha fazla yaratıcılık gerektiyor. Siz de bu yeni nesile işinizi tanıtmak istiyorsanız onların dilinden konuşmak zorundasınız. Bunu başardığınız takdirde y kuşağının size ve markanıza olan sadakatinin diğer kuşak üyelerinden çok daha güçlü ve uzun ömürlü olduğunu göreceksiniz.

Aynı Platformda Olun

Sosyal medyanın doğuşuna ve evrilmesine ilk elden tanık olan y kuşağı yeni platformları çok erken safhalarda benimseyebiliyorlar. Y kuşağı şimdiden Facebook’u terk edip nispeten daha yeni olan Instagram ve Snapchat gibi platformlarda uzmanlaştılar bile. Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanırken, hedeflediğiniz demografiniz için doğru olanı bulmak etkili bir pazarlama stratejisi tasarlamanın hayati bir parçasıdır. Bu yüzden kime hitap edeceğiniz kadar onlara nerede hitap edeceğiniz de son derece önemlidir.

Doğru İçerik Formatını Kullanın

Artık uzun metin içerikler öldü. Onun yerini ise görsel içerikler aldı. Y kuşağı üyeleri bloglara ya da slayt gösterilerine herhangi bir cevap vermiyorlar. Bunun yerine video, resim ve infografik gibi görsel içerikler daha çok ön plana çıkıyor.

Önerilen İçerik: Yeni Pazarlama Trendi: Başarılı Video Pazarlama İçin İpuçları

İnternet kullanıcıları için dikkat alanı her geçen gün azalıyor. Kişiselleştirilmiş bir hizmet vermeyi amaçlayan sosyal medya platformları bunun en büyük nedeni. Bilginin aşırı yüklenmesi artık internet kullanıcıları arasında bir gerçek halini alırken markalar potansiyel müşterilerini bilgilendirmek ve etkilemek için ilgi çekici ve etkili yollar bulmak zorunda. Snapchat’in Discover özelliği, Instagram ve Facebook’un Stories özelliği gibi özelliklerin işletmeler tarafından aktif bir şekilde kullanılması y kuşağı ile iletişimde kalmalarını sağlıyor.

Onlara Dokunun

Günümüzde y kuşağı için çok farklı alternatifler mevcut. Markanızın sattığı ne olursa olsun sizin hedeflediğiniz müşteriyi kendine çekmeye çalışan bir veya iki rakibinizin olması ihtimali son derece yüksektir. Bu yüzden onlara tüm alternatifiler arasından sizi seçemeleri için bir neden vermeniz gerekiyor. İnternetteki kitleniz ile etkilime geçerek bunu mümkün kılabilirsiniz. Onlarla kişisel bir düzeyde ilişki ve etkileşim kurun. Sosyal medyadaki eleştirileri ve önerileri yanıtlamak için zaman ayırın. En önemlisi onlar dikkat ettiğinizi gösterin. Sadakatlerini kazandığınız takdirde ise büyük bir ihtimalle hayat boyu süren bir müşteri kazanmış olursunuz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler