Hızla Yükselen Yeni İşletme Modelleri

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 05:05

Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere ve dünya çapında gerçekleştirilen analizlere göre son yıllarda bazı yatırımcılar ve girişimciler alternatif sektörlere adım atmaya başlıyor.

Hızla Yükselen Yeni İşletme Modelleri
Fatih Bozoğlu user

Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere ve dünya çapında gerçekleştirilen analizlere göre son yıllarda bazı yatırımcılar ve girişimciler alternatif sektörlere adım atmaya başlıyor. Alışılmışın dışında olan bu sektörler ilk başta kulağa garip gelse de gelecekte önemli yerlere sahip olması bekleniyor. Özellikle 2022 yılına kadar büyüme yaşayacak olan sektörlerden bazıları henüz gelişmekte olan sektörler. Bu sektörlere yapılacak olan yatırımlar hızlı bir şekilde geri dönüş sağlıyor.

Önerilen İçerik : Giderek Büyüyen 5 Sektör

Afet Yardımı

Doğal afetler ve insan kaynaklı acil durumlarda ortaya çıkan yardım ihtiyacı, bu tarz hizmetlere olan talepleri arttırdı. Afet koordinasyonu artık sadece devlet politikası olarak değil aynı zamanda özel bir hizmet haline aldı. IBISWorld tarafından yapılan bir araştırmaya göre afet yardımı sektörünün 2017 yılındaki 10.1 milyar dolarlık büyüklüğü 2022 yılında 11.2 milyon dolara yükselecek.

Alternatif Proteinli Gıda Ürünleri

Gelişen teknoloji ile beraber geleneksel olmayan kaynaklardan elde edilen proteinler ile yapılan harika lezzetlere sahip gıda maddeleri tüketicilerin taleplerini karşılayabiliyor. 2016 yılında 4.2 milyar dolar büyüklüğünde olan bu pazarın 2017’den 2022’ye kadar olan süreçte 6.8 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik : Gıda Sektörü Bayiliklerinde Son Trendler

eSpor

İnternet perakendesi devi Amazon geçtiğimiz yıllarda oyun yayınlarının yapıldı Twitch platformunu 970 milyon dolara satın aldı. Ayrıca NCAA’in bilgisayar oyunlarını bir spor olarak kabul etmesi ile beraber eSpor pazarında inanılmaz bir büyümenin önünü açtı. SuperData Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2018 yılında 1.1 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olan eSpor pazarı 2022 yılında 1.7 milyar dolar büyüklüğüne ulaşacak. Bu sektörün genç nüfusa hitap etmesi sadece teknoloji şirketlerinin diğer sektörlerde yer alan işletmelerinde bu sektöre ilgi duymasını sağlıyor.

Güzellik Sektörü

Teknolojinin gelişmesi ile beraber güzellik sektörü de eskisine göre daha hızlı gelişiyor. Yeni ve yenilikçi ürünlerden oluşan güzellik ürünleri dalgası her geçen sene piyasada daha fazla talep görüyor. IBISWorld tarafından yapılan bir araştırmaya göre geçen yıl 22.1 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olan güzellik ürünleri sektörü 2022 yılında 27.8 milyar dolara çıkacak.

Önerilen İçerik : Güzellik Sektörü Neden Ölmez?

Üreme Sağlığı Ürünleri

Özellikle son yıllarda kurulan girişimler kadınların üreme izleme uygulamaları ve diğer hizmetler ile üreme sağlığını kontrol etmelerine yardımcı olmaya yönelik ürünler sunmaktadır. 2015 yılında Harris Williams tarafından yapılan bir araştırmaya göre üreme sağlığının sadece Amerika’daki büyüklüğü 3 ile 4 milyar dolar arasındaydı.

Önerilen İçerik : 6 Kadın Girişimciden Tavsiyeler

Yaşlı Bakımı

İşletmeler hızla yaşlanan neslin bakımının sağlanabilmesi için hızla yenilikçi yöntemler gelişmektedir. Yaşlıların bakılmasına yardımcı olacak aletlerin geliştirilmesi ve tabana yayılması gün geçtikçe daha hızlı bir hal alıyor. IBIWorld tarafından yapılan bir araştırmaya göre yaşlı bakım endüstrisinde yer alan işletmeler 50.7 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 2022 yılına kadar %42 oranında artması bekleniyor.

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu ? : Hedef Belirlemek İçin Bu Gerçekleri Bilmelisiniz!

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler