6 Kadın Girişimciden Tavsiyeler

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:07

Başarılarıyla iş dünyasının dikkatini çeken ve takdirini kazanan altı kadın girişimcinin tavsiyelerinden esinlenmeye hazır mısınız?

6 Kadın Girişimciden Tavsiyeler
Enes Öksüz admin

Girişimcilik zorlu ve meşakkatli bir yoldur. Kimileri bu yolun en zorlu kulvarlarında adım adım ilerler; kimileri ise önceden aynı yoldan geçenlerin tavsiyelerini dinleyerek kendi kestirmelerini yaratır. Hızla ilerlemek ve olası engelleri ortadan kaldırmak istiyorsanız siz de bu yazımızdaki tavsiyeleri dikkate almalısınız. Başarıları ile dikkat çeken altı kadın girişimcinin en özel tavsiyelerini dinlemeye hazırsanız, başlıyoruz…

Sheila Lirio Marcelo: “Care.com” CEO’su ve Kurucusu

Sheila Lirio Marcelo: “Care.com” CEO’su ve Kurucusu

İşinize ve işinizle ilgili tüm detaylara yoğunlaşın ancak bu esnada diğer kişilerle aranızdaki ilişkinin yolunda gittiğine emin olun. Mükemmelleşmek istiyor olsanız da bunu etrafınızdaki herkesi uzaklaştırmadan başarabilmenin yolunu bulmalısınız. Dünyayı siyah beyaz renklerden ibaret görmeyin, bu düşünceye kapılırsanız korkunç bir yönetici olma riskinizin olduğu gerçeğini fark edin. Kendi yolunuzu bulun ve problemlerinizi herkesi memnun edecek yöntemlerle çözmeye gayret edin. Böylece kendinizden uzaklaşmadan, aynaya baktığınızda her zaman kendinize aşina kalarak hem başarılı bir girişimci, hem iyi bir insan hem de ekibi için vazgeçilmez bir lider haline gelebilirsiniz.

Alexa von Tobel: “LearnVest.com” CEO’su ve Kurucusu

Alexa von Tobel: “LearnVest.com” CEO’su ve Kurucusu

Kendinize somut hedefler belirleyin, odak noktanızı bulun ve sonrasında çalışmaya başlayın. İş planınızı kristal berraklığında hazırlayın. Karşılaşabileceğiniz sorunları, alternatif çözümleri ve yol haritanızı detaylı bir şekilde belirleyin. İşletmenizi açtığınız anda birçok sorunla yüzleşeceğiniz için öncelikle bu sorunlarla karşılaşmadan tedbir almalısınız. İşiniz faaliyete geçtikten sonra dinlenmeye ve soluklanmaya vaktiniz kalmayacak, zaman zaman amacınızdan uzaklaşabilmeniz bile söz konusu olacak. Bu sebeple yola çıkmadan önce hedeflerinizi ve stratejilerinizi belirlerseniz başarılarınızı arttırabilirsiniz.

Linda Rottenberg: “Endeavor Global” CEO’su ve Kurucu Ortağı

Linda Rottenberg: “Endeavor Global” CEO’su ve Kurucu Ortağı

Başarılı bir girişimci olmak için çevrenizde neler olup bittiğinin farkında olmalısınız. Bu nedenle rakiplerinizi ve iş dünyasındaki en son gelişmeleri takip edin. Fikrinizi nasıl geliştirebileceğiniz, firmanızın imajı ve iş dünyasının sizi nasıl değerlendirdiği ile ilgili önemli verileri gözünüzü dört açmadan elde edemezsiniz. Amacınız varsa ve bu amacınıza ulaşmanıza yardım edecek bir kişi ile çalışmak istiyorsanız onu ikna etmek için de her yolu denemelisiniz. Bu açıdan da biraz “stalk” lama işinize yarayabilir!

Jennifer Manaavi: “Pysique 57” CEO’su ve Kurucu Ortağı

Jennifer Manaavi: “Pysique 57” CEO’su ve Kurucu Ortağı

Karar verdiyseniz korkmayın. “Başaramazsam ne olacak?”, “Ya bir şeyler yanlış giderse?” gibi endişelerinizden sıyrılın. Elbette zaman zaman zorluklarla karşılaşacaksınız; aksi mümkün değil. Ancak iş fikrinize güveniyorsanız ve somut analizler üzerinde oluşturduğunuz bir iş planınız varsa korkularınıza teslim olmayın. Korkunuzun işinizi de geleceğinizi de engellemesine izin vermeyin.

Courtney Nichols: “Smarty Pants” Eş CEO’su ve Kurucu Ortağı

Courtney Nichols: “Smarty Pants” Eş CEO’su ve Kurucu Ortağı

Zor yoldan da olsa kendinizi tanıyın, sınırlarınızı bilin ve kendinizi hafife almayın. Girişimleriniz sizin çocuklarınız gibidir, kusurlarınızı da güçlü yönlerinizi de bir ayna gibi yansıtırlar. Kimse kusursuz değildir ancak doğru adımlar atılırsa kusurlarından herkes kurtulabilir. Siz daha iyiye ulaşmak adına çaba harcarsanız emin olun işletmeniz de daha iyi hale gelecektir. Zaaflarınızı ve eksiklerinizi belirleyip onları gidermek adına tüm tedbirleri alın. Böylelikle sizin bir yansımanız olan şirketinizi de başarıya ulaştırabilirsiniz.

Nicole Centeno: “Splendid Spoon” CEO’su ve Kurucusu

Nicole Centeno: “Splendid Spoon” CEO’su ve Kurucusu

Yaptığınız her hatayı bir armağan gibi kabul edin. İşletmeniz zorlu dönemlerden geçebilir hatta şirketinizden vazgeçmeyi dahi düşünmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi tek başınıza olduğunuza ikna etmeye çalışıp çaresizliğe gömülmeyin. Tek bir kişi olarak hem işinizi hem de aile hayatınızı başarılı bir şekilde yürütememeyi de zayıflık olarak algılamayın. İşinizde size yardımcı olacak doğru kişiyi bulun ve ona bazı sorumluluklar vererek liderliği paylaşın. Böylece hem mutluluğunuz hem de başarılarınız artar.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler