Yeni Girişimciler İçin Kritik Pazarlama Hataları

Son Güncellenme: Wed Feb 2024 09:46

Pazarlama stratejilerinde düşülebilecek basit hatalar sizi ve şirketinizi geri dönüşü olmayan bir yola sürükleyebilir.

Yeni Girişimciler İçin Kritik Pazarlama Hataları
Enes Öksüz admin

Dünyada sadece Amerika’da her yıl 400.000 yen işletme kuruluyor. Bu sayı kulağa etkileyici gelebilir ancak her yıl da 470.000 işletme batıyor. Yapılan bir araştırmaya göre işletmelerin %50’si kurulduktan sonraki 5 yıl içerisinde çöküşünü yaşıyor. Diğer birçoğu ise daha sonra kepenk indiriyor. Girişimciler yeni bir işe başlarken heyecan dorukta olabilir. Başlangıçta hissedilen tutku her şeyin sonsuza kadar mükemmel seviyede işleyeceğini düşündürtebilir ancak bir işletmenin başarılı olması için birden çok faktör yer almaktadır. Bu faktörler arasında pazarlama en önemli yere sahiptir ve pazarlamada yapılacak olan hatalar işletmenizin sonunu getirebilir.

E-Posta Stratejisinin Olmaması

Para her zaman her şey demek değildir. Son yıllarda birçok başarılı girişime baktığımızda başlangıç safhasında müşterilerin e-posta bilgilerini toplamak yükselen bir trend olarak gözüküyor. Bugün e-ticaret devi Amazon bile e-posta pazarlamasından önemli gelir elde ediyor. Günümüzde e-postadan geri dönüş oranı %3.19 iken bu oran sosyal medyada %0.71 ve arama motorunda ise %1.95. E-postanın gücü sadece burada bile ortaya çıkıyor.

Önerilen İçerik: E-Posta Pazarlama Popülerliğini Koruyor

Hatırlama İlkesini Kullanmamak

Kimse ürünleriniz hakkında bilgi sahibi değilse bu ilkeyi kullanmak son derece önemlidir. Müşterilerinizin sizin ürünlerinizi unutmayacak hale gelinceye kadar onlara ürünlerinizi göstermek eninde sonunda ilgi duymalarını sağlayacaktır. Bunu birçok farklı kanalı kullanarak markanızı ve mesajınızı yayarak oluşturabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz seçeneklerin hepsini birden değerlendirmek daha yararlı olacaktır. Ürünlerinizi hedef kitleye sürekli olarak göstermek beğeninin oluşmasına ve bunların da satışa dönüşmesine yol açacaktır.

Blog Kullanmamak

Hubspot tarafından yayınlanan istatistiklere göre bloga sahip olan işletmelerin internet sitesi blogu olmayan işletmelerin internet sitelerine göre %67 daha fazla kullanıcı çekiyor ve %97 daha fazla bağlantı sağlıyor. Yeni bir girişim olarak bir blog açmak ve onu güncellemek yeterli değildir. Başarılı bir blog stratejiniz olmadan blogunuz sizi ayakta tutamaz. Blogunuz ve işletmenizin arasında bağlantılar olmalı. Ayrıca kalabalık olmalıdır. Çok fazla içerik kalite ile aynı öneme sahiptir.

Herkese Hitap Etmeye Çalışmak

Hedef kitleniz basitçe herkes olmamalıdır. Eğer herkese hitap etmeye çalışırsanız büyük bir hata yaparsınız. her büyük şirket ilk başta küçük bir kullanıcı grubuna hitap ederek yola çıkmaktadır. Bu durum sonunda büyümeyi de getirmektedir. Pazarlama yapmadan önce hitap edeceğiniz hedef kitleyi son derece doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Varsayımlarda Bulunmak

herhangi bir hesaplama ya da araştırma yapmadan yeni bir pazara girmek büyük ihtimalle facia ile sonuçlanacaktır. Yapılan araştırmalara göre işletmelerin %84’ü sosyal medyadan aldıkları yatırım geri dönüşünü göz önünde bulundurmamaktır. Bu çalışmayan bir noktayı kolayca çalışıyor varsaymanın başında gelen hatalardan birisidir. Her geçen gün yeni pazarlama teknikleri ve platformları ortaya çıkmaktadır. Bu yöntemlerin işe yarar olup olmadığını ancak test ederek anlayabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler