Otomobil Koruma Sektöründe Bayilik Veren Firmalar

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:43

Otomobil koruma sektörü az maliyet ile iyi kazandıran sektörler arasında yer alıyor.

Otomobil Koruma Sektöründe Bayilik Veren Firmalar
Metehan Avcı user

İşe başlama maliyetinin göreceli olarak düşük olmasının yanı sıra karlılığın yüksek ve potansiyel müşteri kitlesinin büyük olması da bu sektörü yatırımcılar için cazip hale getiriyor. Bu sektörde yer alan markalar minimum yatırım ile maksimum kazanç olanağı sağlayarak bayilik alan girişimcileri aracılığı ile hizmet verdikleri müşteri kitlesini sürekli olarak genişletebiliyorlar.

Bu yazımızda size sektörde bayilik veren bazı markalar ile ilgili bilgileri sunuyoruz. Böylece sektörün avantaj ve dezavantajlarını değerlendirip, ne kadar yatırım maliyeti gerektirdiği gibi bilgilere sahip olabilir ve doğru bir değerlendirme ile kararınızı verebilirsiniz.

ZIEBART

Otomobil koruma sektöründe yarım asırlık deneyimi bulunan Ziebart orta ve üst gelir düzeyindeki otomobil sahiplerine hizmet vermeyi hedefliyor. Ziebart bayilik almak isteyen girişimcilerine Büyük ve Küçük ölçekli istasyon bayilikleri veriyor. Eğer yatırım yapılmak istenilen lokasyon bu bayiliklerin açılabilmesi için gerekli şartları taşımayan il ya da bölgeler dahilinde ise marka tarafından Express tip istasyonlar için de bayilik verilebiliyor. Yatırım yapılacak olan bölgede bulunan araç sayısının yeterliliğine göre uygun ölçekli istasyonun gerektirdiği yatırım miktarını karşılaması markanın koşulları arasında yer alıyor. Açılacak olan bayiliklerin kolay ulaşabilen lokasyonlarda ve iş merkezlerine yakın alanlarda olması ve tercih edilen istasyon konsepti için belirtilen metrekare kapalı alana sahip olması isteniyor. İçerisinde araçların rahatça hareket edebileceği genişlikte ve tavan yüksekliği en az 4 metre olan, tercihen müstakil dükkanlar tercih ediliyor. Ziebart bayilik almak isteyen girişimcilerin tercihen beş yıl yönetici ya da işveren olarak deneyim sahibi olması gerekiyor. Ziebart bayilik verirken işletmenin açılacağı bölgenin büyüklüğünü, araç sayılarını, ihtiyaçları ve ekonomik seviyeyi göz önünde bulunduruyor. Küçük ölçekli istasyonlar için 400-750 m2 kapalı alan ile 150.000 USD sermaye ve tadilat gideri; büyük ölçekli istasyonlar için ise 600-1500 m2 kapalı alan ile 230.000 USD sermaye ve tadilat gideri gerekiyor. Bu rakamlar franchise giriş lisans ücretini, temel dekorasyon giderlerini, gerekli teçhizat ile üç aylık malzeme bedelini de kapsıyor.

Bayilik İlanına Göz Atın:Ziebart Bayilik

AUTO KING

Türkiye pazarında lider markalar arasında yer alan Auto King verdiği hizmetlerde hasarlı bir parçayı değiştirmektense bunu onarmayı ve aracın orijinalliğini mümkün olduğunca korumayı hedefliyor. Auto King bayisi olmak isteyenlere marka tarafından üç farklı alternatif sunuluyor: Parça Onarım, Ekspres ve Hasar Onarım. Auto King işletmelerinin açılacağı lokasyonun bölgenin potansiyeline de bağlı olarak, ulaşım kolaylığına sahip prestijli bir bölgede 600 ile 1000 m2 arasında kapalı servis alanına sahip olması koşulu aranıyor. Markadan bayilik almak isteyen girişimcilerin ödemesi gereken franchising bedeli yatırım için seçilen bölgenin kapasitesine göre değişiklik gösterebiliyor. Bununla birlikte franchising bedelinin İstanbul için yaklaşık olarak 25.000-75.000 USD arasında olduğu biliniyor. Auto King bayilerinin yapmış olduğu işçilik hizmetlerinin %10 ‘unu royalty bedeli olarak alıyor. Bununla birlikte alınan royalty bedelinin bir kısmı yılsonunda servisin performansına göre prim olarak geri ödeniyor.

Bayilik İlanına Göz Atın:Auto King

SONAX

Sonax bayilik alacak olan girişimcilerinden işletmelerinin en az 350 metrekare kapalı ve en az 50 metrekare açık alana sahip olmasını talep ediyor. Markanın standartlarına göre Sonax uygulama ve cam filmi uygulama bölümlerinin araç yıkama alanından bağımsız olarak konumlandırılması gerekiyor.  . İşletmenin açılacağı yerin tespitinde lokasyondaki araç sayısı, konut ve iş yeri yoğunluğu, oto yıkamacı sayısı gibi faktörler dikkate alınıyor.  Ayrıca girişimcinin bayilik almak istediği bölgede bir başka Sonax bayisi var ise iki işletmenin arasında en az 5 kilometre mesafe bulunması koşulu aranıyor. Sonax bayiliği almak için gereken yatırım bedeli 40.000-50.000 EUR civarında olmakla birlikte güncel ve detaylı bilgiler markanın yetkililerinden alınabiliyor.

Bayilik İlanına Göz Atın:Sonax Bayilik

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler