Otomobil Bayilikleri Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Son Güncellenme: Sun May 2024 05:26

Son yıllarda motorlu araç satışlarında artış yaşanmaktadır. Talebin giderek daha da artması hem araç satışlarının hem de servislerin getirdiği gelirin önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır.

Otomobil Bayilikleri Hakkında Tüm Bilinmeyenler
Fatih Bozoğlu user

Son yıllarda motorlu araç satışlarında artış yaşanmaktadır. Talebin giderek daha da artması hem araç satışlarının hem de servislerin getirdiği gelirin önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle otomobil bayilikleri giderek daha fazla yatırım almaktadır. Ticari karlılığın artması ve yatırım geri dönüşünün daha da kısalması bu sektörün girişimcilerin ve yatırımcıların cazibe merkezi haline gelmesini sağlamaktadır. Ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de yatırım yapmadan önce derinlemesine araştırmalar yapmak gerekmektedir. Otomobil bayilikleri sayısının giderek artması başarının da giderek artması anlamına gelmemektedir. Bu alanda başarılı olmak isteyen yatırımcıların ilk başta atmaları gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Neye Göre Otomobil Bayiliği Seçmeliyiz

Ülkemizde yer alan birçok araç markası hemen hemen tüm dünyada bilinen markalardır. Marka bilinirliğinin ve reklam harcamalarının yüksek olması o markayı daha avantajlı yapsa da seçim yapmak için tek başına yeterli değildir. Modellerin geniş bir kitleye hitap edilmesi halk arasında güvenilir bir marka olması bayilerin başarısını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle otomobil bayilikleri seçerken bu kriterlerin göz önünde bulunması gerekmektedir. Günümüzde insanlar için otomobil seçerken belli başlı kriterler bulunmaktadır. Yaygın servis ağı, güvenlik, yakıt tüketimi ve motor hacmi gibi kriterler müşteriler satın alma kararı verirken başrol oynayan kriterlerdir. Bu kriterleri mümkün olduğunca yüksek karşılama kapasitesine ve geniş bir yelpazeye yayılmış ürün çeşitliliğine sahip olan markalar rakiplerine göre bir adım önde kabul edilmektedir. Ayrıca markaların bayilerine sunduğu avantajlar da son derece önemlidir. Bölge koruması, eğitim, personel desteği gibi yardımlar bayilik alma kararını verirken göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan bazılarıdır. Bu şekilde bir araştırma yaparak siz de kendinize en uygun bayiliği seçebilirsiniz.

Otomobil Bayilik Maliyetleri

Otomobil bayilikleri için maliyet değerlendirmesi yaparken ilk olarak ödeyeceğiniz isim hakkı ile beraber başlangıç ve operasyon giderlerini belirlemek olmalıdır. Bayilik veren markaların bazıları royalty fee adı verilen yıllık ücret ve reklam katkı payı almaktadır. Bazı markalar ise böyle bir ücret talep etmemektedir. Bu nedenle eğer markanızın böyle bir uygulaması varsa bu kalemleri de maliyet kısmına eklemeniz gerekmektedir. Lokasyona bağlı kira, dekorasyon gibi giderler de eklendiğinde ortalama bir otomotiv bayiliğinin ücreti 300.000 TL ile 750.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Büyük bir yatırım olması nedeniyle genellikle markalar bayi adaylarından banka teminat mektubu istemektedir. Bu teminat mektubunun hazır bir şekilde bulundurulması bayilik alırken son derece önemlidir. Ortalama maliyetlerinin bu kadar değişiklik göstermesinin sebebi bayiliklerin yer alacağı şehirler ile de alakalıdır. Büyükşehirlerde ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bu maliyetler daha üst seviyelerdeyken, daha küçük şehirlerde maliyetler daha da az olmaktadır. Otomobil bayilikleri almadan önce bölgenizdeki potansiyel müşterileri belirleyerek yatırımınızın ne kadar karlı olacağını hesaplayabilir ve yatırımınızı ona göre yapabilirsiniz.

Otomobil Bayiliği Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler