Milli Piyango Bayileri Ne kadar Kazanıyor?

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 06:06

Milli Piyango bayileri her yıl milyonlarca kişiye şans dağıtıyor. Bunun yanı sıra talih kuşu bilet satın alanlar kadar milli piyango bayilerine kazandırıyor.

Milli Piyango Bayileri Ne kadar Kazanıyor?
Fatih Bozoğlu user

Milli Piyango bayileri her yıl milyonlarca kişiye şans dağıtıyor. Bunun yanı sıra talih kuşu bilet satın alanlar kadar milli piyango bayilerine kazandırıyor. 2016 yılında gerçekleştirilen satışlardan toplamda 2 milyar 725 milyon TL para kazanan Milli Piyango’nun 533 personeli ve 15.565 bayisi bulunuyor. Milli Piyango bayileri yılda ortalama 14.649 TL kazanıyor. Türkiye’de 10.707 adet Milli Piyango ve hemen kazan bayisi, 4.858 adet de sayısal oyunlar bayi bulunuyor. Milli Piyango satışlardan elde ettiği kazancın yarısını ikramiye olarak dağıtırken kalan yarısını da kamuya aktarıyor.

TBMM’nin Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’na bilgi veren Milli Piyango Genel Müdürü Muammer Çolak, 2016 yılı itibariyle 354 tanesi merkezde, 179 tanesi taşrada olmak üzere toplam 533 personelin faliyet gösterdiğini ve bilet satışı ile ikramiye ödemeleri için de 18 ilde toplam 22 şube müdürlüğü bulunduğunu belirtti. Çolak ayrıca 2016 yılı itibariyle 10.707 adet Milli Piyango ve 4.858 adet hemen kazan bayisinin olduğunu bayii başına düşen ortalama gelirin ise 14.649 TL olduğunu açıkladı.

Gelirler Göz Kamaştırıcı

Muammer Çolak yaptığı açıklamada Milli Piyango’nun gelirlerinden de bahsetti. Bu gelirlere göre hem Milli Piyango, hem bayiler hem de şanslı vatandaşlar kazanıyor. Milli Piyango, sayısal oyunlar ve hemen kazan bilet satışlarından elde edilen toplam gelir 2016 yılı itibariyle KDV dahil 2 milyar 725 milyon 230 bin TL olarak açıklandı. Bu paranın 1 milyar 236 milyon 857 bin TL’si direkt ya da dolaylı olarak kamuya aktarıldı. 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonuna devredilen piyango, hemen kazan, Şans Topu, On Numara, Sayısal Loto ve Süper Loto lisansları üçüncü kişilere devredilene kadar Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenmeye devam edecek.

Yaş Sınırı

Henüz 18 yaşını doldurmamış kişilerin Milli Piyango İdaresi tarafından sunulan oyunları oynaması yasak. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış kişiler bu oyunları oynasalar dahi ikramiye ödemesi alamıyor. Bu kurala uymayarak 18 yaşının altındaki kişilere oyunlar oynatan Milli Piyango bayileri de ruhsatları iptal ediliyor. Bunların yanı sıra okul, öğrenci yurdu ve çocukların yoğun olarak bulunduğu yerlerin yakınlarına Milli Piyango bayiliği verilmemektedir. Ayrıca sayısal oyunların oynandığı bayilik sayısı da 5 bin adetle sınırlandırıldığı için bu bayilikler son derece değerli olarak kabul edilmektedir.

İnternetten Oyun

Ülkemizde yurtdışı kaynaklı bahis ve şans oyunu sitelerini kullanmak ülkemizde yasak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından btk.org.tr sitesi üzerinden oluşan iletişim kanalı ile bu siteler şikayet edilebiliyor. Yurt içi kaynaklı olan sitelerin internet adresleri ise gerekli şüpheyi oluşturduğunda Milli Piyango İdaresi tarafından BTK’ya şikayet ediliyor. Bu sayede hem yasal oyun hem de Milli Piyango Bayileri hakları Milli Piyango İdaresi tarafından korunmuş oluyor.

Şans Oyunu Bayilikleri Veren Firmalar

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler