Mevduat Yatırımları ile Hedefinize Ulaşabilir misiniz?

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 04:55

Ekonomik istikrarsızlıkta ortamın belirsiz olması ve vadeli mevduat hesapların garantili olması yatırımcıların tercihlerini değiştiriyor. Vadeli mevduat yatırımlarının kimler için uygun olduğunu ve dahasını yazımızda bulabilirsiniz.

Mevduat Yatırımları ile Hedefinize Ulaşabilir misiniz?
Enes Öksüz admin

Kendi işinizi kurmak istemiyorsanız ve kenarda birikmişisiniz varsa mevduat yatırımları en güvenli ve en cazip alternatifler arasında yer alır. Son dönemde artış gösteren faiz oranları yavaş yavaş durulmaya başlasa da kenardaki paranızın getirisinin olması; özellikle faize dokunmadığınız takdirde kâr etmenizi sağlayabilir. Bu yazımızda mevduat yatırımlarının kimler için uygun olacağını, mevduat yatırımlarının avantajları ve dezavantajları hakkında detaylı bilgi aktaracağız.

Vadeli Mevduat Yatırımları Kimler İçin Uygundur?

Vadeli mevduat yatırımları söz konusu olduğunda akla ilk olarak risk almak istemeyen yatırımcılar gelmektedir. Para biriktirebildiyseniz ve farklı yatırım araçları üzerinde çok hakimiyetiniz yoksa vadeli mevduat hesaplarında birikimlerinizi saklayabilirsiniz. Vade sonunda sağladığınız faizin tamamının kâr olarak hanenize yazıldığını düşünüyorsanız, bu konuda biraz yanılsanız da paranızın enflasyon karşısında korunmasını amaçlıyorsanız vadeli mevduat hesaplarıyla ciddi avantajlar yaşayabilirsiniz.

Risksiz yatırımlar yapmak ya da parasını enflasyona karşı korumak isteyenler haricinde birikim yapmayı amaçlayanlar da vadeli mevduat yatırımlarını tercih edebilir. Belirlenen vade seçeneklerine göre kendinize en uygun alternatifi seçip; aylık, 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık ya da 1 yıllık birikim hesapları açabilirsiniz. Her ay kenara para ayırabiliyorsanız aylık vadeli mevduat hesaplarını tercih etmek avantajınıza olur. Böylece kazandığınız faizin üzerine aylık birikimlerinizi de ekleyip vade sonunda daha fazla faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Önerilen İçerik: En Karlı Yatırım Araçları

Sonuç olarak vadeli mevduat yatırımlarının riskli olmaması; yatırım araçlarına bel bağlamak istemeyen kişiler için mevduatları güçlü tercihler olarak ön plana çıkmaktadır. İhtiyaçlara göre vade seçeneklerini sunulması, paranın erimesini engellemesi ve birikim yapanlara motivasyon sağlaması bu yatırım türünü özellikle istikrarlı olmayan ekonomik koşullarda ön plana çıkarmaktadır.

Vadeli Mevduat Yatırımlarının Avantajları Neler?

Her birikimin miktarı sahibin alacağı mevduat faizini farklılaştırır. Birikiminiz ne kadar fazlaysa alacağınız faiz de doğru orantılı olarak fazlalaşacaktır. Aynı şekilde her bankanın vadeli mevduatlara verdiği faiz oranı da farklıdır. Bu nedenle birikimlerini mevduat olarak değerlendirmek isteyen kişilerin bankaların verdiği faiz oranlarına, bankaların geçmişine ve sunduğu avantajlara detaylı olarak odaklanması gerekir. Böylece avantajlar maksimize edilir ve yatırımcılar kazançlarını arttırabilir.

Önerilen İçerik: Gelir Sağlamak İçin Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Tavsiyeler

Vadeli mevduat hesaplarının en büyük avantajı az önce de belirtiğimiz gibi riskin olmamasıdır. Risk almak istemeyenler bu nedenle vadeli mevduatları tercih ederler. Ancak bu kişilerin büyük beklentileri olduğunu söylemek çok gerçekçi olmayacaktır. Netice de kazançların alınan risk oranında arttığı bilinen bir gerçektir.

Avantajlarına dönecek olursak vadeli mevduat hesaplarında birikimlerin güvenliğinin sağlanmasının önemli bir artı olduğunu düşünebiliriz. Yastık altında saklanan paraların akıbeti belli değildir, üstelik beklediği yerde de enflasyon oranlarının değişmesiyle değerini kaybeder. Güvenli olsa da paranın değerinin azaldığı için banka kasaları da uygun alternatifler olarak ön plana çıkmaz.

Yatırımcıdan ziyade ülke ekonomisinde kayıt dışı ekonomiyi engellemesi açısından faydalı olduğunu da belirtebiliriz. Netice devlet ekonomik verilerde yastık altındaki birikimleri hesaba katamaz. Ülke ekonomisine de bir açıdan katkı sağlayan vadeli mevduatlar çok gelir getirmese de kötünün iyisi olarak varlığını sürdürmektedir.

Vadeli Mevduat Yatırımlarının Dezavantajları,

Vadeli mevduatların en büyük dezavantajı şüphesiz yatırımcısına sağlayabileceği katkının kısıtlı olmasıdır. Risk barındırmaması bu yatırım türünün hem en güçlü yönü hem de en büyük zayıflığıdır.

Önerilen İçerik: Başarılı Yatırımcıların Bile Yapabileceği Hatalar

Risk almadan sadece mevduat geliriyle zengin olabilen kişi sayısı yoktur. Elbette banka hesabınızda milyarlarca TL ya da döviz varsa işler değişebilir! Vadeli mevduat küçük yatırımcıların dostudur diyebiliriz, elindeki parayı kaybetmek istemeyen mümkünse enflasyona karşı da korumayı hedefleyen bu kitle vadeli mevduat getirisinden tatmin olabilir. Ancak her zaman dediğimiz gibi başarılı olmak ve hayallerinizi yaşamak için farklı yatırım araçlarını denemeniz size kısa dönemde vadeli mevduattan çok daha yüksek kârlar sağlayabilir.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler