Yeni Başlayanlar İçin Para Tasarrufu Rehberi

Son Güncellenme: Tue Apr 2024 05:37

Para tasarrufu yapmak için uygulanabilecek yöntemler. Gelirinizden küçük tasarrufları biriktirerek kendinize küçük bir sermaye biriktirmenin yolları.

Yeni Başlayanlar İçin Para Tasarrufu Rehberi
Enes Öksüz admin

Para tasarrufu ya da tasarruf alışkanlığı yatırım da dahil olmak üzere tüm maddi başarıların temelinde yer alıyor. Kenara ayrılmış bir miktar para size yeni bir iş kurma veya piyasa düşüşe geçtiğinde hisse satın alma gibi durumlarda size yardımcı olabilir. Kenara atılmış bu kaynaklar zamanı geldiğinde bir temel sağlar. Böyle bir kaynağa sahip olduğunuzda ne kadar tasarruf yapabileceğinize veya yatırım ile tasarrufun arasındaki farkları anlayabilirsiniz.

Tasarruf Yapmak ve Yatırım Yapmak

Para tasarrufu ve yatırım yapmak arasında çok büyük bir fark bulunuyor. Zengin bir bankacının ya da yatırımcının çocuğu değilseniz kimse size aradaki bu farkı söylememiş olabilir.

Para tasarrufu yapmak ve yatırım yapmak yavaş yavaş herkesin hayatındaki yerini alıyor ancak çok farklı roller taşıyor. Bunları ele alma yönteminize göre finansal başarınızı, stres seviyenizi ve nihayetinde zengin olmanızı sağlayabilirsiniz. Elinizde likit ya da sıcak para tutmak tasarruf yapmaktır. Ancak elinizdeki parayı daha fazla getiri için değerlendirmek yatırım yapmaktır. Tasarrufta zaman içerisinde değişikliğe gitmek elinizdeki paranın değer kaybı yaşamasına neden olabilir. Ancak yatırım hem getiri sağlar hem de paranın değerini kaybetmesini önler. Ancak kenara atılan para acil durumlarda yatırımlarda daha işlevsel bir rol oynar.

Önerilen İçerik: Küçük Yatırımcılar İçin Hisse Senedi Önerileri

Küçük Miktarda Paralarla Tasarruf Yapılır mı?

Sağda solda biraz para harcamak uzun vadeli mali hedeflerinizi etkilyerocek gibi gözükmemekle birlikte, sık kullanılmayan düşük maliyetli satın alımlar birikerek büyük miktarlar oluşturabilirler. Ekstradan harcanacak 5 - 10 TL gibi mimarlar büyük görülebilir ancak bu yaşınıza göre çok hatalı bir düşüce de olabilir. Tasarruf yapmanın en önemli adımlarından birisi paranın zaman içerisindeki değerini anlamaktır. Bugünün 5 TL’si bir yıl sonraki 5 TL’den çok daha değerlidir. Sadece bu ipucu bile kenara para koyarken önünüzdeki on yıllık bilançonuzu hesaplamanıza yardımcı olabilir. Bugün az miktarda para tasarrufu gelecekteki servetinizde milyonlarca liraya yol açma potansiyeline sahiptir. Her ne kadar ilk başta mantıksız gibi gözükse de harcayacağınız her 1 TL ve saklayacağınız her 1 TL geleceğinizde çok büyük değişikliklerin yaşanmasına neden olabilir.

Önerilen İçerik: Ünlü Yatırımcı Warren Buffett’nin En İyi Yatırımları

Ne Kadar Tasarruf Yapmalısınız?

Herkes tasarruf yapmanın çok önemli olduğunu bilir. Ayrıca bir çok kişi tasarruf yapmanın yöntemlerini ipuçlarını araştıracak kadar zekidir. Ancak birçok kişi ne kadar tasarruf etmeleri gerektiğini araştırmaz. Çoğu insan ne kadar çok parayı kenara atarsa o kadar iyi olduğunu düşünür. Bu ilk başta mantıklı gelebilir ancak konu ihtiyaçlarınıza, hayatınızdaki standartlarınıza, gelirinize ve tasarruf etmeniz gereken paraya göre değişebilir. Tasarruf konusunda kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak en çok yapılan hatalardan birisidir ve genellikle sonu stresli olur. İhtiyaçlarınızı ve gelirlerinizi belirledikten sonra kendinize belirli bir tasarruf miktarı belirlemek her zaman en doğru yoldur.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler