Küçük İşletmeler Nasıl Büyük Satışlar Yapar?

Son Güncellenme: Fri Dec 2023 01:06

Küçük işletmelerin büyük satışlar yapması mümkün değil mi? Aslında mümkün. Doğru adımlar atanlar fark yaratabilir. Yazımızda küçük işletmelerin büyük satışlar yapmasını sağlayan 5 strateji bulabilirsiniz.

Küçük İşletmeler Nasıl Büyük Satışlar Yapar?
Enes Öksüz admin

Nedense, en iyi küçük işletmelerin bile büyük satışlar yapamayacağını düşünürüz. Büyük satışları ancak büyük ve köklü şirketlere yakıştırırız. Ticari faaliyete yeni başlayan ya da henüz emekleme aşamasında olan şirketleri içten içe küçümseriz. Ancak günümüzün dev şirketlerinin de aynı yoldan geçtiği gerçeğini hiç aklımıza getirmeyiz.

Söz konusu özellikle Startuplar olduğunda artık önyargılarımızı yıkmamız gerektiğini hissetmeye başladık. Teknoloji sunan firmalar beklenmedik satışlarla bir anda gündeme oturabiliyor. Geçmişte alışkın olmadığımız atılımların arkasında küçük işletmeler olabiliyor. Küçük işletmelerin de şansı olabileceği gerçeğinin fark edilmesiyle girişimcilerin üzerindeki sorumluluk da bir hayli fazlalaşıyor. Teknolojiye duyulan açlık, yeniliğe gösterilen heves önemli elbette ancak dikkat çekmek ve fark edilmek de en az sektöre katılan ahenk kadar önemli. Bu nedenle küçük işletmelerin başarı sırlarını ve büyük satışlar yapabilmesini kolaylaştıracak ipuçlarını sizler için derledik.

Büyük Satışlar Yapmak için Önce Pazarlama Yapılması Gerekir

İşletmenizin adını duyurmak ve sonrasında satışları çoğaltmak mı, yoksa firmayı ön plana çıkaran tanıtımları yapıp sonra satış peşinde koşmak mı? Uzmanlar öncelikle pazarlama diyor. İşletmenizi yeni açmış olsanız bile dikkat çekici bir web sitenizin olması gerekiyor. Potansiyel müşteriler, melek yatırımcılar ya da iş ortaklığı kurmak isteyen firmalar ilk olarak web sitelerini inceliyor. Amatör bir web sitesini faaliyete sokan girişimciler maalesef potansiyellerini gösterecek fırsat bulamıyor.

Önerilen İçerik: Küçük İşletmelere Özel Pazarlama Stratejileri

Web sitenizi doldurmak için referanslarınız olmayabilir, personel eksikleriniz de bulunabilir. İnanın bunlar ilk etapta ciddi sorunlar olarak görülmüyor. Henüz kesin sonuçlarını alamadığınız ürünlerle ilgili yapılan yorumları koyabilirsiniz sitenize ya da firma yetkilisinin vizyonunu anlatabilirsiniz. En azından farklılaşmayı deneyebilirsiniz, risk almak beklemekten çok daha etkili sonuçlar doğuracaktır; emin olabilirsiniz.

Uzun Vadeli Vizyon Açıklanmalıdır

Özel bir ürün üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, bu durumda ürününüz henüz son haline gelmemiştir. Geliştirilecek özellikleri olabilir, yazılımsal sorunlar belirebilir ancak bu durum sizin kendinizi ifade etmeniz için bir engel oluşturmamalıdır. Büyük bütçeye sahip yatırımcıların dikkatini çekmek için ileriye dönük vizyonunuzu ön plana çıkarabilirsiniz. Ürettiğiniz teknolojinin gelecekte nasıl bir hale dönüşeceği, müşterilerin hayatlarını nasıl kolaylaştıracağı gibi konularda stratejik açıklamalar üretmelisiniz. Böylece yatırımcıların size ve girişiminize güven duymasını sağlayabilirsiniz.

Şov Yapan Kazanır

Ürün ya da hizmetinizle ilgili heyecan duyabilirsiniz; duymalısınız da! Ancak potansiyel alıcılarla iletişime geçtiğinizde bu heyecanı onlara aktaramazsanız büyük bir satış fırsatını kaçırabilirsiniz. Bu nedenle sunumlarınızı çok özenerek hazırlamalısınız. Gelecekle ilgili kaygıları azaltan, potansiyel faydayı ön plana çıkaran sunumlarla potansiyel müşterilerinize heyecanınızı iletebilirsiniz.

Hızlı Olan Fark Yaratır

Müşterilerinizin sizden talepleri olduğunda onları şaşırtın. Elinizden geliyorsa ki gelmiyorsa da çabalayın; teslim tarihinden önce müşterilerinizin tüm taleplerini yerine getirin. Bu oldukça sık kullanılan ve kalıplaşmış bir taktik olsa da etkisini sürdürmektedir. Firmalar büyüdükçe erken teslimat ile ilgili özenlerini kaybederler. Küçük işletmelerin ön plana çıkabilecekleri en önemli konulardan biri de bu nedenle hızlı olmaktır. Hızlı olan küçük işletmeler potansiyellerinin olduğundan fazla görülmesini sağlayabilirler.

Risk Ortadan Kaldırılmalı

Yeni faaliyete geçen küçük işletmeler piyasada yer edinene kadar riskli olarak görülebilirler. Müşteriler satın alım gerçekleştirmek isteseler de bu işbirliğinin riskini de göz önünde bulundurup anlaşmaktan vazgeçebilirler. Bu nedenle küçük işletmelerin müşterilerinin risklerini ortadan kaldırması önerilir. Para iade garantisi firmanın emekleme aşamasında sahibini zora sokabilir fakat sunulan güvence yeni müşterilerin kazanılmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle en iyi şekilde hazırlanan ve müşterisini güvende hissettiren işletmeler büyüme yoluna girebilirler. Siz de ürününüze ve firmanıza güvenerek aynı stratejiyi benimseyerek büyük satışlara giden yolda büyük bir adım atabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler

Sponsorlu Bayilikler