Köylerde Yapılabilecek İş Fikirleri 

Son Güncellenme: Sat Mar 2024 03:30

Siz de “fırsatım olsa köye yerleşirim ama nasıl geçineceğim?” diye düşünenlerdenseniz bu yazımızda bazı soru işaretlerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.

Köylerde Yapılabilecek İş Fikirleri 
Enes Öksüz admin

Trafik, hava kirliliği, aşırı kalabalık ve bitmek bilmeyen bir hengamenin hakim olduğu şehirlerden uzaklaşmak isteyenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Eskiden köyden büyük şehirlere yaşanan göç, artık tersine işliyor. Kimileri yeterince parası olduğu için sadece biraz cesarete ihtiyaç duyarken, bazıları hayatını devam ettirebilecek bir iş fırsatı arıyor. Büyük şehirlerde yaşayan ve iş hayatının acımasız yoğunluğundan bunalan kişiler için köylerde yaşamak en büyük istek haline geliyor. 

Temiz havasıyla, sakinliği ve doğası ile köyler el değmemiş cennet köşeleri olarak görülürken, para kazanma fırsatlarının şehirlere göre kısıtlı olması çoğu kişinin hala büyük şehirlerde yaşamasının temel sebebi olduğu düşünülüyor. Açıkçası biz de aynı fikirdeyiz; özellikle henüz emekliliğe hak kazanmamış, düzenli geliri bulunmayan veya yeterince parası olmayan kişiler için köylere taşınmak çok mümkün görünmüyor. Peki hiç mi yok bir çıkar yolu? İlla emekli ya da zengin mi olmak gerekiyor köylere taşınmak için? Aslına bakarsanız hayır, köylerde de yapılabilecek ve kâr getirebilecek işler var. 

Bayilik Almak

Köylerde bayilik açılır mı?” sorusu ile bu dönemde çok karşılaşıyoruz. Her zaman bayiliklerin kalabalık yerlerde açılması gerektiğini söylüyoruz; bu nedenle bayilik açmak için köylerin istisnai durumlar haricinde çok da uygun olmadığı görüşünü savunuyoruz. Fakat XML bayilikler diğer bir deyişle online bayilikler için aynı kısıtlamalar söz konusu değil. Fiziki bir işletme gereksinimi duymadan sadece internet bağlantısı ve bilgisayar gerektiren bu bayilik modelinde girişimciler düzenli gelir elde edebilirler. Satacağınız üründen ve faaliyet göstereceğiniz sektörden bağımsız olarak online bayiliklerden para kazanabilirsiniz. Böylece köyde hayatınızı devam ettirebilmek için gereken kazanca da sahip olabilirsiniz. Köylerde fiziki bayiliklerin açılmasının çok da kârlı olmadığını az önce belirttik, ancak seçeceğiniz sektörün bu konuda asıl belirleyici role sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Köyde yaşayan kişilerin ihtiyaçlarını doğru tespit ederek, köyün diğer köylere olan mesafesini hesaba katıp hedef kitlelerinize uygun hizmet ya da ürün satarak fiziki mağaza açmanızı gerektiren bayilik fırsatları da size kazanç sağlayabilir. Önemli olan hedef kitlenin ihtiyaçlarına uygun çözüm üretmektir. 

Freelance Çalışmak

Sessiz bir ortamda üretkenliğin arttığı kabul edilir, nitekim yazarlar en çok ses getiren eserleri inzivadayken kaleme alır. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan evden çalışıyorsanız; yazarlık, editörlük, tasarım, takı yapımı gibi uğraşlarınız varsa köyde yaşayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde nakit akışı sağlayabilecek nitelikleriniz varsa köye taşınmak için tek ihtiyacınız olanın biraz cesaret olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Yabancı diliniz varsa çeviri yapabilirsiniz, tasarım konusunda uzmanlaşmışsanız projelerinizi tamamlayabilirsiniz, sosyal medya danışmanlığı yapabilirsiniz, içerik üretebilirsiniz; kısacası yeteneklerinizden para kazanabilirsiniz… 

Organik Tarım 

Daha önceki yazılarımızda organik ürünlere olan talebin giderek arttığından bahsetmiştik. Organik meyveden sebzeye, organik deterjandan oyuncağa kadar birçok organik ürün özellikle büyük şehirlerde talep görüyor. Köyde yaşıyorsanız organik tarım yapmak için muhteşem bir fırsatınız var demektir. Seçtiğiniz ekinlerin hasat süreleri farklılaşabilir, ancak hasat zamanlarında yüksek gelir elde edip, gelirinizi kontrollü olarak elinizde tutabilirsiniz. Ürünlerinizi kendiniz satarak da kârınızı maksimize edebilirsiniz. 

Önerilen İçerik: Organik Ürünler Pazarı Geleceğinize Yön Verebilir!

Önerilen İçerik: Doğal Meyve Suyu Satışıyla Trendleri Yakalayın

Bu öneriler haricinde belli miktarlarda sermayeniz varsa hayvancılık yapabilir, köy yumurtası üretebilir, keçi sütü pazarlayabilir ve solucan gübresi yetiştirebilirsiniz. Amacınız para kazanmak olduğunca mutlaka bir fırsatı yakalayıp gelirinizi arttırabilirsiniz. Ancak şehir hayatını bırakıp köye taşınmak radikal bir karardır ve hayatınızın hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağı gerçeğini kabullenmeniz gerekir. 

Hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle…

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler