Yöresel Ürünler Bayiliği Gelecek Vadediyor

Son Güncellenme: Thu Apr 2024 03:39

Memleket hasreti, doğala özlem, farklı deneyimler…

Yöresel Ürünler Bayiliği Gelecek Vadediyor
Enes Öksüz admin

Eskiden nerede bir fast food yiyeceği görse koşan, tatmak isteyen bir toplumken; özellikle büyük şehirlerde doğal ve yöresel lezzetlere ilgi göstermeye başlar olduk.

Organik yiyeceklere olan talebin artması gibi, yöresel tatların ön plana çıkma serüveni de büyük şehirlerde kendini göstermeye başladı. 

Evlerine en doğal, en farklı lezzeti sokmak isteyen tüketicilerin yanı sıra; memleket hasreti çeken kişiler de yöresel ürünlerin müdavimi haline geldi.

İnsanlar modernleştikçe ve gün içerisindeki koşuşturmaları arttıkça yediklerine özen gösterir oldular. Yenilikleri farklı mutfaklarda üstelik bu topraklardan çok da uzaklaşmadan aramaya başladılar. Unutulmaya yüz tutmuş lezzetler, buram buram doğallık kokan ürünler evlerine giren ,olmazsa olmaz gıdalar arasında yer almaya başladı  

Dünya mutfağını deneyimleyen ve kendi topraklarının eşsiz lezzetlerinin farkına varan geniş bir kitle oluşunca da yöresel ürünler yaygınlaştı ve bu sektörde faaliyet gösteren firmalar hak ettikleri kazançları elde etmeye başladı.

Yöresel ürünler alanında bayilik veren firmalar girişimciler için de esin kaynağı olma yolunda hızla ilerliyor. Tüketicilerin yöresel ürünlere olan ilgisinin artmaya başlaması ve taleplerinin sürekliliği girişimcilerin bu sektöre doğru yol alıp, yöresel ürünler bayiliklerine olan bakış açısını baştan aşağıya değiştiriyor. 

İnternet Satışları mı Zincir Mağazalar mı?

Yöresel Ürünler Bayilikleri

Belli başlı sektörlerde internet satışlarının birçok avantajı olduğunu daha önceki yazılarımızda belirttik. Bayilik almak ile ilgili önerilerimizi sunarken XML bayiliklerini tercih ederek girişimcilerin farklı avantajlara sahip olabileceğini, mağaza açma maliyetine girmeden normale göre daha geniş hedef kitlelerine ulaşabileceğinin altını çizdik. Ancak söz konusu yöresel ürünler olduğunda, bu önerilerimiz geçerli değil!

Yöresel ürünlerin bayiliğini almayı planlıyorsanız bunu fiziksel bayilikler açarak yapmanızın sizin için daha avantajlı olduğu kanısındayız. İnsanların gelebilecekleri, çeşitli yiyecekler arasında seçim yapacakları ve kısa zamanda en uğrak mekanları haline gelme potansiyeli taşıyan işletmeler girişimcileri için oldukça kârlı olabilir. Buram buram yöresel kokular, kaliteli ürünler ve cezbedici bir ortamla müşterilerinizin kalbini kazanmanız hiç de zor değil. 

Yöresel Ürünler Bayilikleri Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yöresel Ürün Pazarı Bayilikleri

Elbette seçtiğiniz markaya, markanın tedarik ettiği ürünlere, ürünlerin kalitesine ve popülerliğine dikkat etmelisiniz. Ancak yapmanız gereken tek araştırma bu değil! Markanın imajı, bilinirliği ve müşteri sadakati bir yana, başarınızı etkileyecek temel faktör bayilik açmak için seçtiğiniz lokasyon olacaktır. 

Her ilde iş yapabilme potansiyeli olsa da; yöresel ürün bayiliklerinin büyük şehirlerde daha çok kazanç sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Büyük şehirlerde giderek sunileşen gıdalar, bu şehirlerde yaşayan insanların en çok şikayet ettiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şöyle düşünün; İstanbul’da yaşayan kişiler genelde her şeyin organiğini tercih eder. Neden? Çünkü alternatifleri arasında sağlıkları için yararlı olabilecek, köy esintisini onlara yaşatacak ürünler kısıtlıdır. Ancak siz merkezi bir lokasyonda sağlıklı ve yöresel ürünlere erişebilecekleri bir bayilik açarsanız, doğala özlem duyan kişilerin ilgisini çekersiniz. 

Bir de sizinle bir önerimizi paylaşmak istiyoruz. Büyük şehirlerde memleketinden uzakta yaşayan hedef kitlenin tercihlerini ihmal etmemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Çarpıcı bir örnek verelim, İstanbul’da yaşayan Sivaslı nüfusu, Sivas’taki Sivaslı nüfusundan fazla! İroni yapmıyoruz, gerçekten öyle. Bu bilgi bizi nereye götürür diyorsanız; bayilik alacağınız ürünlerin yörelerinin de belirleyici olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerektiği açısından çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sivas sadece bir örnekti, fakat demek istediğimizi tam olarak anlatıyor. Memleketinden uzak ve yöresel tatlarına hasret kişilerin de ilgisini çekmek sizin elinizde!

Stratejik olarak planladığınız yöresel ürünler bayilikleri beklentilerinizin çok üzerinde kazanç sağlamanıza olanak tanıyabilir. Herkesin merak edebileceği, eşsiz tatlarıyla mest eden ve gelenekselliği ile baş döndüren ürünlerin bayilikleri yüzünüzü güldürebilir.

Bir önceki yazımızda Sağlıklı Yaşam Ürünleri ile Girişimcilik Trendlerini Yakalayın başlığı ile sağlıklı yaşam ürünlerindeki bayilik fırsatlarını değerlendirdik.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler