İşinizi Kurarken Finansal Destek Almalı Mısınız?

Son Güncellenme: Sat Jun 2024 09:05

Sermayeniz yok ancak iş fikrinizin tutacağınız düşünüyorsanız finansman arayışlarına başlayabilirsiniz. Borçlanarak iş kurmanın avantajları ve dezavantajlarını yazımızda bulabilirsiniz.

İşinizi Kurarken Finansal Destek Almalı Mısınız?
Enes Öksüz admin

Hayalinizdeki işe sahip olmak için tek eksiğiniz sermaye olduğunda kendinizi zorlu bir sürecin içerisinde bulursunuz. Tüm kaynaklarınızı değerlendirir ve yatırımlarınızın geri dönüşlerini öngörmeye çalışırsınız. İşletmenizi açabilmek için yeterli sermayeniz varsa ve projenize güveniyorsanız yolunuza devam edersiniz. Ancak her zaman tablonun bu kadar iç açıcı olmasını beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Günümüzde tamamen kendi sermayesiyle işini açan girişimci sayısı oldukça azdır. Bu nedenle bazı iş fikirleri ne yazık ki gerçekleşmeden rafa kaldırılmaktadır.

Siz de aynı sorunu yaşıyorsanız ve işletmenizi açabilmek için sermaye ihtiyacınız varsa borçlanabilirsiniz. Bu yazımızda borçlanarak iş kurmanın avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Sermaye Açığınızı Kapatmadan Önce Dikkatle Düşünmelisiniz

İşletmenizin kurulma aşamasında kendi birikimlerinizi kullanır ve sorunsuz bir şekilde ticari faaliyetlerinize başlarsınız. Asıl sorun yeterli sermaye akışını sağlayamadığınızda meydana gelir. Bu durumda da işletmeniz için gerekli olan sermayeyi bulabilmek adına farklı kanallara başvurursunuz. Yatırımcılarla görüşürsünüz, kredi çekersiniz ya da size güvenen birinden borç istersiniz. Bu yolla gerekli sermayeyi toparlayabilirsiniz ancak sizi bekleyen risklerin olduğunu da bilirsiniz. Borçlanarak kendi işinizi kurduğunuz zaman işletmenizin başarısız olması durumunda karşılaşabileceğiniz sorunlar aklınızdan çıkmaz. Dolayısıyla da işleriniz oturana kadar zorlu bir süreç sizi bekler.

Önerilen İçerik: Az Sermaye ile İşe Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borçlanarak iş kurmanın riskli olduğu gerçeği yadsınamaz; fakat riski sadece borçlanmaya indirgemek de doğru olmaz. Ticari hayatta başarılı olabilmek için risk almak gerekir. İş fikrinize güveniyorsanız, işletmenizi açacağınız lokasyonu dikkatli bir şekilde belirleyip hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecekseniz; aldığınız riskli kısa sürede etkisiz hale getirebilirsiniz.

Borçlanarak İş Kurmanın Avantajları

Borçlanmanın huzursuz edici bir etkisi olsa da işletmesini borçlanarak açan kişiler daha az mali riskle karşılaşırlar. Kendi birikimlerinin tamamını kullanmadıkları için işletmelerini açtıktan sonra gerektiğinde daha radikal hamlelerde bulunabilirler. Kimden ya da hangi kurumdan borç alındığına göre kendilerine danışmanlık yapabilecek kişilere daha kolay erişebilirler. Ticari faaliyetlerini geliştirmek için daha fazla zamanları olur. Başlangıç sermayesini bulduktan sonra işletmelerinin kâr etmesini beklerken; kendi sermayelerinin de yardımıyla zorluklara daha iyi direnebilirler. Açılan işletmelerin çoğunun kâr etmeyi bekleyecek kadar dayanamayıp kapandığı gerçeğini göz önünde bulundurarak borçlanmanın bu anlamda sunduğu avantajı daha net değerlendirebiliriz.

Borçlanarak İş Kurmanın Dezavantajları

Kendi işine sahip olmak isteyen kişilerin temel motivasyonlarından biri işleri üzerinde tek kontrol sahibi olmak istemeleridir. Başlangıçta kendi sermayesi ile yola çıkanlar işletmeleri ile ilgili tüm kararları kendi fikirleri doğrultusunda verebilirler. Ancak borç alındığında bu kontrol mekanizması ister istemez zayıflar. Sermayenin nereden alındığına göre değişen oranlarda işletme sahipleri kendi işlerine yabancılaşabilirler. Hedeflerine yürürken bağımsızlıkları kısıtlanır ve zaman zaman hedefleri de kendi isteklerinden farklı olarak evrilebilir.

Önerilen İçerik: İşletmenizin Borçlarından Adım Adım Kurtulun

İşe başlangıçta hedeflenen konsept de değişikliğe uğrayabilir. Bu her zaman için olumsuz bir durum değildir; alınan uzman destekleriyle işin boyutu daha iyiye doğru da gidebilir. Önemli olan girişimcinin bu değişime nasıl baktığıdır. Sermaye gereksinimi kurumlardan değil de kişilerden karşılandığı zaman işler biraz daha karmaşık hale gelebilir. Minnet duygusunu hisseden girişimciler hayatları boyunca onlara zor zamanlarında destek olan kişilere karşı kendilerini borçlu olarak nitelendirirler.

Sonuç olarak; kendi sermayenizle ya da borç alarak işletme kuracaksanız farklı risklerle karşılaştığınız kadar birçok avantajla da karşılaşırsınız. Tutumlarınızı belirlerken iş fikrinizi detaylı olarak değerlendirmelisiniz. Doğru incelemeleri ve analizleri yaparak adım atarsanız riskleri azaltabilirsiniz.

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler