Az Sermaye ile İşe Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son Güncellenme: Thu Jul 2024 07:55

Az Sermaye ile İşe Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Enes Öksüz admin

Düşük sermaye ile iş kurmak isteyenler için bunu yapmanın imkansız olduğunu söylemek acımasızca olur. İnsanlar çok az bir sermaye ile iş kurabilirler. Bu noktada sermayenin azlığı bir sorun olabilir, zorluklar çıkmasını sağlayabilir ancak iş kurmayı imkansız hale getirmez. Az sermaye ile işe başlamak mümkündür ve bunu başaran pek çok işletme olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak az sermaye ile iş kurarken demirbaşlarınızın, kurulum maliyetinizin ve işçi giderlerinizin yüksek olmaması az sermaye ile iş kurmak istediğiniz zaman önceliğiniz olmalıdır. 

Nakit Akışına Dikkat Edin

Nakit akışının sağlanması bir girişim için her zaman çok önemlidir. Ödemelerin ne zaman ve nasıl yapıldığı yeni girişimciler açısından her zaman dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Bunun nedeni düzenli ödemelerin iyi bir kredi notu getirebilmesi ve ihtiyaç anında tüm işinizi kurtarabilecek nakit desteğini alabilmenize imkan sağlamasıdır. Az sermaye ile işe başlıyor olmanın bazı dezavantajlarını olduğunu bilmelisiniz. İnsanlar bu tür bir işe girecekleri zaman zamanı gelince düşünmeyi tercih ederler. Zamanı gelince düşünmek kişisel banka hesaplarını devreye sokmak ya da kredi kartları ile harcama yapmak durumunda kalmak anlamına gelir. Bu tür bir duruma girdiğiniz zaman işinizi büyütmekte sorun yaşarsınız. Aileniz ve işinizle denge kurmak bir yana hayat standartları ile ilgili yaşadığınız ve yaşattığınız sorunlar da sizi rahatsız edebilir. İşiniz büyüdükçe bu ayrımı yapmamanız daha büyük sorunlara neden olur. Bu yüzden az sermaye ile iş kurmak istediğiniz zaman nakit akışını iyi bir şekilde planlamalısınız. Az sermaye ile başladığınız zaman iyi bir iş modeli belirlemeyi de unutmayın. Emek yoğun bir işletme kurarak nakit ihtiyacınızı azaltabilirsiniz. Büyüdükçe ölçeklenebilecek bir model seçmiş olduğunuz için rekabet yoğun bir alanda olacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. 


Aklınızdan Çıkarmamanız Gerekenler

• Her bir kuruşunuzu düşünerek harcayın. Harcama yapacağınız şey her neyse size bir getiri sağlamak zorundadır. Size sağlayacağı getiri doğrudan müşteri ya da karlılık ise bu harcamayı rahatça yapmanızı sağlar. Aksi bir durumda bu harcamayı yapmaktan çekinmelisiniz. Maliyetlerinizi azaltacak ve kazanmanızı sağlayacak adımlar atın. 

• Ticari hesabınızın kişisel hesabınız olmadığını bilerek yola çıkın. Çalışanlarınıza maaş vermek zorunda olabilirsiniz ancak siz maaş almak zorunda değilsiniz. Az sermaye ile kurduğunuz işletmenizden birkaç yıl boyunca maaş almamayı göz önünde bulundurmalı ve kişisel harcamalarınızı en aza indirmelisiniz. 

• Satın almak yerine kiralamayı tercih edebilirsiniz. Her şeyi satın almaya kalkarsanız nakit akışı sağlayamazsınız. Kiralama ile bir anda binlerce lira ödeme yapmak yerine daha düşük meblağlar ödeyerek elinizde kalan nakdi başka işlerinizde değerlendirin. Yazılımsal çözümlerinizi öncelikli olarak aylık üyelik sistemi ile çalışan şirketlerde arayın. Eğer çaresiz kalırsanız kendinize özel bir yazılım yaptırmayı tercih edebilirsiniz.
 
• Ofis açmak planlarınızın başında yer almamalı. Pek çok firma ofis açma konusunda  erken davranmaz. Ofis açmak oldukça masraflı bir iş olduğundan dolayı az bütçeli girişimler için tercih edilmemelidir. Yıllık geliri bir milyon dolar olan bir firmanın ofisinin olmaması sizin için başarılı bir örnek olabilir. 

• Ekipmanlarınızı sıfır almayın. İkinci el çözümler ile pek çok ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tasfiye edilen işletmelerin satışa çıkardığı ürünleri satın alabilirsiniz.

• İyi bir finans desteğine ihtiyacınız olacağını hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Bu ihtiyacınızı zamanı geldiğinde karşılayabilmek için kredi puanınızı arttırmanız gerekir. Düzenli ödemeler yaparak, banka hesaplarınızın hareketini takip ederek ve en önemlisi bankacınız ile iletişiminizi güçlü tutarak gelecekte kredi ihtiyacınıza yatırım yapabilirsiniz. 

• Bir işletme sahibinin işletmesinin her departmanında neler olduğunu detaylı bir şekilde bilmesi imkansızdır. Ancak duruma tamamen Fransız kalmak da kabul edilemez. Nakit akışı az sermayeli işletmeler için çok önemli olduğundan dolayı temel muhasebe hakkında fikir sahibi olmanız için yeterli olur. Nakit akışını rahatlıkla takip edebilmenizi sağlayan temel muhasebe bilgisi denetleme ihtiyacında da yanınızda olur. İşletmeyi ne kadar iyi tanırsanız o kadar çok kontrol edebilirsiniz. 

• Yarı zamanlı çalışanlar ile ilerlemek sanıldığı gibi sizi zor duruma düşürmez. Kalifiye yarı zamanlı çalışanlar ile maliyetlerinizi azaltırken çok daha yüksek verim almanızı sağlar. 

• Zamanında ödeme yapan bir müşteri zamanında ödeme yapmayan üç müşteriden çok daha değerli ve iyidir. Zamanınızı sizi yoracak, bekletecek ve strese sokacak müşteriler ile harcamak yerine çok daha iyisini yapabilirsiniz. Müşteri seçme hakkınızı her zaman saklı tutun ve kullanmaktan kaçmayın. 

• İşinizi büyütmek için yatırımlara odaklanmanız gerekir. Nakit para ve net karınız sizin için pek çok hedeften daha önemlidir. İşinize değer katacak etkinlikleri geri çevirmemeli ve bu tür girişimler için hazır olmalısınız. 

Çok sermaye ile işe başlamak girişimciler için kötü olabilir. Az sermaye ile başladığınız zaman kontrollü ve ciddi bir kurulum sürecinden geçersiniz. Bu sayede sahip olduğunuz disiplin işiniz büyüdüğünde size çok büyük katkı sağlar. 

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler