İşletmeniz İçin Yatırım Getirisini Nasıl Hesaplamalısınız?

Son Güncellenme: Mon Mar 2024 09:30

Yatırımlarınız geliri nasıl hesaplanır?

İşletmeniz İçin Yatırım Getirisini Nasıl Hesaplamalısınız?
Enes Öksüz admin

İşletmeniz için iyi bir yatırım getirisi arıyor olabilirsiniz ancak bunun ne olduğunu söylemek düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. Bir girişimci olarak işinize para, zaman ve emek harcıyorsunuz. Herkes gibi siz de tüm çalışmalarınız için yatırım getirisi isteyebilirsiniz. ancak yatırımlarınızın getirisini tahmin etmek düşündüğünüz kadar kolay değildir .Bunun nedeni temel yatırım getirisi ile ilgili bazı zorluklar değildir. Ancak büyük şirketlerden bahsederken bile değeri belirlemek zor olabilir. Değeri belirlemenin birden fazla yolu varsa hangisini kullanacağınızı anlamak biraz zor olabilir. Bu zorluktan kaçınmak için yapabileceğiniz birşeyler de yok değil.

Yatırım Getirisi Formülü

Yatırım getirisinin temel fikri, aldığınız ek parayı veya değeri, ilk yatırımınızın bir yüzdesi olarak kabul etmektir. Bunun formülü;

 (Dönüş / Başlangıç Yatırım) x 100 = Yatırım Getirisi

olarak kabul edilebilir. Oranı, yüzdeye dönüştürmek için yüzle çarpmanız yeterlidir.

Örneğin, 200.000₺ değerinde bir konut yatırımı yaptınız ve bu yatırımdan 300.000₺ gelir elde ettiniz. 100.000₺’lik bir değer ettiniz. Yatırımdan elde ettiğiniz kârı, yatırım için kullandığınız 200.000₺’ye bölün ve 100 ile çarpın. Böylelikle yatırımdan elde ettiğiniz getirinin %50 olduğunu görebilirsiniz.

İşler Biraz Karmaşıklaşabilir

Yukarıdaki örnek oldukça basit bir örnekti. Yatırım getirilerini daha da büyütmek için bu getiriler ile daha büyük yatırımlar yatırabilirsiniz. Bu tutar, yatırımın bir parçası olarak düşünülmelidir. Elde ettiğiniz getirinin 20.000₺’si ile yatırım yaptığınızda artık yaptığınız toplam yatırım 220.000₺’dir. Çünkü yatırımlardan elde ettiğiniz getiriler sizin paranızdır. Şimdi yatırımınız 220.000₺ ve yatırımdan elde ettiğiniz getiri 80.000₺. 80.000₺’yi 220.000₺’ye bölün ve 100 ile çarpın. Böylelikle getirinizin %36’nın biraz üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Siz şirketi aldınız, işlettiniz ve sattınız. Bu süreçte o süreçten 50.000₺ kâr elde ettiğinizi varsayarsak böylelikle yatırımınızdan elde ettiğiniz gelir 80.000₺ satıştan ve 50.000₺ işletmeden olmak üzere 130.000₺ olacaktır. Böylelikle yatırımdan elde ettiğiniz getirinin oranı %59’dur. Bu formül kulağa karışık gelebilir ancak yatırımlar söz konusu olduğunda son derece basit. Bu tarz işlemleri avukatlar ya da muhasebeciler aracılığı ile yaparak işleri kolaylaştırabilirsiniz. Bu da yatırımın bir parçası olarak sayılır. Belki de yatırım yapmak için banka kredisi çekeceksiniz ve bunu da hesap etmeniz gerekecektir.

Küçük Girişimler İçin Getiri Formülü

Eğer kısa bir süre önce işletmenizi açtıysanız tüm bu sayıları bir araya getirmek ve yatırımdan elde edilecek olan getiriyi hesaplamak son derece zor olabilir. Bunu yapmak için oldukça kolay bir yol mevcut. Muhasebeciniz ile çalışarak şirketinizin bilançosuna bakın. Sayfada uzun vadeli borçları ve öz sermayenizi de üst sıralara ekleyin. Bu size sizin şirketinizin değerini ve alacağınız uzun vadeli borçların değerini gösterecektir. İkisini topladığınızda ne kadarlık bir yatırım yaptığınızı görebilirsiniz. Şirketinizin vergi sonrasını gelirini, gelir tablosundan alarak bankadan aldığınız uzun vadeli borcun vadesine bölerek yıllık getirinizi görebilirsiniz.

Önerilen içerik: Sınırlı yatırım bütçesine sahip küçük yatırımcılar için borsa yatırımı önerileri

İçeriklerden Haberdar Ol! Hemen E-Posta Bültenine Kaydol!

Önerilen İçerikler